Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 lipca 2020 r.
15:30

Zakochana w owadach. "Gdy do nich przychodzę, wychodzą sprawdzić, kto przyszedł"

Ewa Rauner-Bułczyńska
Ewa Rauner-Bułczyńska (fot. rs)

Wiemy o tym dzięki owadziej inwentaryzacji, jaką od kilku lat hobbystycznie prowadzi Ewa Rauner-Bułczyńska, która potrafi godzinami spacerować po nadrzecznych zaroślach. Ostatnio odkryła gatunek niewidziany w Polsce od blisko 30 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy zauważymy przechadzającą się samotnie w okolicach rzeki Kurówki lub wiślanej łachy kobietę fotografującą ważki, możemy być pewni, że to pani Ewa podczas swojej codziennej ekspedycji.

Puławianka, z zawodu muzyk, ma nietypowe, oryginalne hobby: owady. Przed tygodniem niedaleko Świątyni Sybilli w Parku Czartoryskich odkryła hubowca osowatego. To paleartktyczna muchówka „Keroplatus tipuloides” nie widziana w Polsce od 1991 roku. Owad figuruje w czerwonej księdze gatunków zagrożonych wyginięciem.

Przywitanie z pachnicą próchniczką

Największą miłością naszej bohaterki są jednak owady latające, a dokładniej: ważki.

– Poszukiwanie wszelkich owadów wiąże się u mnie z tym, że w najgorszym okresie życia zaczepiła mnie ważka. Godzinę za mną ganiała, więc zrobiłam jej zdjęcie. Okazało się, że to żagnica ruda. Wtedy zaczęłam się nimi interesować, chodzić nad Kurówkę i Łachę, robić zdjęcia. Czasem z jednego wyjścia przynoszę nawet kilka tysięcy zdjęć – opowiada Ewa Rauner-Bułczyńska, którą spotkaliśmy przy jednym z najstarszych drzew w Puławach.

Z drzewa rosnącego przy ul. 4 Pułku Piechoty WP jakby na spotkanie z nią wyszedł inny owad, zagrożony wyginięciem chrząszcz: pachnica próchniczka. Pani Ewa ostrożnie wzięła go na rękę.

– One mają takie ufne oczka, w ogóle się nie boją. Często mam je na rękach i nie licząc komarów, żaden mnie nie ugryzł. Wydaje mi się, że wyczuwają moją miłość. Gdy do nich przychodzę, one wychodzą sprawdzić, kto przyszedł. Jest taki moment przywitania, a następnie znikają gdzieś w zaroślach – opowiada nasza bohaterka.

Zalotka większa i łucznik korzeniowiec

Dzięki jej 4-letnim obserwacjom udało się potwierdzić występowanie w Puławach 46 gatunków ważek, 178 gatunków motyli oraz wiele innych osobników, m.in. chrząszczy.

Mieniak strużnik i gadziogłówka pospolita (fot. Archiwum Ewy Rauner-Bułczyńskiej)

Część z nich zamieszkuje Park Czartoryskich

– Jak się dobrze przyjrzeć, to w naszym parku można spotkać np. ważki będące pod ochroną prawną jak trzepla zielona, zalotka większa, straszka syberyjska, gadziogłówka żółtonoga. W 2019 roku spotkałam przepięknego owada z rodziny kózkowatych: łucznika korzeniowca. Obecnie ozdobą parkowych ścieżek jest natomiast motyl mieniak strużnik – wylicza pani Ewa.

W rozpoznawaniu poszczególnych gatunków pomagają jej miłośnicy owadów i entomolodzy z grup zainteresowań w mediach społecznościowych. Odkrycia puławianki sprawiają, że na bieżąco aktualizowane są tzw. interaktywne mapy występowania poszczególnych gatunków owadów w Polsce. W przyszłości zmieniane mogą być także drukowane atlasy.

Ale odkrywanie dawno nie widzianych gatunków, fotografie owadów oraz inwentaryzacyjne hobby to nie wszystkie aktywności naszej rozmówczyni. Jeśli któregoś dnia w radiu usłyszymy o obchodach Dnia Ważki, to również będzie zasługa pani Ewy.

Hubowiec osowaty (fot. Archiwum Ewy Rauner-Bułczyńskiej)

Dzień Ważki

– Niemal codziennie mamy jakieś święta, dni przytulania itd, a Dnia Ważki nie było, więc zaproponowałam wszystkim uczestnikom naszej grupy na Facebooku, żeby go ogłosić. I dzięki moim staraniom, 25 maja obchodzimy ten dzień. Data nie jest przypadkowa, bo tego dnia 1813 roku urodził się Edmond de Sélys Longchamps, belgijski entomolog, pierwszy badacz tych cudownych owadów – tłumaczy Ewa Rauner-Bułczyńska.

Najlepsze zdjęcia owadów autorstwa pani Ewy można oglądać nie tylko na internetowych stronach ważkolubów, miłośników motyli i chrząszczy. Obecnie jej fotograficzna wystawa wisi w Bibliotece Pedagogicznej w Zwoleniu. W ubiegłym roku była także w Puławach, odwiedziła również Pionki, Lipsko i Sienno.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium