Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 lipca 2020 r.
15:30

Zakochana w owadach. "Gdy do nich przychodzę, wychodzą sprawdzić, kto przyszedł"

Ewa Rauner-Bułczyńska
Ewa Rauner-Bułczyńska (fot. rs)

Wiemy o tym dzięki owadziej inwentaryzacji, jaką od kilku lat hobbystycznie prowadzi Ewa Rauner-Bułczyńska, która potrafi godzinami spacerować po nadrzecznych zaroślach. Ostatnio odkryła gatunek niewidziany w Polsce od blisko 30 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy zauważymy przechadzającą się samotnie w okolicach rzeki Kurówki lub wiślanej łachy kobietę fotografującą ważki, możemy być pewni, że to pani Ewa podczas swojej codziennej ekspedycji.

Puławianka, z zawodu muzyk, ma nietypowe, oryginalne hobby: owady. Przed tygodniem niedaleko Świątyni Sybilli w Parku Czartoryskich odkryła hubowca osowatego. To paleartktyczna muchówka „Keroplatus tipuloides” nie widziana w Polsce od 1991 roku. Owad figuruje w czerwonej księdze gatunków zagrożonych wyginięciem.

Przywitanie z pachnicą próchniczką

Największą miłością naszej bohaterki są jednak owady latające, a dokładniej: ważki.

– Poszukiwanie wszelkich owadów wiąże się u mnie z tym, że w najgorszym okresie życia zaczepiła mnie ważka. Godzinę za mną ganiała, więc zrobiłam jej zdjęcie. Okazało się, że to żagnica ruda. Wtedy zaczęłam się nimi interesować, chodzić nad Kurówkę i Łachę, robić zdjęcia. Czasem z jednego wyjścia przynoszę nawet kilka tysięcy zdjęć – opowiada Ewa Rauner-Bułczyńska, którą spotkaliśmy przy jednym z najstarszych drzew w Puławach.

Z drzewa rosnącego przy ul. 4 Pułku Piechoty WP jakby na spotkanie z nią wyszedł inny owad, zagrożony wyginięciem chrząszcz: pachnica próchniczka. Pani Ewa ostrożnie wzięła go na rękę.

– One mają takie ufne oczka, w ogóle się nie boją. Często mam je na rękach i nie licząc komarów, żaden mnie nie ugryzł. Wydaje mi się, że wyczuwają moją miłość. Gdy do nich przychodzę, one wychodzą sprawdzić, kto przyszedł. Jest taki moment przywitania, a następnie znikają gdzieś w zaroślach – opowiada nasza bohaterka.

Zalotka większa i łucznik korzeniowiec

Dzięki jej 4-letnim obserwacjom udało się potwierdzić występowanie w Puławach 46 gatunków ważek, 178 gatunków motyli oraz wiele innych osobników, m.in. chrząszczy.

Mieniak strużnik i gadziogłówka pospolita (fot. Archiwum Ewy Rauner-Bułczyńskiej)

Część z nich zamieszkuje Park Czartoryskich

– Jak się dobrze przyjrzeć, to w naszym parku można spotkać np. ważki będące pod ochroną prawną jak trzepla zielona, zalotka większa, straszka syberyjska, gadziogłówka żółtonoga. W 2019 roku spotkałam przepięknego owada z rodziny kózkowatych: łucznika korzeniowca. Obecnie ozdobą parkowych ścieżek jest natomiast motyl mieniak strużnik – wylicza pani Ewa.

W rozpoznawaniu poszczególnych gatunków pomagają jej miłośnicy owadów i entomolodzy z grup zainteresowań w mediach społecznościowych. Odkrycia puławianki sprawiają, że na bieżąco aktualizowane są tzw. interaktywne mapy występowania poszczególnych gatunków owadów w Polsce. W przyszłości zmieniane mogą być także drukowane atlasy.

Ale odkrywanie dawno nie widzianych gatunków, fotografie owadów oraz inwentaryzacyjne hobby to nie wszystkie aktywności naszej rozmówczyni. Jeśli któregoś dnia w radiu usłyszymy o obchodach Dnia Ważki, to również będzie zasługa pani Ewy.

Hubowiec osowaty (fot. Archiwum Ewy Rauner-Bułczyńskiej)

Dzień Ważki

– Niemal codziennie mamy jakieś święta, dni przytulania itd, a Dnia Ważki nie było, więc zaproponowałam wszystkim uczestnikom naszej grupy na Facebooku, żeby go ogłosić. I dzięki moim staraniom, 25 maja obchodzimy ten dzień. Data nie jest przypadkowa, bo tego dnia 1813 roku urodził się Edmond de Sélys Longchamps, belgijski entomolog, pierwszy badacz tych cudownych owadów – tłumaczy Ewa Rauner-Bułczyńska.

Najlepsze zdjęcia owadów autorstwa pani Ewy można oglądać nie tylko na internetowych stronach ważkolubów, miłośników motyli i chrząszczy. Obecnie jej fotograficzna wystawa wisi w Bibliotece Pedagogicznej w Zwoleniu. W ubiegłym roku była także w Puławach, odwiedziła również Pionki, Lipsko i Sienno.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium