Egzaminy maturalne tuż-tuż. Już we wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z językiem polskim, a dzień później z królową nauk. W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi blisko 18 tys. osób.
Tegoroczna matura zacznie się 7 maja i potrwa do 24 maja.
– Egzaminy pisemne potrwają od 7 do 24 maja, a egzaminy ustne od 11 do 16 maja, z wyjątkiem 12 maja oraz od 20 do 25 maja – informuje Jolanta Misiak, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie.
W tym roku do egzaminu dojrzałości 17 718 osób z 219 szkół w województwie lubelskim.
Maturzyści przystąpią do egzaminów obowiązkowych z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym. Są to:
- Język polski
- Matematyka
- Język obcy nowożytny
Oprócz tego będą zdawać egzaminy ustne z następujących przedmiotów:
- Języka polskiego – bez określania poziomu
- Języka obcego nowożytnego – bez określania poziomu
- Języka mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej)
Oprócz tego maturzyści muszą przystąpić do jednego egzaminu maturalnego z dowolnego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
– Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie – dodaje Misiak.
Najpopularniejszymi przedmiotami wybieranymi na poziomie rozszerzonym to:
- język angielski – 9477 osób
- geografia – 3976 osób
- matematyka – 3908 osób
- język polski – 2675 osób
Matura 2024 odbędzie się w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.
Do egzaminu w formuje 2023 przystąpi 15 454 osób. To absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego (po raz pierwszy lub kolejny), 5-letniego technikum (po raz pierwszy) branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej (po raz pierwszy) osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych (po raz pierwszy) oraz absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami; po raz pierwszy lub kolejny) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB (po raz pierwszy).
W formule z 2015 roku przystąpi 2 251 osób. To absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego, absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum (po raz pierwszy lub kolejny) oraz osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.
– Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa, aneksy do świadectw oraz informacje o wynikach egzaminu maturalnego zostaną przekazane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 9 lipca br. Tego samego dnia (9 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego – podsumowuje Misiak.
Już we wtorek (7 maja) redakcja "Dzień Wschodzi" będzie pod VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. Sprawdzimy jak tegoroczni maturzyści znoszą stres na kilka minut przed najważniejszym w ich życiu egzaminem. Oprócz tego nauczyciele z tej szkoły rozwiążą dla nas arkusze egzaminacyjne z tegorocznej matury i po południu przedstawimy wyniki. W środę przedstawimy arkusze z królowej nauk - matematyki. Sprawdzajcie naszą stronę internetową!