Nie będzie aż tak hucznie, jak bywało, ale miasto szykuje się do majówki. – Program wydarzeń zaplanowanych na te kilka dni został pomyślany tak, by działać kojąco na naszych mieszkańców, ich gości z Ukrainy i turystów, którzy nas odwiedzą – słyszymy w magistracie.
Długi weekend majowy zacznie się już w kwietniu, w sobotę. Od tego dnia ruszy sprzedaż Zamojskich Kart Turysty, dających możliwość odwiedzenia ze sporą zniżką atrakcji miasta, o czym pisaliśmy niedawno.
Pierwsze większe imprezy zaplanowano na niedzielę, 1 maja. Między godz. 10 a 14 na Rynku Wielkim w Zamościu układane będą gigantyczne puzzle przyjaźni i robione lalki z gałganów. Chętni dostaną możliwość stanięcia przy sztaludze, odbędzie się premiera książki kucharskiej „Stół Szwedzki po zamojsku”, serwowane będą dania kuchni polskiej i ukraińskiej, a wszystko to przy dźwiękach muzyki z Kijowa.
Wieczorem (godz. 19) z koncertem wystąpi MamaRika, ukraińska piosenkarka z Czerwonohradu w obwodzie Lwowskim, a po niej polski duet Karaś/Rogucki tworzony przez Kubę Karasia i Piotra Roguckiego, którzy wspólny projekt uruchomili po zawieszeniu działalności zespołów Coma i The Dumplings.
Władze miasta zachęcają turystów do pozostania w Zamościu na całą majówkę. Na poniedziałek i wtorek także zaplanowano atrakcje.
– Nie będą jakieś szczególnie huczne i spektakularne, ale mamy nadzieję, że staną się odskocznią od smutnej codzienności, będą działać terapeutycznie. Bo zarówno mieszkańcy, jak i ich liczni w Zamościu goście z Ukrainy, ale także na pewno turyści potrzebują ukojenia. Wszyscy żyjemy przecież w cieniu wojny i dramatów, które rozgrywają się blisko nas – tłumaczy Piotr Orzechowski, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość.
2 maja o 10 Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał zaprasza na wykład „Tajemnice polskich barw narodowych”, który wygłosi płk. Marek Kwiecień, a Zamojski Dom Kultury (godz. 11) na plenerowe warsztaty kreatywne na Rynku Wodnym „Jaki znak Twój? Świat kolorowych herbów”. W południe odbędzie się manifestacja matriotyczna na Rynku Wielkim, a 13 w Galerii Nadszaniec ma się odbyć wernisaż wystawy „Obiektyw na flagę”. W tym samym czasie pod Ratuszem rozpocznie się IX Bieg wokół Twierdzy Zamość. W centrum Starego Miasta spotkać też będzie można żonglerów, iluzjonistów i akrobatów z Fundacji Sztukmistrze, a wieczorem (godz. 21) z pokazem „Show must go on” wystąpi Teatr Ognia Utopia.
Cały dzień otwarte będą też muzea. – Z reguły w poniedziałki nie przyjmujemy zwiedzających, ale tym razem będzie inaczej. Liczymy, że goście nas nie zawiodą i odwiedzą licznie – mówi Anna Cichosz, dyrektor Muzeum Zamojskiego. Ci najmłodsi mogą np. o godz. 14 zajrzeć do Arsenału na warsztaty plastyczne towarzyszące wystawie czasowej „Kawa czy herbata” ze zbiorów Muzeum Archeologicznego Gdańska.
Kolejny dzień to obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (uroczysta sesja, msza święta i manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim), ale nie tylko. Muzeum Arsenał zorganizuje warsztaty historyczno-plastyczne dla najmłodszych „Wokół Polskich Symboli Narodowych” (godz. 10), a na popołudnie zaplanowano koncerty. Najpierw uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego (godz. 16.30), a później Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” (godz. 18). Oba odbędą się na scenie Rynku Wielkiego.