Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

27 kwietnia 2022 r.
15:07

Zamojska Majówka 2022. W cieniu wojny, ku ukojeniu

Autor: Zdjęcie autora ak

Nie będzie aż tak hucznie, jak bywało, ale miasto szykuje się do majówki. – Program wydarzeń zaplanowanych na te kilka dni został pomyślany tak, by działać kojąco na naszych mieszkańców, ich gości z Ukrainy i turystów, którzy nas odwiedzą – słyszymy w magistracie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Długi weekend majowy zacznie się już w kwietniu, w sobotę. Od tego dnia ruszy sprzedaż Zamojskich Kart Turysty, dających możliwość odwiedzenia ze sporą zniżką atrakcji miasta, o czym pisaliśmy niedawno.

Pierwsze większe imprezy zaplanowano na niedzielę, 1 maja. Między godz. 10 a 14 na Rynku Wielkim w Zamościu układane będą gigantyczne puzzle przyjaźni i robione lalki z gałganów. Chętni dostaną możliwość stanięcia przy sztaludze, odbędzie się premiera książki kucharskiej „Stół Szwedzki po zamojsku”, serwowane będą dania kuchni polskiej i ukraińskiej, a wszystko to przy dźwiękach muzyki z Kijowa.

Wieczorem (godz. 19) z koncertem wystąpi MamaRika, ukraińska piosenkarka z Czerwonohradu w obwodzie Lwowskim, a po niej polski duet Karaś/Rogucki tworzony przez Kubę Karasia i Piotra Roguckiego, którzy wspólny projekt uruchomili po zawieszeniu działalności zespołów Coma i The Dumplings.

Władze miasta zachęcają turystów do pozostania w Zamościu na całą majówkę. Na poniedziałek i wtorek także zaplanowano atrakcje.

– Nie będą jakieś szczególnie huczne i spektakularne, ale mamy nadzieję, że staną się odskocznią od smutnej codzienności, będą działać terapeutycznie. Bo zarówno mieszkańcy, jak i ich liczni w Zamościu goście z Ukrainy, ale także na pewno turyści potrzebują ukojenia. Wszyscy żyjemy przecież w cieniu wojny i dramatów, które rozgrywają się blisko nas – tłumaczy Piotr Orzechowski, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość.

2 maja o 10 Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał zaprasza na wykład „Tajemnice polskich barw narodowych”, który wygłosi płk. Marek Kwiecień, a Zamojski Dom Kultury (godz. 11) na plenerowe warsztaty kreatywne na Rynku Wodnym „Jaki znak Twój? Świat kolorowych herbów”. W południe odbędzie się manifestacja matriotyczna na Rynku Wielkim, a 13 w Galerii Nadszaniec ma się odbyć wernisaż wystawy „Obiektyw na flagę”. W tym samym czasie pod Ratuszem rozpocznie się IX Bieg wokół Twierdzy Zamość. W centrum Starego Miasta spotkać też będzie można żonglerów, iluzjonistów i akrobatów z Fundacji Sztukmistrze, a wieczorem (godz. 21) z pokazem „Show must go on” wystąpi Teatr Ognia Utopia.

Cały dzień otwarte będą też muzea. – Z reguły w poniedziałki nie przyjmujemy zwiedzających, ale tym razem będzie inaczej. Liczymy, że goście nas nie zawiodą i odwiedzą licznie – mówi Anna Cichosz, dyrektor Muzeum Zamojskiego. Ci najmłodsi mogą np. o godz. 14 zajrzeć do Arsenału na warsztaty plastyczne towarzyszące wystawie czasowej „Kawa czy herbata” ze zbiorów Muzeum Archeologicznego Gdańska.

Kolejny dzień to obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (uroczysta sesja, msza święta i manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim), ale nie tylko. Muzeum Arsenał zorganizuje warsztaty historyczno-plastyczne dla najmłodszych „Wokół Polskich Symboli Narodowych” (godz. 10), a na popołudnie zaplanowano koncerty. Najpierw uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego (godz. 16.30), a później Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” (godz. 18). Oba odbędą się na scenie Rynku Wielkiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30