Akademia Zamojska podejmuje współpracę z Collegium Intermarium. Chcą razem organizować sympozja, starać się o unijne fundusze i upowszechniać klasyczny model uniwersytetu.
Rozmowy w tej sprawie prowadzone były przed kilkoma dniami w Warszawie. Ze strony Akademii Zamojskiej uczestniczył w nich rektor dr hab. Paweł Skrzydlewski, profesor Akademii, a także kanclerz Marcin Chałupka. Podczas spotkania ustalono, że współpraca z Collegium Intermarium miałaby polegać m.in. na organizacji wspólnych sympozjów i przedsięwzięć naukowych. Padł też pomysł stworzenia klastra uczelni międzynarodowych, które mogłyby współdziałać przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej i byłyby, jak podano w komunikacie, zainteresowane upowszechnianiem klasycznego modelu uniwersytetu.
– Modelu, gdzie uniwersytet jest ukierunkowany na tworzenie wspólnoty akademickiej, integralnie zrośniętej z narodem, z potrzebami regionalnymi i krzewieniem klasycznej kultury. Fundamentem tej kultury jest antropologia personalistyczna, klasyczny rzymski model prawa oraz nauka – precyzuje rektor Skrzydlewski.
Za jakiś czas ma być przygotowany list intencyjny w sprawie współpracy, a na początku czerwca władze stołecznej uczelni odwiedzą zamojską.
Collegium Intermarium zostało założone i oficjalnie otwarte w maju zeszłego roku przez Fundację Edukacja dla Wartości, jest także powiązane z ultrakonserwatywną organizacją katolicką Ordo Iuris.
„Nasza uczelnia stanowi też przystań dla wszystkich tych, którzy poszukując wolności i ładu nie boją się nawiązywać do dorobku poprzednich pokoleń, w tym źródeł naszej cywilizacji – rzymskiego prawa, greckiego umiłowania prawdy i żywego dziedzictwa chrześcijaństwa” – czytamy na stronie internetowej Collegium Intermarium.