Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

5 kwietnia 2011 r.
13:22
Edytuj ten wpis

Bug odbiera ziemię w Kryłowie

0 8 A A
Bug w Kryłowie (Leszek Wójtowicz)
Bug w Kryłowie (Leszek Wójtowicz)

Tam, gdzie teraz płynie woda był ląd, a ja końmi tamtędy jeździłem – opowiada 78-letni Stefan Konował z Kryłowa. Od tamtej pory Bug zabrał już do 10 metrów ziemi. Władze gminy Mircze chcą ukrócić zbójeckie praktyki kapryśnej rzece.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W ostatni piątek deszcz padał i znowu się usunęło trochę ziemi z młodymi drzewami – mówi pan Stefan. – Jeszcze trochę, a woda zabierze przybudówkę i szopę. Na dodatek na ścianach naszego domu, podobnie jak na kościele po drugiej stronie drogi, pojawiły się wyraźne pęknięcia. Trzeba coś z tym robić!

Staruszek mieszka z rodziną w ponad 70-letnim, murowanym domu nad samym Bugiem. Budynek ma swoją bolesną historię. – Podczas wojny mieścił się tu posterunek ukraińskiej policji, a po wojnie posterunek MO, strażnica, a na końcu urząd gminy – opowiada Konował. – To tu zginął mój ojciec – szlocha pani Lidia, młodsza o rok żona pana Stefana.

Chodzi o Aleksandra Pawliczuka, który wraz z 15 innymi milicjantami na czele z legendarnym Stanisławem Basajem "Rysiem” zginął w 1945 roku na posterunku. Upowcy zabili wówczas jeszcze 25 mieszkańców Kryłowa.

Konowałowie kupili budynek wraz działką w latach 50. – Tam, gdzie teraz płynie Bug był ląd, a ja końmi tamtędy jeździłem – wspomina staruszek. – O tamtej pory rzeka zabrała do 10 metrów ziemi, z czego chyba połowa osunęła się wraz z drzewami przed rokiem.

Drewniana szopa, w której przechowywany jest m.in. opał, stoi obecnie na krawędzi skarpy, czyli nad przepaścią. – W każdej chwili może runąć w dół – pokazuje nasz rozmówca.
Podobnie sytuacja wygląda jeszcze na trzech posesjach.

Kapryśny Bug co jakiś czas daje o sobie znać. Ziemia usuwa się w miejscu, gdzie rzeka wyżłobiła sobie głęboki wąwóz miedzy wyspą a stałym lądem. Jednemu z gospodarzy w latach 80. osuwająca się ziemia zabrała oborę.

– I wtedy cztery rodziny otrzymały działki zamienne, ale nie chcieli się jednak nigdzie przenosić – mówi wójt Mircza Lech Szopiński.

Do ub. roku mieli względny spokój. – Ale po kolejnej wysokiej wodzie ziemia znowu się osunęła, dlatego wystąpiłem do właściciela terenu, czyli Regionalnej Dyrekcji Gospodarki Wodnej, o wydanie opinii i ewentualne zabezpieczenie skarpy, która stopniowo przybliża się do ulicy Sokalskiej, przy której stoi zabytkowy kościół – opowiada Szopiński.

Jeżeli znajdą się pieniądze, w przyszłym roku skarpa zostanie zabezpieczona przed dalszym usuwaniem (RDGW wystąpiła o środki na ten cel do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Mają doświadczenie, bo dwa lata temu zabezpieczali wysoką skarpę w niedalekim Prehoryłem. – Gdyby wtedy pozwolono Bugowi popłynąć nowym korytem, Polska straciłaby kilkanaście hektarów gruntów – powiedział nam wójt Mircza.

Pozostałe informacje

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy
DZIEŃ KARIERY
galeria

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy

20-latkom nie brakuje kreatywności, choć odnalezienie się w zawodzie do najłatwiejszych nie zawsze należy. Z pomocą przychodzi Dzień Kariery, który po pandemicznej przerwie zagościł na Akademii Wincentego Pola w Lublinie.

Kino w CK: Diuna 2 oraz spotkanie z Jakubem Majmurkiem
14 czerwca 2024, 18:00

Kino w CK: Diuna 2 oraz spotkanie z Jakubem Majmurkiem

„Diuna: Część druga” to imponujące widowisko z gatunku science fiction. W najbliższy piątek będzie można obejrzeć tą superprodukcję w kinie lubelskiego Centrum Kultury. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem Jakuba Majmurka, krytyka filmowego i publicysty.

Zuzanna Kulińska (numer 99) poprzedni sezon spędziła w Polkowicach

Z drużyny obecnych mistrzyń do byłych mistrzyń. Polski Cukier AZS UMCS ma nową zawodniczkę

W środowy wieczór Polski Cukier AZS UMCS ogłosił kolejny transfer. Tym razem kontrakt z lubelskim zespołem podpisała 23-letnia Zuzanna Kulińska, która sezon 23/24 spędziła w drużynie mistrzyń Polski z Polkowic. Teraz przenosi się jednak do byłych mistrzyń, gdzie ma odgrywać znacznie większą rolę.

Avia pozytywnym akcentem zakończyła sezon 23/24
film

Trzeba było grać dogrywkę, ale Avia jednak lepsza od Startu Krasnystaw w finale Pucharu Polski

Czwartoligowy Start Krasnystaw napsuł mnóstwo krwi faworyzowanej Avii w finale wojewódzkiego Pucharu Polski. Świdniczanie długo nie mogli znaleźć sposobu na defensywę rywali. Udało się dopiero w dogrywce, kiedy dwie bramki rezerwowego Arkadiusza Maja zapewniły gościom zwycięstwo.

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie
DO CZYTANIA
7 września 2024, 10:00

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie

Książkoholicy z Lublina i okolic nie muszą jechać na Targi książek do Krakowa czy Warszawy. Już we wrześniu taka impreza będzie w Lublinie.

Bajkowy festiwal w Łęcznej
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Bajkowy festiwal w Łęcznej

Dla wszystkich – dużych i małych – miłośników muzyki i bajek: finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej. Kiedy? W sobotę 15 czerwca w Centrum Kultury w Łęcznej.

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

40-letnia mieszkanka Lublina, za namową mężczyzny poznanego na portalu randkowym, przekazała na zagraniczne rachunki bankowe ponad milion złotych. Myślała, że inwestuje w złoto.

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Kierująca toyotą wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu motocykliście.

Tomasz Szabłowski
100 DNI KURATORA

Obietnice, pomysły i audyty, czyli jak funkcjonuje lubelska oświata

1 marca Tomasz Szabłowski został nowym lubelskim kuratorem oświaty. Wcześniej był dyrektorem w XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Dzisiaj kurator podsumował swoje pierwsze 100 dni na nowym stanowisku. Poinformował także, na jakim etapie są działania dotyczące przypadku ze szkoły z Miłocina

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY
(do)RADCY
film

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcaście z cyklu (do)RADCY! PREMIERA odcinka o 18.00.

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?
TERMINY I MIEJSCA

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?

Szybsze wykrycie zmian nowotworowych to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia. Mobilne gabinety do mammografii przejadą przez województwo.

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

To wielka strata dla świdnickiej społeczności. Po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Stefańczyk, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, radny obecnej kadencji Rady Powiatu.

Cebula będzie królować w Urzędowie 
Patronat Dziennika Wschodniego

Cebula będzie królować w Urzędowie 

Nie masz planów na niedzielę? A lubisz cebulę i dobre jedzenie? Koniecznie zajrzyj do Urzędowa na cebulową biesiadę po urzędowsku

Jak bezpiecznie opalać się w wakacje?
WIDEO
film

Jak bezpiecznie opalać się w wakacje?

Chyba wszyscy kochamy wakacje z dużą ilość słońca. Jak się opalać, żeby zachować bezpieczeństwo? Czym właściwie są filtry SPF? Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka "Dziennik dla Zdrowia", w którym dr hab. n. med. prof. UM w Lublinie Joanna Bartosińska odpowiada na wszelkie nurtujące pytania.

Strefa buforowa: jest decyzja. Zakaz od czwartku
GRANICA

Strefa buforowa: jest decyzja. Zakaz od czwartku

Nowe przepisy wprowadzają zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej. Strefa buforowa będzie obowiązywać co najmniej 90 dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium