Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

13 marca 2024 r.
19:40

To najpiękniejszy region w Lubelskiem. O potencjale Roztocza debatowano w Zamościu

Autor: Zdjęcie autora ak

Roztocze jest piękne. A może być jeszcze piękniejsze, bardziej popularne wśród turystów. Ale szansą dla regionu jest również rozwój przedsiębiorczości, a także inwestycje. O tym mówiono w środę w Zamościu podczas konsultacji Programu Rozwoju Roztocza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsze prace nad opracowaniem dokumentu, pierwszego ponadregionalnego programu przygotowanego z inicjatywy samorządów województw lubelskiego i podkarpackiego, podjęto dwa lata temu. Zespół zadaniowy, na którego czele stanał wicemarszałek Michał Mulawa przygotował projekt Programu Rozwoju Roztocza. Współtworzyli go również przedstawiciele samorządów powiatowych, ale też eksperci m.in. z Roztoczańskiego Parku Narodowego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, także członkowie Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze czy Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Wypracowany projekt jest od początku tego roku poddawany konsultacjom. Kolejne odbyły się w środę zamojskim ratuszu.

– Cieszymy się niezmiernie, że miasto Zamość, stanowiące prawdziwe wrota Roztocza jest ważnym elementem tej strategii – stwierdził witając zgromadzonych Piotr Orzechowski, wiceprezydent Zamościa. Z kolei starosta Stanisław Grześko podkreślał rolę Zwierzyńca i Krasnobrodu, które nazwał sercami Roztocza.

– Nie ma rozwoju Zamościa bez rozwoju Roztocza i nie ma rozwoju Roztocza bez rozwoju Zamościa. Ta synergia musi występować – stwierdził na początku swojego wystąpienia wicemarszałek województwa Michał Mulawa. I wyraził przekonanie, że Zamość jest bez wątpienia najpiękniejszym miastem, a Roztocze regionem w całym województwie.

Zgromadzonym na konsultacjach samorządowcom, przedsiębiorcom, właścicielom pensjonatów, organizatorom najważniejszych wydarze kulturalnych, ale również przedstawicielom organizacji społecznych przedstawił najważniejsze założenia Programu Rozwoju Roztocza wpisanego już do Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do roku 2030. Podkreślał jednocześnie, że choć ostateczna wersja programu jest jeszcze w fazie konsultacji, to tak naprawdę realizacja głównych założeń już się rozpoczęła.

Wicemarszałek przypomniał najważniejsze ze zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycji, które wpłynęły i wpływają na pobudzenie potencjału regionu. Wspomniał o rewitalizacji gmachu historycznej Akademii Zamojskiej i rewitalizacji Starego Miasta, a także zakoczonej już budowie nowego pawilonu w sanatorium w Krasnobrodzie oraz planach na dalszą rozbudowę uzdrowiska, ale również zrealizowanych, rozpoczętych i planowanych inwestycjach w infrastrukturę drogową.

– Program absolutnie nie dotyczy tylko rozwoju turystyki, ale wszystkich sektorów gospodarki, wszystkich niemal branż przedsiębiorców – zastrzegł Michał Mulawa. I zapowiedział tworzenie możliwości i dawanie instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców lokalnych, ale też takich, którzy na Roztoczu chcieliby inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy.

Zamojskie konsultacje były czwartymi po zorganizowanych wcześniej w Kraśniku, Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim. Kolejne takie spotkanie jest planowane na piątek w Janowie Lubelskim. Moderujący spotkanie Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim zapewnił, że najcenniejsze z przekazych podczas dyskusji sugestii zostaną w ostatecznej wersji programu uwzględnione.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Coś spadło w okolicach Cycowa

Tajemnicze znalezisko pod Cycowem. Coś spadło z nieba

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium