Niektóre mają po 10 ton wagi. Otoczaki, które dotarły do Roztoczańskiego Parku Narodowego z Bełchatowa, posłużą do odnowy monumentu.
- Pomnik tworzony był w innych realiach politycznych, dlatego potrzebna jest jego rekonstrukcja - uważa Zdzisław Strupieniuk, dyrektor RPN. - Chodzi o symbole patriotyczno-religijne i treści, których wcześniej nie można było uwzględnić.
Zgodnie z projektem, na pomniku pojawi się orzeł w koronie z liśćmi dębowymi, napis "Oddali życie za Polskę”. Natomiast przy latach podkreślających wkład leśników w walkę o wyzwolenie i niepodległość kraju (1939-1944) przybędzie jeszcze jedna ważna data - 1956. Zaplanowano też granitowy znicz.
Centrum pomnika zostało wyznaczone punktem przecięcia dwóch ścieżek. W ten sposób powstał widziany z lotu ptaka symbol krzyża, który podkreślają głazy narzutowe.
- Ten symbol będzie jeszcze bardziej wyeksponowany, a do tego posłużą właśnie przywiezione z bełchatowskiej kopalni otoczaki. Chcemy, aby całość była gotowa w przyszłym roku - mówi Strupieniuk. Właśnie wtedy obchodzony będzie jubileusz 35-lecia Parku.
Z tego samego materiału wykonana zostanie rzeźba stylizowanego konika polskiego (symbol RPN), która stanie przez bramą dyrekcji RPN. Ale to nie koniec dobrych informacji dla turystów. Dyrekcja parku planuje budowę nowej bramy przy wejściu na Bukową Górę oraz wymianę podejścia. Znikną siermiężne płyty jumbo, zaś w ich miejscu pojawią się elementy z drewna i klinkieru.
- Chcemy dokończyć trasę rowerową Zwierzyniec-Górecko Stare i zainstalować specjalne czujniki, które na głównych ścieżkach będą zliczały turystów - cieszy się dyrektor RPN. W tej chwili osoby spacerujące po parku liczą w sezonie studenci lubelskiego UMCS.
Cały projekt ma kosztować ponad 900 tys. zł. Dyrekcja RPN złożyła w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o blisko 700 tys. zł dotacji. Wiadomo, że odnowę pomnika przy Bukowej Górze wesprze finansowo Polskie Towarzystwo Leśne.