W miejscowości Okrągłe k. Biłgoraja przeprowadzono VII Turniej Wsi. To impreza, która ma na celu integracje lokalnej społeczności oraz promocję biłgorajskich tradycji.
W tym roku turniej przeprowadzono w konwencji cygańskiej. Z gołębiami, kozami, gromadą dzieci i śpiewem na ustach drużyny zaprezentowały się w paradzie, później zmagano się w konkurencjach na czas.
Przepięknie przystrojone stoły regionalne uginały się od domowych smakołyków. Można było spróbować m.in. wypiekanego domowym sposobem chleba, smalcu, piroga biłgorajskiego czy zapomnianych krążałek.
Zabawa po cygańsku
– Turniej Wsi został zdominowany przez młodzież – zauważył Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj. – Trzeba tu zauważyć, że turniej jest finałem często kilkutygodniowych przygotowań poszczególnych wiosek i sołectw, podczas których szykowane są stroje, gotowane potrawy i rodzą się pomysły na to jak zaskoczyć turniejowe komisje oraz publiczność.
Zabawa z roku na rok przyciąga do Okrągłego publiczność nie tylko z terenu gminy czy powiatu, ale również z dalszych zakątków Lubelszczyzny.
– Turniej stał się już prawdziwą wizytówką regionu oraz wspaniałą atrakcją na szlaku letnich, rodzinnych wycieczek – informuje Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.
W kategorii kulinarnej pierwsze miejsce oraz nagrodę finansową w wysokości 500 zdobyła drużyna z Gromady. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 400 zł wywalczyła Sól, a natomiast trzecie miejsce i 300 zł przypadły ekipie z Dąbrowicy.
W konkurencjach sprawnościowych najlepsi okazali się reprezentanci Soli, którzy zdobyli nagrodę w wysokości 2200 złotych. Drugie miejsce i 1650 złotych wywalczyła Gromada, a trzecie Bukowa, która otrzymała 1100 złotych.
Regułą stało się, że nagrody finansowe zostają przeznaczane na drobne inwestycje mające służyć wszystkim mieszkańcom wiosek.