jest dostępna dla zwiedzających od 2019 roku. (fot. Anna Szewc)
Trzy zabytkowe obiekty w Zamościu będą mogły w najbliższym czasie zostać wyremontowane dzięki wsparciu miasta.
Decyzję w tej sprawie podjęli podczas poniedziałkowej sesji radni. Po 5 tys. zł otrzymają właściciel domu na ul. Radzieckiej 14 i wspólnota mieszkaniowa ze Starego Miasta. A 20 tys. złotych trafi do Zgromadzenia Redemptorystów.
W pierwszym przypadku kwota przyznanego dofinansowania to nieco ponad 40 procent kosztów związanych z wymianą i montażem okien w domu z 1933 roku, który obecnie znajduje się w prywatnych rękach i nie jest udostępniany turystom.
Zdecydowanie mniej, bo ok. 9 proc. planowanych kosztów otrzyma z miasta wspólnota mieszkaniowa, która zamierza dokonać remontu elewacji wschodniej i kominów w Kamienicy Czerskiego. To budynek datowany na rok 1930, w czasie II wojny światowej zajmowany przez Gestapo, a po jej zakończeniu przez NKWD, które miały tu m.in. swoje więzienia. Wspólnota udostępnia nieodpłatnie fragment piwnic na wystawę „Ślady zbrodni” upamiętniającą tragiczne zdarzenia rozgrywające się w budynku na przestrzeni lat 1939-1956.
Najwięcej pieniędzy otrzymają ojcowie Redemtoryści. Jednak w ich przypadku 20 tys. zł od miasta to zaledwie 2,7 proc. wszystkich kosztów remontu wnętrza XVII-wiecznego kościoła pw. św. Mikołaja. Świątynia wymaga naprawy, bo znajduje się w pobliżu torów kolejowych, a drgania wywołane przez przejeżdżające pociągi niekorzystnie wpływają na konstrukcję zabytku. Prace konserwatorskie są tutaj prowadzone od lat, w przeszłości miasto się do nich już dokładało.