Mury Zamku Ostrorogów w Kryłowie (pow. hrubieszowski) będą wyremontowane. Powstanie także punkt widokowy oraz ścieżki historyczne i edukacyjne. Prace archeologiczne już się rozpoczęły.
Na remont średniowiecznych murów zawsze brakowało pieniędzy w gminnej kasie. W końcu część udało się pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Samorząd znalazł już firmę, która zaprojektuje i zbuduje punkt widokowy w ruinach zamku. W planach jest także odtworzenie zarysu całości murów obronnych, które będą pełnić rolę ścieżki historycznej. Powstanie też studnia zamkowa z punktem czerpania wody i zadaszeniem. A wyspa ma mieć nowe połączenie z lądem - 40-metrową kładkę, wiszącą nad starorzeczem Bugu.
- Teren już przekazaliśmy wykonawcy. Na razie odbywają się wstępne prace - mówi Sławomir Marciniuk, zastępca wójta gm. Mircze.
Rozpoczęły się także badania archeologiczne. Są niezbędne, żeby odtworzyć średniowieczne mury, ponieważ żadne ryciny z dawnych czasów się nie zachowały.
Zostaną wyznaczone trzy ścieżki edukacyjne: "Kraina suma” o długości 5 kilometrów, dwukrotnie dłuższa trasa o nazwie "Pohrebiska” oraz prawie 3-kilometrowa ścieżka "Zapomniane sanktuarium”. Na szlakach w Kryłowie, Kryłowie-Kolonii i Prehoryłem, znajdą się: kirkut, cmentarz rzymsko-katolicki, Sanktuarium Św. Mikołaja, dawny klasztor i nieistniejąca dzielnica żydowska, a także stanowiska bociana czarnego, żółwia błotnego, orlika krzykliwego, kuropatwy, przepiórki, sarny i dzika.
Wartość całego projektu "Pod skrzydłami Natury 2000 - działania edukacyjne na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Lubelszczyzny”, to ponad 1,5 mln zł. Znaczna część pochodzi z funduszy norweskich. Całość ma być gotowa w przyszłym roku.