Za półtora roku kościół franciszkanów w Zamościu otworzy się na nowo dla wiernych. W zabytkowej świątyni trwają prace remontowe. Świątynia z ciekawą historią znów urośnie
Budowa franciszkańskiego kościoła gdzie dziś jest parafia p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie rozpoczęła się w 1637 roku. Była to jedna z największych budowli sakralnych w XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Jej historia nie była prosta. Świątynię przy ul. Staszica 1 kilkakrotnie trawił ogień. Zakonnicy opuścili budynek w 1794 roku. W trakcie zaborów władze austriackie zdecydowały o m.in. zburzeniu szczytów świątyni i dzwonnicy. Znacznie obniżyło to ogromny budynek, w którym działał później m.in. szpital, wojskowe koszary i magazyn żywności.
Po I wojnie światowej w budynku kościoła mieścił się Sejmik Powiatowy i Dom Polskiej Macierzy Szkolnej, a później także muzeum regionalne. Do niedawna funkcjonowało tam miejskie kino i Liceum Sztuk Plastycznych (to ostatnie wyprowadziło się do swojej nowej siedziby dopiero w 2006 r.).
Franciszkanie odzyskali budynek w 1994 roku i niemal natychmiast rozpoczęli starania o wyremontowanie kościoła. Kilka lat temu zmieniono m.in. podłogi w nawach bocznych, zlikwidowano część dawnych, licealnych klas, zburzono żelbetonowy balkon kinowy oraz balkony boczne.
W ubiegłym roku podwyższono mury, a na dachu świątyni pojawiły się okazałe kopuły. Teraz przyszedł czas na dalsze prace, których koszt to ok. 23 mln. zł.
Większość tej kwoty pochodzi z funduszy europejskich. W trakcie prac odzyskany ma być historyczny kształt kościoła z XVII wieku, a jego niewykorzystywane dziś podziemia zaadaptowane mają zostać na „cele kultury” m.in. organizację koncertów, wystaw, konkursów plastycznych, spotkań poetyckich, warsztatów. Zakonnicy chcieliby żeby oferta kulturalna zgromadziła wokół świątyni wiele osób, które nie uczestniczą w życiu religijnym kościoła. Stąd m.in. pomysł na grę miejską, której uczestnicy zdobędą wiedzę historyczną dotycząca miejsca oraz poznają uniwersalne wartości duchowe.
Autorem projektu remontu i rekonstrukcji kościoła franciszkanów jest architekt Sebastian Ćwierz. Na górze wizualizacja przygotowana przez jego pracownię ASC.