Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

16 sierpnia 2022 r.
21:13

Lubelskie: Nici z przebudowy "krajówki". Mieszkańcy odetchnęli z ulgą

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
14 5 A A
Krajowa 74 miała być przebudowywana na kilkunastokilometrowym odcinku od Zamościa do Klemensowa. Ale GDDKiA jednak się z tej inwestycji zupełnie wycofała.
Krajowa 74 miała być przebudowywana na kilkunastokilometrowym odcinku od Zamościa do Klemensowa. Ale GDDKiA jednak się z tej inwestycji zupełnie wycofała. (fot. Anna Szewc)

Zebrali ok. 2 tys. podpisów przeciwko przedstawionej im koncepcji przebudowy drogi krajowej nr 74 z Zamościa do Klemensowa. Mieszkańcy Płoskiego i Zawady w gm. Zamość oraz Wielączy i Bodaczowa w gm. Szczebrzeszyn są zadowoleni. GDDKiA wycofała się z inwestycji, którą jeszcze kilka miesięcy temu forsowała.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ta decyzja oczywiście nas cieszy, choć wcale nie jestem przekonany, że to nasze protesty odniosły skutek. Chyba bardziej prawdopodobne jest, że po prostu na tę inwestycję pieniędzy nie ma – mówi Przemysław Omieczyński z Płoskiego pod Zamościem, jeden z wielu krytykujących koncepcję przebudowy drogi prezentowaną mieszkańcom pod koniec zeszłego i na początku tego roku.

Po pracach planowanych na lata 2024-2025 krajowa 74 miała stać się trasą klasy GP (główną ruchu przyspieszonego). Był pomysł, aby ją znacząco poszerzyć, ale też, jak wynikało z projektów, zastosować rozwiązania, które zdaniem mieszkańców utrudniłyby im życie, np. nakazy skrętu w prawo przy wyjeździe z podwórek, wysepki na wprost bram, czy zatoki przystankowe tuż przy posesjach. Poza tym ludzie bali się, że już i tak ruchliwą trasą zacznie jeździć z dużą prędkością jeszcze więcej aut, więc zrobi się niebezpieczniej.

Skąd decyzja o rezygnacji z inwestycji? W piśmie skierowanym do wójta gminy Zamość i burmistrza Szczebrzeszyna Krzysztof Zwolan, wicedyrektor oddziału GDDKiA przekazał, że od umowy na wykonanie dokumentacji odstąpiono „z uwagi na zaistnienie istotnej okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym”. Była tam także prośba, by informację o tym, że przebudowy nie będzie, przekazać mieszkańcom.

Protestujący od początku przekonywali, że zamiast zajmować się 74 lepiej wrócić do planowanej już od dawna obwodnicy Zamościa, która miałaby zaczynać się w Sitańcu, biec wzdłuż linii LHS do Zawady albo nawet aż projektowanej obwodnicy Szczebrzeszyna.

Wygląda na to, że takie właśnie decyzje zapadły. Lubelska GDDKiA informuje, że inwestycja ta jest na etapie opracowywania studium techniczno-ekonomicznośrodowiskowego. A do samorządowców już dotarły pisma o planowanych na połowę września spotkaniach informacyjnych w sprawie obwodnicy.

– Szkoda tylko tego zamieszania, którego narobili kilka miesięcy temu, a także niepotrzebnych, złych emocji, jakie to w ludziach wywołało i jakie w nich na pewno pozostały do dzisiaj – uważa Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość.

Mówi, że na niestabilnych wizjach GDDKiA straciła już gmina. Bo samorząd zdobył swego czasu sporą unijną dotację na wymianę oświetlenia w kilku miejscowościach. Kiedy poinformowano o inwestycji na DK 74, z tego projektu trzeba było wycofać Zawadę i Płoskie. – Nie dość, że cudem nam się ten projekt udało po tym uratować, to teraz w tych miejscowościach kilkudziesięciu nowych, oszczędnych lamp nie będzie. GDDKiA też ich nie postawi, skoro inwestycji nie zrealizuje. Tak to jest, kiedy się niczego z samorządami nie konsultuje – irytuje się Gliwiński.

Na temat projektowanej obwodnicy jeszcze wyrobionego zdania nie ma. Dostał jedynie informację o dacie konsultacji z mało wyraźną mapką przedstawiającą trzy możliwe projekty przebiegu trasy. Na szczęście w zdecydowanej większości droga jest planowana po gruntach ornych. – Ale np. w Białobrzegach i Bortatyczach punktowo wejdzie w istniejącą zabudowę. Poza tym obwodnica przecinałaby niedawno odnowioną trasę Sitaniec-Nielisz, problem może też być w Kolonii Siedliska – wylicza wójt i zapowiada, że na pewno swoje uwagi projektantom przekaże. Podobnie zresztą, jak wcześniej zrobił to, gdy jeszcze planowano przebudowywać krajówkę. Zdaniem Gliwińskiego DK 74 aż prosi się o remonty. – Na pewno by się przydały. Np. chodniki przy całej trasie są w fatalnym stanie. Ale może na to pieniądze się znajdą – zastanawia się Omieczyński.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium