Do kościoła chodzi co niedziela tyle samo wiernych, co rok temu. Ale wzrasta liczba osób przyjmujących komunię świętą.
W ostatnią niedzielę października ministranci policzyli tzw. dominicantes, czyli wszystkie osoby uczestniczące we mszach, oraz communicantes, a więc przystępujących do komunii świętej; osobno kobiety, osobno mężczyzn.
W kościołach diecezji zamojsko-lubaczowskiej modliło się tego dnia ponad 193 tys. osób, a więc prawie 41 procent wiernych. To prawie tyle samo, co rok wcześniej. - Nie wpadamy w euforię, ale i nie ubolewamy, że z naszymi wiernymi dzieje się coś złego, bo w porównaniu z innymi diecezjami, to dobry wynik - mówi ks. prałat Adam Firosz, kanclerz kurii biskupiej w Zamościu. - Do tego trzeba dodać nieuwzględnione podczas liczenia dzieci do lat 7 i osoby starsze i schorowane, które nie mogły przyjść do kościoła.
Największą, bo ponad 50-procentową frekwencję, odnotowano w parafiach z dekanatów Narol i Tarnogród. Na drugim biegunie znalazły się dekanaty: Hrubieszów Południe, Grabowiec i Tarnoszyn. Tam na mszę przyszedł zaledwie co trzeci parafianin. - W naszej parafii dużo ludzi uczestniczy w nabożeństwach, ale w terenie jest z tym różnie, bo niektórzy mają daleko do kościoła - tłumaczy ks. Andrzej Puzon, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie i dziekan dekanatu Hrubieszów Północ.
Ale wzrasta liczba osób przyjmujących komunię świętą. Spośród wszystkich wiernych, którzy w ostatnią niedzielę października przyszli na nabożeństwo, z sakramentu skorzystało ponad 44 proc. To o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Najlepiej było w dekanatach Łaszczów, Szczebrzeszyn, Tomaszów Północ i Tyszowce, gdzie do komunii przystąpiła ponad połowa zgromadzonych. - To cieszy, bo wzrasta świadomość religijna - uważa ks. Firosz. - Liczymy na jeszcze większe zaangażowanie młodzieży.
Liczą co roku
Kościół spisuje wiernych raz w roku na potrzeby Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzonego przez księży pallotynów. Dane służą do uaktualniania statystyk. W ubiegłych latach, oprócz liczenia wiernych, sumowano też liczbę nowych powołań w parafiach. W podzielonej na 19 dekanatów diecezji zamojsko-lubaczowskiej jest 182 parafii, w których mieszka ponad 468 tys. wiernych.