Piwo ze zwierzynieckiego browaru w najbliższych dniach ma trafić do sklepów. W tym czasie Starostwo Powiatowe w Zamościu sprawdzi, czy Perła rzeczywiście wywiązała się z umowy dzierżawy browaru.
A tym piwem, jak można było przypuszczać, jest "Zwierzyniec Pils”. Piwo zawiera 6 proc. alkoholu, sprzedawane jest w smukłych butelkach o pojemności 0,33 l (bezzwrotnych). Na etykietach widać budynek starego browaru. "Zwierzyniec Pils” ma kosztować 2,30–2,40 zł.
– To marka premium, od początku do końca powstała w naturalnym procesie warzenia. Nawiązuje do historii browaru w Zwierzyńcu – dodaje Grodzki.
W browarze w Zwierzyńcu pracuje kilkanaście osób. Ma być tu wytwarzane minimum 10 tys. hektolitrów piwa w skali roku. Pierwsza wyprodukowana partia liczy 1000 hektolitrów. – Piwo warzone było w Zwierzyńcu, a rozlewane w Lublinie. Ale w najbliższym czasie uruchomimy w browarze także maszyny do rozlewu. Na początek pozostaniemy przy produkcji 1000 hektolitrów miesięcznie, ale możliwości produkcyjne są trzykrotnie większe. Wiosną będziemy wprowadzać nowe marki – zapowiada Grodzki.
Umowa dzierżawy browaru w Zwierzyńcu została zawarta pomiędzy Perłą Browary Lubelskie, a Starostwem Powiatowym w Zamościu w październiku ubiegłego roku. Jej warunkiem było uruchomienie produkcja piwa w browarze najpóźniej do końca października 2013 roku.
– Otrzymaliśmy od Perły zawiadomienie o rozpoczęciu produkcji. Sprawdzimy to osobiście. Kontrola zaplanowana jest na ten tydzień – mówi Kazimierz Cybulski ze starostwa.
Umowa na dzierżawę browaru ma obowiązywać 15 lat – o ile Perła spełni jej warunki. Spółka była już dzierżawcą browaru w Zwierzyńcu, ale w 2008 r. zwolniła część załogi i całą swoją produkcję przeniosła do Lublina. W 2010 r. umowa została ostatecznie rozwiązana, a rok później ogłoszono przetarg, który wyłonił nowego dzierżawcę zakładu – firmę Euro-Projekt. Zgodnie z umową miał wznowić produkcję w ciągu roku. Nie zrobił tego, więc rozpisano nowy przetarg, który rok temu wygrała Perła.