Personel przeszedł specjalistyczne szkolenie i w poniedziałek po raz pierwszy w zamojskim NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej przeprowadzono brachyterapię. To nowa metoda leczenia raka piersi.
NU-MED to samodzielny ośrodek medyczny, ale ściśle współpracujący ze szpitalem im. Papieża Jana Pawła II. Działa w Zamościu od 8 lat, przyjmując rocznie około półtora tysiąca pacjentów wymagających radioterapii w leczeniu onkologicznym.
Trafiają tutaj chorzy z najróżniejszymi nowotworami, również pacjentki z rakiem piersi, najczęściej występującym w Polsce nowotworem złośliwym kobiet.
Od kilku dni mogą one korzystać w zamojskim NU-MED z brachyterapii. To technika leczenia promieniowaniem jonizującym polegająca na umieszczeniu źródła promieniowania w miejscu po usuniętym guzie, czyli tzw. „loży pooperacyjnej” lub w samym guzie. Co ważne, brachyterapiua jest jedną z najnowocześniejszych technik leczenia nowotworów piersi.
To ponadto radioterapia sprawdzona i bezpieczna. Pozwala na bardzo precyzyjne podanie wyższej niż standardowa dawki promieniowania przy jednoczesnej ochronie narządów sąsiadujących, np. serca.
Specjaliści podkreślają, że cel brachyterapii to zwiększenie prawdopodobieństwa wyleczenia pacjentki, w sposób mniej obciążający i komfortowy dla chorej. Jednak nie każda się na takie leczenie kwalifikuje.
– Z nowej metody mogą skorzystać kobiety z rozpoznanym rakiem piersi po oszczędzającym zabiegu operacyjnym i po przejściu kryteriów kwalifikacji w ośrodku – mówi dr n. med. Krzysztof Patyra, zastępca dyrektora ds. medycznych, kierownik Zakładu Radioterapii i Ordynator Oddziału Radioterapii NU-MED. Podkreśla, że brachyterapia piersi jest w pełni bezpieczną metodą leczenia w warunkach szpitalnych i przy profesjonalnie przygotowanym zespole, a takim zamojski ośrodek dysponuje.