Przede wszystkim o dobiegającej końca rewitalizacji gmachu, ale też o wielu polach działania dawnej i współczesnej Akademii Zamojskiej mówiono podczas konferencji naukowej zorganizowanej wspólnie przez uczelnię i miasto Zamość.
– W przededniu zakończenia jednej z największych inwestycji rewitalizacyjnych w historii Zamościa spotykamy się, by porozmawiać nie tylko o obiekcie, który jak widzimy pięknieje z dnia na dzień, ale przede wszystkim o idei i założeniach związanych uczelnią wyższą zbudowaną przez hetmana Jana Zamoyskiego, po to żeby kształcić nie tylko swoich synów, ale także kadrę dla ówczesnego modernizującego się państwa – mówił prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.
Podkreślał, że cieszy go fakt, iż tradycja jest kultywowana, bo Akademia Zamojska wróciła po latach do miasta nie tylko nazwą, ale także działalnością formacyjną. Wyraził również przekonanie, że po okresie trwałości projektu w historyczne mury AZ wróci także uczelnia.
– Pierwsza akademia założona w czwartym wieku przed Chrystusem przez Platona, miała kształcić ludzi, których łączyła miłość prawdy i wola służby społeczeństwu. Ten ideał obecny od czasów Platona w naszej cywilizacji i kulturze był podłożem, które pozwoliło Janowi Zamoyskiemu założyć uczelnię i przez dwa wieki wykształcić znamienite grono polskich obywateli. Współczesna Akademia Zamojska nawiązuje do tego logosu i etosu – zapewniał rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski.
Podczas konferencji wystąpili też m.in.: prof. dr hab. Mirosław Lenart, UO (Akademia Zamojska a Padwa Północy), dr Piotr Kondraciuk, AZ (Drukarnia Akademii Zamojskiej (1590-1784). Działalność w aspekcie naukowym, społecznym i politycznym) oraz dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość Tomasz Kossowski, który opowiadał o rewitalizacji.
Patronat honorowy nad wydarzeniem odbywającym się pod hasłem „Akademia Zamojska: ku doskonałości człowieka i Ojczyzny” objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce”.