„Archiwariusz Zamojski” ma 20 lat. Z okazji tego okrągłego jubileuszu „dostał w prezencie” pierwsze miejsca pierwsze miejsce na liście pozycji Platformy Czasopism Akademii Zamojskiej.
Ta internetowa czytelnia naukowych wydawnictw (w skrócie CzAZ) właśnie zainaugurowała swoją działalność. O jej uruchomieniu i szczególnym w niej miejscu dla serii publikacji Archiwum Państwowego w Zamościu poinformowali w środę na konferencji prasowej dr Ewelina Polańska, dyrektor wydawnictwa AZ oraz dr Jakub Żygawski, dyrektor zamojskiego AP.
– W dobie galaktyki Internetu dawne dyskusje w wąskim gronie badaczy i czytelnictwo papierowych wydań przenoszą się w nowy wymiar komunikacji. CzAZ zapewnia globalny zasięg, przyśpiesza naukową polemikę, usprawnia proces wydawniczy, a także zwiększa cytowalność publikacji, które są łatwo indeksowane w bazach naukowych – zakomunikowała dr Polańska.
Lista tytułów na nowej platformie nie jest jeszcze długa, ale pierwsze miejsce ma na niej zagwarantowany „Archiwariusz Zamojski”, którego pierwszy numer ukazał się w 2002 roku. Początkowo pismo było dostępne jedynie w tradycyjnej formie papierowej, z czasem również cyfrowej, ale wyłącznie na stronie AP. Teraz ma szanse zyskać dużo szerszy zasięg. A pasjonaci tematyki historycznej i regionalnej dotyczącej Zamościa i Zamojszczyzny będą mieli, co czytać.
– W ciągu 20 lat na jego łamach ukazały się 223 artykuły napisane przez 74 autorów – historyków, regionalistów, naukowców wielu dyscyplin, ale także debiutujących pasjonatów Zamościa i Zamojszczyzny – podkreśla Żygawski.
Dostęp do zbiorów CzAZ można znaleźć pod adresem: www.czaz.akademiazamojska.pl.