Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 lipca 2023 r.
15:05

Zuzia – ze wszystkich jałówek najpiękniejsza

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
10-miesięczna Zuzia została starannie przygotowana do wystawy i zgarnęła wszystko, co było do zgarnięcia
10-miesięczna Zuzia została starannie przygotowana do wystawy i zgarnęła wszystko, co było do zgarnięcia (fot. Anna Szewc)

Geny odziedziczyła po matce Zarze i ojcu Phebusie. Wygrała nie tylko w swojej kategorii wiekowej, ale też w klasyfikacji wszystkich jałówek. Zuzia z hodowli Marka Maziarczyka to jedno z wielu zwierząt nagrodzonych podczas 35. Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rolnik z Wierzby w gminie Stary Zamość na zorganizowaną w weekend wystawę przyjechał nie pierwszy raz. W tym roku postanowił powalczyć o nagrody z trzema jałówkami. Każdą wystawił w innej grupie wiekowej.

Zuzia rywalizowała z jałowicami w wieku 10-12 miesięcy, Zaria – 13-15 miesięcy, a Ziemba – 16-18 miesięcy. Wybrał najokazalsze „panny” ze swojej hodowli, na którą składa się ok. 45 sztuk bydła. Wszystkie przygotowywał do konkursu już na kilka dni wcześniej.

Zrobić krowę na bóstwo

– Przede wszystkim były kąpane. I to kilka razy. Nacieraliśmy je też oliwką, żeby było ładnie żebra widać – tłumaczy Marek Maziarczyk. Bo jego jałówki to krowy mleczne, a więc otłuszczone absolutnie być nie powinny.

Już w Sitnie oddał swoje zwierzęta w ręce fittera, czyli specjalisty od „robienia krowy na bóstwo”. – Trzeba je ładnie ogolić, łącznie z wymionami, natrzeć specjalnymi preparatami, naoliwić, na grzbiecie ładnie przystrzyc, wyczesać i wymodelować z użuciem suszarki – tłumaczy Dariusz Rostkowski z Polskiej Federacji Hodowców Bydła, który przyjechał z Mazowsza, a w Sitnie upiększał nie tylko jałówki pana Marka.

Oczywiście młodych krówek doglądała cała rodzina, m.in. również panie Agnieszka i Sylwia, żona i córka Maziarczyka. Wszyscy liczyli, że jakaś nagroda za te piękności zostanie przyznana. No i był sukces.

– Najmłodsza zdobyła Czempionat nie tylko w swojej kategorii, ale też później pokonała najlepsze jałówki z innych grup wiekowych czyli ma Superchempionat – mówi z dumą hodowca. Jurorzy docenili również dwie pozostałe jego reprezentantki. Zaria zajęła trzecie miejsce w swojej grupie. – Chyba jest ciut zbyt masywna jak na swój wiek – przypuszcza Marek Maziarczyk. Ziemba była tuż za podium.

Superczempionka wraca do obory

O każdą sztukę swojego bydła rolnik z Wierzby dba jednakowo. Czyli najlepiej jak potrafi.

– Są karmione kukurydzą kiszoną, śrutą zbożową i sianokiszonką. Piją wodę. To tyle. Żadnej karmy nie kupuję. To wszystko naturalne, z własnego gospodarstwa, sami przygotowujemy – zdradza tajniki krowiej kuchni hodowca.

Czemu więc jedne jałówki wypadają lepiej od innych? Po prostu mają różne geny. Zuzia swoje odziedziczyła po matce Zarze, zresztą wcześniej też nagradzanej w Sitnie oraz ojcu Phebusie – ogierze ze Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Zamościu. Najwyraźniej to połączenie wpłynęło na doskonałą sylwetkę, rozstawienie nóg, umaszczenie itd.

W nagrodę Superczempionka zdobyła wianek, a jej właściciel... satysfakcję. – Po wystawie Zuzia wraca do normalnej obory i normalnego życia krowy. Pewnie już całkiem niedługo trzeba będzie pomyśleć o tym, żeby została mamą – zdradza Marek Maziarczyk. Zastanawia się czy na świat przyjdzie jałóweczka, która odziedziczy świetne geny po swoich przodkach.

Nagród było wiele, zwiedzających jeszcze więcej

Na tegorocznej wystawie w Sitnie zaprezentowanych zostało bardzo, bardzo wiele gatunków zwierząt. W konkursowe szranki stawały jałówki i dorosłe krowy, zarówno mleczne, jak i mięsne, również konie, kozy, króliki i ptactwo. Nie wszystkie walczyły o nagrody. Wielu wystawców dotarło na wystawę po prostu, aby się swoimi hodowlami pochwalić, ewenttualnie nawiązać jakieś biznesowe kontakty. A dla licznie przybyłych zwiedzających to była prawdziwa atrakcja. Nie tylko dla najmłodszych.

– Trochę szkoda, że pada, ale przynajmniej zwierzakom jest łatwiej niż w upale – mówi Renata Nastaj z Chełma, która do Sitna przyjechała z mężem w sobotę (wtedy pogoda rzeczywiście nie była najlepsza).

Nastajowie bywają tu regularnie, co roku, od wielu lat. W przeszłości chętnie zabierali ze sobą dzieci. – Bo ja lubię zwierzęta i one również. Te przyjazdy stały się naszą tradycją – opowiada kobieta, która na co dzień z rolnictwem ma niewiele wspólnego, a jedyne zwierzaki w jej domu to kury. Dodaje, że Sitna wracała zawsze z jakąś rośliną. W sobotę też planowała kupić coś ciekawego do swojego ogrodu. – Tydzień temu była wystawa w Końskowoli, ale takiego wyboru jak tutaj, nie było – przyznaje chełmianka.

Mydło i powidło na wystawie

Stoiska ogrodników oferujących wiele ciekawych odmian kwiatów, krzewów i drzewek cieszyły się rzeczywiście ogromną popularnością. Nie zabrakło rzecz jasna wystawców maszyn i urządzeń rolniczych oraz producentów nawozów i środków ochrony roślin. Znakiem czasu była też liczna reprezentacja firm specjalizujących się w fotowoltaice, solarach i pompach ciepła.

Ale w Sitnie, pod handlowymi namiotami, do kupienia było wszystko: od rękodzieła, przez pamiątki, zabawki, biżuterię, odzież, wyposażenie domu itd.

Jeśli ktoś zgłodniał, również nie miał problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie. Prawdziwe domowe jedzenie oferowały m.in. panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Zamościu.

– Mamy bigos z młodej kapusty, swoijski chlebek, smalczyk, wypieki na słodko i na słono, miód – wylicza jednym tchem Barbara Jachorek, przewodnicząca tego KGW.

Wszystko zostało przygotowane według domowych, sprawdzonych przepisów. – I tylko na prawdziwych, swojskich składnikach. Z naszej mąki, naszych jajek, z naszym dżemikiem – dodaje.

Na stoisku KGW Stary Zamość zorganizowany też został kiermasz szpargałów. Gosposie wybrały ze swoich domów różne już nieużywane drobiazgi i sprzedawały je za symboliczne kwoty. – Wszystkie pieniądze, jakie uda nam się dzisiaj zebrać, będą przeznaczone dla naszego koła – zapowiada Barbara Jachorek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium