Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 lipca 2023 r.
11:06

„Telus, nie sprawdziłeś się”. Protest Oszukanej Wsi na wystawie w Sitnie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Wykupili sobie miejsce wystawowe. Stoisko zaczęli organizować na nim w sobotę, a w niedzielę w Sitnie pod Zamościem kilkudziesięciu rolników Stowarzyszenia Oszukana Wieś zamanifestowało swój sprzeciw wobec sytuacji polskiej wsi i braku dla niej wsparcia ze strony rządzących.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trudno było w ten weekend znaleźć lepsze miejsce do wygłoszenia swoich poglądów na temat sytuacji w rolnictwie niż organizowana Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Ta impreza ściąga do Sitna prawdziwe tłumy.

Dlatego członkowie i sympatycy Oszukanej Wsi oraz Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego też postanowili tam być. Przygotowali wiele transparentów. Widniały na nich hasła: „Telus, nie sprawdziłeś się”, „Bóg, Honor, Ojcowizna”, „Judasze i złodzieje Ojcowizny”, „Teraz my, jutro wy”, „To nie dopłaty, tylko rekompensaty”, „Premierze, ministrze, prawda was wyzwoli”, „Pomagamy Ukraińcom, nie oligarchom”.

– Ja nie jestem żadnym politykiem, nie wiem czy to co robimy coś da. Ale coś robić trzeba. Pokazać i powiedzieć głośno, jak naprawdę wygląda sytuacja – tak swoją obecność w Sitnie tłumaczy Krzysztof Horszczaruk, rolnik z gminy Uchanie, członek ZTR.

Gospodarzy na ponad 100 hektarach. Uprawia głównie rzepak, jęczmień i pszenicę. Coraz mniej mu się to opłaca.

– Syn miał przejąć gospodarstwo, ale zrezygnował, poszedł do pracy. Nie wiem, co trzeba będzie robić. Może sprzedawać wszystko kawałek po kawałku. Bo za coś trzeba żyć – mówi rolnik.

Opowiada, że zboże sprzedał w kwietniu. Wziął trochę ponad 900 złotych za tonę. To poniżej granicy opłacalności, no ale zostać z tym nie chciał.

– Ostatnio przyszedł człowiek z ofertą rzepaku. Jednostkę proponował za 1400 zł netto. To bardzo wysoka cena. Tyle mogę wziąć za tonę rzepaku. A jak zbiorę z tej jednostki trzy tony, to tak jakby jedna była za darmo. A gdzie koszty nawozów, pracy? – pyta retorycznie Horszczaruk.

– Jest bardzo źle, dlatego tutaj jesteśmy z naszym happeningiem. Nie można milczeć – mówi Wiesław Gryń, wiceprezes ZTR.

Podkreśla, że problemy są nie tylko na rynku zbożowym, ale w całym rolnictwie. Ostatnio najmocniej odczuwają je plantatorzy owoców miękkich.

Zdaniem Grynia, rząd sobie z tym nie radzi. A powinien skupić się na tym, by polski rolnik nie przegrywał w konkurencji z ukraińskim. – My możemy się z nimi ścigać, ale na równych prawach. Teraz takich warunków nie ma – twierdzi.

Bo Ukraińców nie obowiązują żadne unijne reguły, do jakich muszą się stosować Polacy. Wiesław Gryń przekonuje, że ukraińskie zboże ma niby tylko transytem przejeżdżać przez nasz kraj, a tak naprawdę przecieka do Polski cały czas. Obiecane przez rząd dopłaty niczego nie załatwią, zwłaszcza wobec zapowiedzi, że po 15 września może zostać zniesiony zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy.

– Ja od nich żadnych pieniędzy nie potrzebuję. Raz dadzą i problem z głowy? Tu trzeba uzdrowić cały system, znaleźć na to jakieś rozwiązanie – podsumowuje Krzysztof Horszczaruk.

Ze swojego miejsca rolnicy przemaszerowali na plac przed pałacem, gdzie wzięli udział w plenerowej mszy świętej. Po nabożeństwie pochodem przeszli przez cały teren wystawy, głośno gwiżdżąc, bo chcieli, by zwracano na nich uwagę. Obyło się bez incydentów. Policjanci, którzy byli w niedzielę w Sitnie nie musieli interweniować.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium