Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie na poligonie w Nowej Dębie.
W tej edycji szkolenia udział wzięło ponad 200 żołnierzy z 21. Lubelskiego batalionu Lekkiej Piechoty. W doskonaleniach swoich umiejętności udział wzięli m.in. strzelcy wyborowi, saperzy, ratownicy pola walki, radiotelefoniści oraz celowniczy.
– Szkolenie zintegrowane to jedna z form podnoszenia umiejętności żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i każdy z nich raz w roku zobligowany jest odbyć takie ćwiczenia – informuje kpt Marta Gaborek, rzeczniczka 2LBOT.
Podczas ćwiczeń żołnierze mieli okazji wziąć udział w ćwiczeniach z doskonalenia techniki strzeleckiej. Prowadzili zarówno strzelania indywidualne, jak i zgrywające w składzie sekcji i plutonu. Wśród ćwiczeń były strzelanie na celność i skupienie oraz strzelanie dynamiczne. Mieli także sposobność ćwiczyć na Laserowych Symulatorach Strzelań (LSS). Odbyły się również zajęcia z rzutu granatem.
Były także ćwiczenia z działań nieregularnych i przeciwdywersyjnych. Podczas takich zajęć terytorialsi mieli okazję poćwiczyć blokowanie ruchów przeciwnika, przeprowadzenie zasadzki i zapory, skryte podejście czy pościg. W programie ćwiczeń znalazło się również prowadzenie działań rozpoznawczo-szturmowych, ubezpieczenie rejonu oraz bezpośrednią obronę i ochronę obiektów. Część tych zadań realizowana była pod osłoną nocy.
Lubelscy terytorialsi odbyli także szkolenie z obrony przed bronią masowego rażenia w ramach, którego zrealizowano m.in. pokonywanie toru napalmowego i bieg z przeszkodami w maskach przeciwgazowych i filtrosorpcyjnej odzieży ochronnej.
– Zajęcia te były doskonałym sprawdzianem kondycji fizycznej i odporności psychofizycznej żołnierzy. Szkolenie miało na celu przygotowanie żołnierzy do wykonywania swoich zadań w terenie skażonym oraz przeprowadzenie likwidacji skażeń przy wykorzystaniu indywidualnego wyposażenia – dodaje Gaborek.
W ostatni dzień ćwiczeń terytorialsi ćwiczyli z wojskami operacyjnymi. Podczas tych szkoleń mieli okazję poznać zasady działania na pokładzie wozu bojowego podczas jazdy i desantu.
– Tego typu ćwiczenia mają na celu podnoszenie i budowanie nowych kompetencji bojowych żołnierzy WOT i w znacznym stopniu zwiększają praktyczną wiedzę na temat możliwości pojazdów opancerzonych i skutecznego przeciwdziałania im na polu walki – precyzuje Gaborek.