25 projektów neonów w ramach akcji NeonArt ma już Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.
Dostaliśmy już wszystkie propozycje, których jest znacznie więcej niż się spodziewaliśmy, bo artystów, z którymi współpracujemy przy tym projekcie jest 13. Wszystkie są bardzo dobre, więc wybór tych, które doczekają się realizacji będzie trudny – przyznaje Anna Bakiera z Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.
– Jesteśmy już po konsultacjach m.in. z miejskim konserwatorem zabytków w Lublinie w sprawie lokalizacji neonów. Niektórzy artyści razem z projektem wskazywali wybrane przez siebie miejsca w mieście. Chodzi m.in. o okolice Bramy Krakowskiej, gdzie niestety realizacja neonów nie będzie możliwa.
- Chcemy wzbogacić przestrzeń miejską o coś nowego, niebywałego, nadać jej nową estetykę. Neony to bardzo ważny nośnik artystycznego przekazu – tłumaczył pod koniec maja Szymon Pietrasiewicz z Centrum Kultury w Lublinie, inicjator projektu. Wtedy organizatorzy zaprosili do Lublina specjalistów m.in. z design, grafiki, typografii z całej Polski, żeby zobaczyli miasto i przygotowali projekty neonów w wybranych przez siebie miejscach.
Projekty neonów, które powstały w ramach NeonArt będą też konsultowane z Romanem Duszkiem, przewodniczącym jury, który wybierze najlepsze propozycje do realizacji (w projekcie biorą udział specjaliści w dziedzinie m.in. designu, grafiki, typografii z całej Polski). – To legenda jeśli chodzi o projektowanie graficzne, projektował m.in. neony dla warszawskiego Hotelu Victoria. Prowadzimy też rozmowy z właścicielami nieruchomości, na których wybrane neony można będzie zamontować – tłu-
maczy Anna Bakiera. – W związku z tym na razie nie zdradzamy konkretnych lokalizacji. W planach jest wybór trzech neonów, które na jesieni pojawią się w mieście. Wszystko zależy jednak od tego, które projekty okażą się najlepsze. Jeśli będzie to kilka mniejszych, a tym samym mniej kosztownych, być może zrealizujemy więcej niż trzy propozycje.
Nowe neony będzie można zobaczyć w Lublinie prawdopodobnie na przełomie października i listopada.
Projekt ma trwać trzy lata. W kolejnych neony będą powstawać na podobnej zasadzie. Organizatorzy planują, że będą zapraszać do Lublina artystów, którzy zainspirowani konkretną przestrzenią przygotowują swoje projekty. Cały projekt będzie kosztować ok. 150 tys. zł. Dotację 114 tys. zł przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.