Wybierasz się za granicę? Nie zapomnij o dokumencie, na podstawie którego otrzymasz bezpłatną lub częściowo odpłatną pomoc medyczną
Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej obywatele naszego kraju nabyli takie same prawa i obowiązki, jakie mają obywatele innych państw członkowskich Unii. Na podstawie ubezpieczenia zdrowotnego, posiadanego w Polsce, są uprawnieni do otrzymania bezpłatnych lub refundowanych do odpowiedniej wysokości, świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w krajach Unii.
Na podstawie EKUZ przysługują świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia, biorąc pod uwagę charakter świadczenia i czas pobytu. O charakterze udzielanego świadczenia oraz o czasie jego trwania (hospitalizacja) zawsze decyduje lekarz prowadzący w miejscu udzielania świadczenia. Karta EKUZ uprawnia osoby ubezpieczone do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na takich zasadach jak ubezpieczonym w państwie pobytu. Oznacza to, że jeżeli ubezpieczeni w państwie pobytu współpłacą za świadczenia zdrowotne, to również polscy ubezpieczeni poniosą koszty odpłatności. Karta uprawnia do świadczeń tylko w tych placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne, pacjent musi zapłacić we własnym zakresie. Ubezpieczenie nie zapewnia pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski.