Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

30 października 2022 r.
17:13

Oby chcieli zostać i nas leczyć. 361 absolwentów Uniwersytetu Medycznego odebrało dyplomy

0 7 A A

361 absolwentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odebrało w sobotę dyplomy ukończenia studiów. Teraz przed nimi staż, a następnie specjalizacja z wybranej dziedziny. Mimo, że wielu z nich obawia się, że nie dostanie się na wymarzoną specjalizację, to o wyjeździe za granicę mówią nieliczni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dużo zmian w tym roku nastąpiło w życiu syna. I ukończył studia, i małżeństwo. Jesteśmy bardzo dumnym rodzicami – uśmiecha się Anna Stolarczuk, z zawodu pielęgniarka.

Marek Stolarczuk, tata absolwenta, lekarz: – Tata był chirurgiem, mama pediatrą, ale syna nie namawiałem. Myślę, że od dzieciństwa obserwował naszą nielekką pracę, ale w końcu mu się spodobało i pod koniec gimnazjum sam podjął taką decyzję.

Świeżo upieczony absolwent Uniwersytetu Medycznego dyplom ukończenia studiów odebrał w sobotę. Teraz przed nim 13-miesięczny staż, potem wybór specjalizacji.

– Być może będzie to laryngologia, idąc w ślady mojego taty. Ale wszystko zależy od wyników z LEK-u (Lekarski Egzamin Końcowy – red.) i od liczby miejsc na specjalizację udostępnionych przez ministerstwo – mówi Michał Stolarczyk. – W województwie lubelskim tych miejsc nie jest zbyt wiele. Studentów na naszej uczelni przybywa, powstają nowe kierunki lekarskie, a  miejsc, gdzie będą mogli się szkolić przyszli specjaliści, jest cały czas mało. Chociaż ciągle mówi się o tym, że lekarzy brakuje.

>>> Szpital tnie koszty. Nie stać go na noce z najlepiej wykształconymi pielęgniarkami

Zostaną czy wyjadą?

– To ogromna radość, że kolejna bardzo duża grupa absolwentów wydziału lekarskiego zasili nasze szeregi. Jest to szczególnie potrzebne, bo troszeczkę brakuje nam koleżanek i kolegów lekarzy – mówił podczas sobotniej gali prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Mam nadzieję, że zdecydowana większość z nich zostanie tutaj z nami i będzie pracować dla naszych pacjentów.

Statystyki optymizmem nie napawają. Przez pierwsze pół roku do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło 445 wniosków o wydanie zaświadczeń o postawie etycznej od lekarzy ubiegających się o uznanie kwalifikacji w innych krajach.

Jak podaje portal Rynek Zdrowia to prawie tyle, co przez cały rok ubiegły.

Absolwenci, z którymi rozmawialiśmy, nie zamierzają z Polski wyjeżdżać.

– Jeszcze się zastanawiam nad wyborem specjalizacji. Mam obecnie staż w wojskowym szpitalu klinicznym. Zwiedzę różne oddziały, zobaczę pracę na nich – mówi Michał Kuc. Dodaje, że uczy się języka niemieckiego. – Daję sobie jakieś możliwości i furtki, ale obecnie nie mam w planach wyjazdu za granicę.

Przed młodymi lekarzami za rok walka o miejsca specjalizacyjne. O tym, kto je zdobędzie, decyduje Lekarski Egzamin Końcowy. Jakub Mendocha do podchodził do niego dwa razy. Dzięki temu udało mu się poprawić wynik.

– Chciałbym pójść na chirurgię. Chcę od tego zacząć, a później ewentualnie zawęzić na neurochirurgię albo kardiochirurgię – mówi Mendocha.

>>> Ślubowali i dostali doktorskie birety. Promocja na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

– Obecnie jestem na stażu na medycynie rodzinnej. Bardzo mi się podoba więc myślę, że mógłbym pójść w tym kierunku, ewentualnie na radiologię – mówi Karol Lorenc. – Ale nie wiem czy się dostanę, bo jest mało miejsc – dodaje.

Każdego roku Ministerstwo Zdrowia ogłasza dwie rekrutacje na specjalizacje. Jeśli lekarz stażysta nie dostanie się na wybraną, to albo czeka na kolejną rekrutację, albo wybiera inną, mniej obleganą. Radiologia obrazowa rzeczywiście jest bardzo popularna.

Mniej popularna, a przez to priorytetowa*, jest psychiatria dzieci i młodzieży. Na taką specjalizację wybiera się Anna Choina.

– Jak byliśmy na zajęciach bardzo mi się to spodobało. Stwierdziłam, że zabiegowcem na pewno nie będę, bo mnie nie ciągnie do operacji – tłumaczy absolwentka UM.

Inna priorytetowa zdaniem Ministerstwa Zdrowia specjalizacja to patomorfologia. O niej myśli z kolei Agnieszka Osypiuk-Rumowska.

– Chcę pójść w stronę patomorfologii, medycyny sądowej albo najlepiej połączyć dwie rzeczy w jedną. Zawsze interesowało mnie podejście do medycyny właśnie od strony laboratorium. Taki cichy człowiek, którego na dobrą sprawę nie widać, jednak tak z ukrycia troszeczkę pomaga – tłumaczy młoda lekarka.

Niektórzy absolwenci myślą o  specjalizacjach, które zyskują na popularności wśród pacjentów. – Na medycynę estetyczną jest bardzo dużo zapotrzebowanie. Chodzi np. o usuwanie blizn, żeby ludzie czuli się lepiej ze swoim ciałem – tłumaczy pani Ania.

Dziedziny priorytetowe Ministerstwa Zdrowia

* anestezjologia i intensywna terapia, * chirurgia dziecięca, * chirurgia ogólna, * chirurgia onkologiczna, * choroby wewnętrzne, * choroby zakaźne, * geriatria, * hematologia, * kardiologia dziecięca, * medycyna paliatywna, *medycyna ratunkowa, * medycyna rodzinna, * neonatologia, * neurologia dziecięca, * onkologia i hematologia dziecięca, * onkologia kliniczna, * patomorfologia, * pediatria, * psychiatria, * psychiatria dzieci i młodzieży, * radioterapia onkologiczna, * stomatologia dziecięca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin
KADRY

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin

Sztab szkoleniowy Motoru Lublin ciągle rośnie w siłę. Na początku przygotowań do rundy wiosennej beniaminek PKO BP Ekstraklasy ogłosił, że z bramkarzami oprócz Marcina Zapała będzie pracował także Jarosław Tkocz. We wtorek okazało się, że do żółto-biało-niebieskich dołączył jeszcze Jakub Deszczka.

System amunicji krążącej WARMATE
WSPÓŁCZESNE POLE WALKI

Obserwacja i identyfikacja. Ćwiczenia z dronami kamikadze

Dron kamikadze może przez godzinę unosić się nad danym obszarem w oczekiwaniu na wybór celu. A przez cały czas może zapewnić przewagę na polu walki. Jak wyglądają ćwiczenia operatorów systemu WARMATE z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium