• Z wiekiem szczególnie odczuwa się kłopoty z pamięcią. Dlaczego?
- Ponieważ ubywa komórek mózgowych, następuje starzenie się fizjologiczne organizmu.
• Ale problemy mają też osoby młodsze?
- Stres, zmęczenie, troski, depresja obniżają funkcjonowanie pamięci.
• A przemęczenie nauką?
- Powoduje zapominanie spraw drobnych. Jednak te ważne, o których możemy powiedzieć, że w procesie uczenia się trafiają do "pamięci mózgu”,
są tam przechowywane.
• Czy mamy wpływ na poprawę?
- Tak, można poprzez ćwiczenia wpłynąć na lepszą pracę komórek. Z wiekiem lub np. po udarach, komórki mózgowe odpowiadające za pamięć zaczynają zanikać. Jeśli systematycznie ćwiczymy, ich funkcję przejmują inne komórki.
• Niestety, nie bardzo chce się ćwiczyć, nie zawsze mamy na to czas...
- Nawet oglądanie telewizji może być rodzajem ćwiczenia. Nie powinno być bierne, a należy decydować się na jakiś program pod kątem zainteresowania. Sterujmy aktywnością mózgu, oglądając telewizję. Ważną rzeczą jest planowanie, które angażuje do pracy płaty czołowe mózgu. Włóżmy w planowanie własną aktywność, ciekawość, niech to będzie ważny element naszego życia - nie z dnia na dzień, a zaplanowanego.
• Czyli trzeba żyć możliwie najbardziej aktywnie?
- Niezwykle ważna jest motywacja. O osobach mających różnorodne zajęcia, życie wypełnione zdarzeniami, motywację do pracy mówi się, że nie mają czasu się "zastanawiać”. Takie osoby mają lepszą pamięć. U tych, które odczuwają nudę, komórki mózgowe rozleniwiają się.
• Czy jakieś znaczenie w ćwiczeniu pamięci mają krzyżówki?
- Tak, pobudzają do pracy komórki mózgowe. Trzeba czytać książki, czasopisma, w księgarniach można znaleźć ćwiczenia do usprawniania pracy mózgu. Są specjalistyczne programy komputerowe, ale te raczej stosujemy w rehabilitacji osób z poważnymi zaburzeniami.
• Jaki wpływ ma zdrowa dieta?
- Osobie, która traci pamięć z powodu jakiejś choroby mózgu, dieta specjalnie nie pomoże, ale jeśli jest to wynikiem np. zmian krążeniowych, wtedy zdrowy styl życia sprawia, że komórki są lepiej odżywiane, a więc sprawniej funkcjonują. Wiadomo że zmiany miażdżycowe spowodowane m.in. złą dietą, rujnują zdolność zapamiętywania.
• Czy farmaceutyki mają jakieś znaczenie?
- Niektóre poprawiają ukrwienie mózgu, a tym samym pewnie wpływają na lepszą pracę komórek.
• Jeśli nie możemy sobie czegoś przypomnieć, powinniśmy za wszelką cenę starać się to zrobić, czy też zrezygnować?
- Mówimy o zjawisku "na końcu języka”. Trzeba sobie odpuścić ale kontrolować, czy ta informacja się przypomniała. Po prostu trzeba pamiętać, że się nie pamiętało. Zdrowe osoby sobie to na pewno wkrótce
przypomną.