Rozmowa z Anną Sendecką, magistrem rehabilitacji, dyrektorem NZOZ REHA-SEND w Lublinie
- Ponieważ większa jest świadomość, że zabiegi i ćwiczenia mogą pomóc. Ludzie po urazach, udarach, na wózkach inwalidzkich nie siedzą już zamknięci w domach, a chcą się usprawnić i normalnie funkcjonować.
• O urazach po wypadkach, o rehabilitacji po wylewach już trochę wiemy.
Okazuje się, że stres także pogarsza komfort naszego życia i wpływa na samopoczucie.
- Tak, i dlatego dużą wagę przywiązujemy do rehabilitacji neurologiczno-psychiatrycznej. Zabiegi relaksacyjne metodą cranio-sacral zdecydowanie poprawiają stan zdrowia i funkcje ciała.
• Na czym polega ta metoda?
- Kości czaszki nawet u dorosłego człowieka podlegają wzajemnym oddziaływaniom. Ich prawidłowe ułożenie ma ogromne znaczenie dla sprawnego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, "płynu życia”. Konsekwencją zaburzeń w tym systemie może być wiele dolegliwości. Cranio-sacral ma też na celu rozluźnianie powięzi. To elastyczne błony otaczające nasze mięśnie i narządy wewnętrzne. Jeśli są one sklejone, ukrwienie całego ciała jest utrudnione, a to powoduje duże problemy zdrowotne.
• Jakie?
- Na przykład problemy z koncentracją i zapamiętywaniem czy też bóle kręgosłupa, migrenę, problemy z zatokami.
• Jaki wpływ taka rehabilitacja ma na psychikę?
- Po kilku zabiegach pacjent jest w stanie się odblokować, zrozumieć przyczynę swoich dolegliwości, pozbyć się napięcia fizycznego i psychicznego, np. znika wówczas uczucie "ciężkiej głowy”, zawroty głowy, nieostre widzenie czy szumy w uszach. To zabieg rozluźniający, relaksacyjny, ale także bardzo pomagający w psychoterapii - wykorzystywany przy leczeniu depresji, psychozy, autyzmu, dysleksji.
• Kto może skorzystać z tej terapii?
- Każdy. Jednak wcześniej powinien to ocenić specjalista