Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 listopada 2008 r.
21:18
Edytuj ten wpis

Tabliczka czekolady poprawia ludziom nastrój

Od czekolady można się uzależnić. Są osoby, które codziennie muszą zjeść kawałek tego przysmaku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czekolada posiada, zarówno pozytywne, jak i niekorzystne dla organizmu składniki.

- Nie dbam o to, czy przytyję - śmieje się Anna Grzelak, osiemnastolatka z Lublina. - Każdego wieczoru zjadam kawałek czekolady. Mogłabym zjeść nawet całą tabliczkę, ale się trochę hamuję. Gdy jem czekoladę, czuję się zrelaksowana, jedzenie jej sprawia mi przyjemność.

- Nic dziwnego, udowodniono, że czekolada powoduje zwiększone wydzielanie endorfin - hormonu szczęścia - mówi Dorota Podstawka, dietetyczka. - Dlatego wielu ludziom poprawia samopoczucie. Na pewno uzależnia, choć nie niszczy tkanki mózgowej, tak, jak alkohol albo narkotyki. Jednak trzeba się liczyć z tym, że
przybierze się na wadze.

- Nie musi się jeść czekolady, żeby się zrelaksować - dodaje Iwona Powol, kosmetyczka. - Zmęczeni i zestresowani mogą zdecydować się na zabiegi z zastosowaniem czekolady, które znakomicie relaksują.

To, co w niej najlepsze

W czekoladzie znajduje się mnóstwo składników wartościowych. Zawiera ona:
• węglowodany, które są ważnym źródłem energii, zwłaszcza dla mózgu,
• magnez będący budulcem zębów i kości, mający wpływ na prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych,
• tłuszcze roślinne, które nawet obniżają poziom złego cholesterolu,
• żelazo niezbędne do produkcji czerwonych krwinek,
• cynk i selen, które właśnie tak skutecznie podnoszą poziom wydzielania endorfin,
• fenyloetyloaminę będącą jedną z endorfin,
• teobrominę stymulującą ośrodkowy układ nerwowy,
• wapń i białko,
• flawonoidy powodujące zwiększenie odporności na infekcje,
• witaminę B6, B2, A, E, B3, B12, kwas foliowy i kofeinę.
Jak widać, czekolada zawiera mnóstwo wartościowych składników. Nie darmo jest ona w pakiecie żywnościowym osób uprawiających turystykę ekstremalną. Tabliczka czekolady potrafi postawić na nogi i zapewnia nawet 25 proc. dziennego zapotrzebowania na magnez i wapń. Duża zawartość miedzi w czarnej czekoladzie zabezpiecza układ sercowo-naczyniowy przed chorobami.

Tak dużo plusów…

Kofeina i teobromina są sprawcami uzależnienia od czekolady. W ziarnach kakaowca są także alkaloidy, działające na komórki podobnie jak morfina czy kokaina. One istotnie poprawiają samopoczucie.

Jednak niektórzy naukowcy twierdzą, że to wyjątkowy smak i zapach czekolady są powodem uzależnienia. I udowodniają, że wyroby czekoladowe mają dobry wpływ na zdrowie człowieka. Tym bardziej że zawarte w nich flawonoidy obniżają ryzyko zmian miażdżycowych, zapobiegają zakrzepom ułatwiając przepływ krwi. Wniosek z tego, że czekolada jest dobra dla serca.

Fenyloetyloamina w niej zawarta ma działanie antydepresyjne (wydzielana jest także m.in. przez mózg człowieka zakochanego). Wywołuje uczucie szczęścia, powoduje poprawę nastroju i dlatego traktowana jest jak afrodyzjak.
Wnioski są takie, że czekolada dobroczynnie oddziałuje na zdrowie człowieka ze względu na ochronę serca i układu krwionośnego, a serotonina w niej zawarta pomaga kontrolować nadciśnienie.

…ale są również minusy

Jednak zauważono też, że częste spożywanie czekolady powoduje psucie się zębów, pogorszeniem apetytu, brzydką cerą. Ponieważ jest uboga w błonnik - powoduje zaparcie. Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że osoby uzależnione od czekolady unikają owoców i warzyw. Podejrzewa się, że u osób uczulonych na słodycze może wywoływać migreny.

Badania naukowców są pozornie sprzeczne. Japończycy odkryli np., że czekolada wręcz zapobiega próchnicy. Dzięki szybkiemu rozpuszczaniu i połykaniu węglowodany zawarte w czekoladzie mają mało szkodliwy wpływ na zęby - twierdzą. Czyli problem nie w spożywaniu czekolady, a w urozmaiceniu diety i umyciu zębów po jej zjedzeniu.

Niewątpliwie jednak duże ilości spożywanej czekolady doprowadzają do wzrostu masy ciała, a w konsekwencji do otyłości.

Jak widać, czekolada daje człowiekowi mnóstwo radości i korzyści. Ba, ktoś się nawet zabawił w określanie osobowości na podstawie tego, jaką się lubi czekoladę. Otóż podobno mleczną wolą romantycy, gorzką koneserzy, białą niezdecydowani, z nadzieniem kawowym niecierpliwi, z nadzieniem toffi osoby zmysłowe, z pomarańczowym osoby odpowiedzialne…

Przypłynęła razem z kartoflami

Historia czekolady związana jest z podbojem Ameryki przez Hiszpanów. Zawdzięczamy tej ekspansji także kartofle, pomidory i wiele innych smakowitych warzyw i produktów. Podobno Kolumbowi czekolada nie bardzo smakowała…

Aztekowie uprawiali kakaowiec i pili napój zwany "gorzką wodą” przygotowany z proszku kakaowego, papryki cayenne i wanilii. Zwróćmy uwagę, że przebojem ostatnich lat stała się na naszym rynku czekolada z chili. Można powiedzieć - nic nowego.

Aztekowie pili go, bo pozwalał wytrzymać głód, dawał energię i zwalczał zmęczenie. Wierzyli, że jest on doskonałym środkiem na potencję. Sam Montezuma przed udaniem się do swego haremu wypijał ten boski napój. Ziarna kakaowca stanowiły monetę obiegową. Za 100 ziaren można było kupić niewolnika. Wymieniano je także na złoto.

Na starym kontynencie

Hiszpanie po wypiciu czekoladowego napoju nabierali wielkiej ochoty do odwiedzania swoich żon i licznych kochanek. Dopiero hiszpańscy mnisi zaczęli dodawać do napoju cukier, cynamon i wanilię, czyniąc go smakowitym. Od tego momentu zaczęła się jego kariera, ale też receptury strzeżono jak tajemnicy państwowej.

Moda na czekoladę przywędrowała do Francji, gdy hiszpańska księżniczka wyszła za mąż za Ludwika XIII. Sławna Francuzka - madame de Sevigné, ostrzegała ciężarną córkę przed spożywaniem nadmiernej ilości czekolady. Za przykład dawała jej pewną markizę, która urodziła dzidziusia czarnego jak czekolada. Naturalnie nie wspomniała, że markiza wcześniej wojażowała do Afryki i żadnych wniosków z tego faktu nie snuła...

Czekoladę oceniano niejednoznacznie - angielscy kwakrowie twierdzili, że to wymysł szatana, gdyż jest zbyt smaczna.

Napój w tabliczkę uformował niejaki pan Konrad van Houtten w kraju wiatraków i w Holandii dość szybko chrupano ten smakołyk. On opracował metodę oddzielenia tłustego masła kakaowego od reszty masy. Powstał proszek, który w dodatku rozpuszczał się w mleku.

Czekoladoholicy i inni

Czekolada ma swoich zagorzałych wielbicieli. Ba, można nawet powiedzieć - nałogowców. Ma też upartych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest bardzo pożyteczna dla zdrowia. Inni, że wprost przeciwnie.

- Aby spalić kalorie, jakie są zawarte w tabliczce czekolady, trzeba rozegrać partię tenisa albo godzinę intensywnie pływać - mówią przeciwnicy. Zwolennicy twierdzą, że dzięki niej są stale uśmiechnięci i mają dobry nastrój. Niewątpliwie, dla znerwicowanych czekolada jest lepszym tonikiem niż papierosy. Pod jej wpływem wydzielają się hormony szczęścia, a któż nie chciałby być szczęśliwy?

Wydaje się, że czekoladoholików wcale nie przekonują alarmistyczne prognozy przeciwników czekoladowego szaleństwa. Jedno jest pewne, jakiekolwiek obżarstwo nikomu nie wychodziło na dobre. Ale czekolada w umiarkowanych ilościach jest zawsze mile widziana.

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium