Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

27 stycznia 2022 r.
11:33

Niedługo bociany wrócą na Lubelszczyznę z ciepłych krajów. Ludzie pomagają im z gniazdami

35 0 A A

To ostatni moment, gdy ludzie mogą wpłynąć na konstrukcję bocianich gniazd. Lokatorzy są jeszcze w ciepłych krajach, ale na początek marca wszystko musi być gotowe. Energetycy i przyrodnicy zmniejszają ptasie budowle i montują platformy, by bociany bezpiecznie wychowały młode.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akcja, którą ostatnio zorganizowano w Borzechowie Kolonii w powiecie lubelskim to jedna z wielu przeprowadzonych przez pracowników PGE z naszego regionu. Ingerowali w bocianią konstrukcję, by zapewnić bezpieczeństwo ptakom, a sobie bezawaryjną pracę sieci.

Stabilizacja i bezpieczeństwo

Jak opowiadają mieszkańcy, wiosną zeszłego roku w ich miejscowości pojawiła się para bocianów. – Same sobie wybrały słup energetyczny w środku wsi. Akurat niemal naprzeciwko miały rozlewisko. Teraz przyjechali pracownicy z PGE, zamontowali na słupie platformę i na niej położyli gniazdo. Bociany zrobiły je bezpośrednio na przewodach. To jedyne gniazdo, jakie mamy. Młodych para się nie doczekała. Z dzieciństwa pamiętam, że czasami były bociany na drzewie niedaleko naszej posesji, ale nie było ich dużo – wspomina jeden z mieszkańców.

Montowanie platform, na które trafiają bocianie gniazda, to jedna z metod pomocy tym ptakom. Stowarzyszenie Szansa dla Bociana zbiera informacje od mieszkańców z całego regionu i przekazuje je energetykom. Interwencja w Borzechowie to również efekt takiej współpracy.

– Zgłoszenie powinno zawierać zdjęcie i lokalizację gniazda i być przesłane na szansadlabociana@gmail.com. PGE w miarę możliwości i funduszy reaguje. Uczestniczymy w takich działaniach, czasami je konsultujemy – mówi Kamil Piwowarczyk ze stowarzyszenia, który od kilku lat prowadzi pod Lublinem Ośrodek Rehabilitacji Bocianów i bardzo chwali współpracę w PGE. Zwłaszcza PGE Puławy, na którego terenie wiele bocianich rodzin dostało platformy pod swoje gniazda.

Jak opowiada założyciel ośrodka rehabilitacji, po stanie swoich podopiecznych szybko się zorientował, jak groźne dla tych ptaków są spotkania z liniami energetycznymi i budowa gniazd bezpośrednio na słupach: kontuzje skrzydeł, obrażenia, po których skrzydło musi być amputowane, wypadnięcia z gniazda, poparzenia.

Przyrodnicy i osoby wspierające te charakterystyczne ptaki zauważają, że wraz ze zmianami cywilizacyjnymi bociany starają się dostosować do nowych warunków i to słupy energetyczne stały się ich głównym lokum. Znikają duże drzewa, strzechy, nie ma kominów, a dachy pokrywa blacha lub dachówka.

Za duży dom

Stowarzyszenie czeka też na informacje o zbyt dużych bocianich gniazdach. Taka konstrukcja jest niebezpieczna dla ptaków, bo może runąć, zabijając młode, a po drugie jest dużym obciążeniem dla słupów energetycznych. W takich przypadkach współpraca stowarzyszenia i energetyków jest bardzo istotna.

– Co roku bociany, odnawiając gniazdo, dokładają kolejna warstwę patyków. Z czasem powstaje niemal wieża. Dlatego trzeba zmniejszać gniazda, zostawiając najnowszą, górną warstwę, a wyrzucając stare, dolne. Zwłaszcza, że w tych gniazdach jest mnóstwo śmieci. Torebki foliowe, elementy garderoby – wylicza Tomasz Kobylas, prezes Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które wspiera działanie stowarzyszenia i też namawia do sygnalizowania, gdzie są bocianie gniazda wymagające ludzkiej interwencji.

Zaglądanie do gniazd może uratować ptakom życie, bo bardzo często bociany zabierają rolnicze i wędkarskie „odpadki” – sznurek do snopowiązałek i żyłkę. Zdarza się, że młode się w nie zaplątują i potem nie mogą wydostać się z gniazda. Bywa, że tracą nogę, a nawet życie. Jeśli mieszkańcy w porę zauważą, że coś złego dzieje się w gnieździe, zaalarmowani energetycy i działacze na rzecz bocianów dostają się do nich ze zwyżki, uwalniając ptaki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Wybór odpowiednich sprzętów AGD do domu jest niezwykle waży dla komfortu i efektywności. Nowoczesne urządzenia nie tylko ułatwiają życie, ale również pozwalają oszczędzić czas i energię. Jakie sprzęty AGD warto mieć w swoim domu, aby cieszyć się wygodą i funkcjonalnością na co dzień? Które urządzenia będą niezbędne w każdym domu, a które dodatkowo podniosą komfort użytkowania? Jakie pralki, lodówki, zmywarki oraz roboty kuchenne warto wybierać?

Michał Sikora (z prawej) to symbol lubelskiego Startu

Michał Sikora wraca do pracy z pierwszą drużyną Polskiego Cukru Startu Lublin

Wojciech Kamiński kompletuje swój sztab szkoleniowy. Do pracy z pierwszym zespołem wraca Michał Sikora.

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pleśń na ścianach to nie tylko estetyczny problem – jej obecność może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Czarne plamki pojawiające się na wilgotnych powierzchniach są często lekceważone, jednak ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym alergii, problemów z układem oddechowym, a nawet poważnych infekcji. Jak się ich pozbyć?

Złoty Róg w Krasnymstawie. Rusza budowa

Złoty Róg w Krasnymstawie. Rusza budowa

Złoty Róg z pozwoleniem na budowę. Otwarcie nowej galerii handlowej w Krasnymstawie jeszcze w tym roku.

Chełmskie zapaśniczki odnotowały dobry występ podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Stróży

W Stróży rozegrane zostały Mistrzostwa Województwa Lubelskiego kobiet

Do rywalizacji na matach przystąpiły młodziczki i dzieci, które walczyły w zapasach kobiet. Bardzo dobrze zaprezentowały się przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm. Młode zapaśniczki wróciły z 13 medalami

Młodzi zapaśnicy Cementu-Gryfa Chełm wywalczyli w Gomulinie pięć medali

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm wystąpili w Mistrzostwach Polski w zapasach w stylu klasycznym

Zawody rozegrane zostały w Gomulinie

Nielegalne rajdy w lasach. Sypią się mandaty

Nielegalne rajdy w lasach. Sypią się mandaty

Strażnicy leśni ścigają amatorów nielegalnych rajdów crossami, quadami i samochodami terenowymi. W ten sposób notorycznie niszczone są m.in. wąwozy lessowe Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe?

Gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe?

Przenoszenie dużych obciążeń i wytrzymałość na ogromną niekiedy prędkość obrotową – tym charakteryzują się łożyska igiełkowe. Ich wyjątkowa konstrukcja obejmująca szczególne podejście do detali jest kluczem do wyjątkowej trwałości i wszechstronnych zastosowań. Oto więcej szczegółów o łożyskach igiełkowych i ich zastosowaniach!

dr Anna Szwed-Walczak UMCS, Krzysztof Kot
Dzień Wschodzi
film

Eurowybory 2024. Dlaczego frekwencja jest tak ważna?

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego budzą wiele emocji i pytań. Czy warto wziąć udział w tych wyborach? Dlaczego frekwencja jest tak ważna? Jakie są główne tematy kampanii?

Męski Tour de Pologne jest zaliczany do najlepszych wyścigów na świecie. Można być przekonanym, że pod wodzą LangTeam kobieca edycja tej imprezy też tam trafi
galeria

Tour de Pologne Women na terenie województwa lubelskiego, czyli peleton pełen gwiazd

Znamy już wszystkich uczestników Tour de Pologne Women. Impreza zostanie rozegrana pod koniec czerwca na terenie województwa lubelskiego.

Kierowca zatrąbił. Szokująca reakcja pasażerki

Kierowca zatrąbił. Szokująca reakcja pasażerki

Mieszkanka Białej Podlaskiej tak się zdenerwowała na kierowcę autobusu miejskiego, że uderzyła ręką w szybę pojazdu. Teraz grozi jej pięć lat więzienia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium