Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

30 grudnia 2020 r.
15:33

Zmiana sterów w Muzeum Południowego Podlasia. Od jutra nowy dyrektor

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
1 0 A A
Gmach główny muzeum niedawno przeszedł gruntowny remont
Gmach główny muzeum niedawno przeszedł gruntowny remont (fot. Ewelina Burda)

Od czwartku Muzeum Południowego Podlasia będzie w rękach nowego dyrektora. Violettę Jarząbkowską zastąpi Rafał Izbicki, który wygrał konkurs na to stanowisko. – Muzeum zaczęło się bardzo dobrze rozwijać – ocenia swoją 3–letnią kadencją dotychczasowa szefowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już oficjalne – prezydent powołał Rafała Izbickiego, związanego z zespołem ludowym „Biawena” na nowego dyrektora bialskiego muzeum. Jego kadencja potrwa pięć lat. Ustępująca szefowa placówki przyznaje, że to był pracowity czas, z którego jest dumna.

– Swoją kadencję rozpoczęłam i kończę remontem budynków muzeum – zaznacza Jarząbkowska. Modernizacji doczekał się budynek oficyny zachodniej, gdzie znalazły się muzealne biura. – Utworzyliśmy tu również Centrum Edukacji Muzealnej. Na pewno ogromnym przedsięwzięciem był remont gmachu głównego muzeum, który radykalnie zmienił infrastrukturę techniczną i estetykę wnętrz. Obiekt w całości został przeznaczony na cele ekspozycyjne – przypomina dotychczasowa dyrektor. – Był to czas bardzo pracowity, wymagający stałej koordynacji nad pracami budowlanymi, aranżacyjnymi i merytorycznymi przy opracowywaniu scenariuszy wystaw. Punktem odniesienia był zawsze zabytek i jego miejsce w przestrzeni wystawienniczej, odpowiednia oprawa i co bardzo ważne, bezpieczeństwo – tłumaczy Jarząbkowska.

Otwarcie budynku głównego odbyło się w październiku. – Widzowie, którym udało się obejrzeć muzeum, byli zachwyceni osiągniętym efektem – dodaje dotychczasowa pani dyrektor. Ocenia też, że sprawnie udało się jej przeprowadzić te prace. – A jednocześnie realizowałam inne zadania związane z administrowaniem obiektami oraz z pracą merytoryczną, z czego jestem dumna – podkreśla.

Zdaniem Jarząbkowskiej, placówka zaczęła się dobrze rozwijać również pod kątem merytorycznym. – Trzy lata to zbyt krótki czas, aby doprowadzić do końca wszystkie rozpoczęte projekty – przyznaje była już pani dyrektor.

Nowy szef Rafał Izbicki był związany z bialskim muzeum. Przez 8 lat, od 2011 roku kierował pionem administracyjnym. Swoją koncepcję dotyczącą placówki oparł na trzech trzonach.

– Po pierwsze, podkreślałem przed komisją rolę promocji placówki w kontekście nowych przestrzeni i ostatnich remontów. Za promocją muzeum idzie prestiż dla miasta – tłumaczy Izbicki, który jest prezesem stowarzyszenia prowadzącego zespół tańca ludowego Biawena. – Zauważam też potrzebę rozwoju merytorycznego poszczególnych działów muzeum. Chodzi na przykład o szerszą ofertę dla szkół czy przeprowadzenie analiz dotyczących samego założenie pałacowo–parkowego – dodaje. A trzeci punkt koncepcji ma związek z magazynem muzeum. – To spory problem placówki i zaproponowałem pewne rozwiązania – przyznaje Izbicki.

Przypomnijmy, że Jarzabkowska z wykształcenia jest historykiem sztuki. – Moja praca, doświadczenie i przygotowanie merytoryczne jednak nie miały większego znaczenia w decyzji o wyborze dyrektora na kolejną kadencję. W muzeum prawie każda decyzja ma podłoże merytoryczne, to jest szczególnie ważne w tak niedużej instytucji i z nieliczną obsadą fachową jaką jest bialskie muzeum – zauważa na koniec.

Przewodniczącym komisji konkursowej był Stanisław Romanowski, naczelnik wydziału edukacji w urzędzie. Zasiadali w niej również przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pozarządowych, rady muzeum oraz Ministra Kultury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium