Co dalej z bazą dla śmigłowców szumnie zapowiadaną kilka tygodni wstecz. Zapytaliśmy MON, co się w tej sprawie dzieje.
W odpowiedzi na nasze pytania Ministerstwo Oborny Narodowej poinformowało nas, że wiceprezes Rady Ministrów, minister Obrony Narodowej zatwierdził „Protokół lokalizacyjny w sprawie ustalenia lokalizacji Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Czasowego Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego, zgodnie z którym lokalizacja stałej bazy śmigłowcowej została ustalona na terenach lotniska użytku publicznego w m. Świdnik.
- W celu realizacji ww. przedsięwzięcia strona wojskowa uzgodniła pozyskanie od Spółki Port Lotniczy Lublin S.A. na rzecz Skarbu Państwa w trwały zarząd Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie nieruchomości przylegających do lotniska, tj. terenu o powierzchni około 113 ha. Wola współpracy w celu utworzenia lotniska cywilno-wojskowego została wyrażona również w liście intencyjnym, podpisanym w dniu 25 marca przez ministra Obrony Narodowej, marszałka Województwa Lubelskiego, prezydenta Lublina oraz prezesa Zarządu Portu Lotniczego Lublin S.A – dodają służby prasowe MON.
Ten ogromny areał wzbudzał już wtedy zainteresowanie. Niektórzy mówili, że chodzi o „las szpitalny” obok lotniska. - Gotowa do transakcji przez Port Lotniczy na rzecz MON jest działka o powierzchni niecałych 100 hektarów, zlokalizowana w obrębie tzw. trawiastego lotniska. Jednocześnie strony prowadzą rozmowy na temat pozyskania kolejnych gruntów, natomiast szczegóły będą mogły zostać określone po ostatecznym wypracowaniu przedmiotu transakcji – odpowiedział nam Joanna Stryczewska, z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Prawdopodobnie chodzi o trawiaste lotnisko obecnie eksploatowane przez Aeroklub Świdnik. Niestety nie udało się nam skontaktować przedstawicielem Aeroklubu.
Obecnie w resorcie obrony narodowej trwają prace koncepcyjno-planistyczne, mające na celu sprecyzowanie zakresu utworzenia infrastruktury niezbędnej do lokalizacji Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych w m. Świdnik. Szczegółowy zakres budowy obiektów i niezbędnej infrastruktury będzie wynikać z zatwierdzonego „Programu Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039”.