Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

14 marca 2023 r.
14:10

120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza. Czas na Twoją interpretację „Poematu o mieście Lublinie”

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
0 A A
Józef Czechowicz (pierwszy z lewej) z rodzicami i rodzeństwem.
Józef Czechowicz (pierwszy z lewej) z rodzicami i rodzeństwem. (fot. Fot. Muzeum Czechowicza)

W środę obchodzimy 120. rocznicę urodzin Józefa Czechowicza, poety zaliczanego do grona najwybitniejszych twórców okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jeszcze można nagrać własną interpretację fragmentu „Poematu o mieście Lublinie”. I wziąć udział w zaplanowanych na 15 marca wydarzeniach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

15 marca 1903 roku, w suterenie nieistniejącej już kamienicy przy ul. Kapucyńskiej 3 należącej do Gmachu Banku Handlowego (na tyłach współczesnego PDT-u) urodził się Józef Czechowicz. Poeta przez wiele lat związany z Lublinem był: nauczycielem, bibliofilem, wydawcą, dziennikarzem, animatorem tutejszego środowiska kulturalnego.

Specjaliści do najważniejszych tomików poetyckich Czechowicza zaliczają „Kamień” (1927), „Balladę z tamtej strony” (1932), „Nic więcej” (1936), „Nutę człowieczą” (1939).

Poemat na głos

W Lublinie w szczególny sposób traktowany jest jego „Poemat o mieście Lublinie” – poetycki zapis nocnego spaceru po ulicach miasta.

Tekst, który powstał w 1934 roku jako słuchowisko radiowe, od 2001 roku jest odczytywany podczas „Urodziny Poety”, które co roku organizuje Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Tradycyjnie poemat czytają różne zaproszone osoby, dotychczas było ich blisko 200.

Idea będzie kontynuowana także w tym roku. 15 marca w Bramie Grodzkiej o godzinie 17 będzie można posłuchać najbardziej lubelskiego z utworów Czechowicza. Z okazji 120. urodzin autora, organizatorzy liczą na przybycie dotychczasowych lektorów.

Podczas środowego wieczoru będzie dostępne tegoroczne wydanie „Poematu”. Dom Słów-Izba Drukarstwa przygotowała 120 unikatowych egzemplarzy. Będzie je można kupić w Centrum Informacji Bramy Grodzkiej (Grodzka 21).

Rękopis utworu będzie można zobaczyć w pobliskim muzeum.

Rękopisy na chwilę

Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej zaprasza od jutra na trwającą dwa tygodnie prezentację rękopisów i maszynopisów, które znajdują się w zbiorach placówki. Będziecie można zobaczyć między innymi zapisane odręcznie materiały autobiograficzne, brulion, teksty literackie oraz listy, które poeta ozdabiał rysunkami.

Krótki czas ekspozycji przygotowanej z okazji 120. urodzin Czechowicza to wymóg konserwatorski, takie eksponaty ze względu na warunki, w jakich powinno się je przechowywać, mogą być prezentowane rzadko i przez krótki czas.

Do magazynów sięga też Archiwum Państwowe i od jutra na swojej stronie będzie prezentowało archiwalia związane z Czechowiczem. Głównie pochodzące ze zbiorów Wydawnictwa Lubelskiego, które wydawało utwory poety. Będzie można zobaczyć na przykład jak przygotowywano współczesne edycje utworów dla dzieci ale nie tylko.

Kwestionariusz Iwana

Już teraz w zakładce „Lubelskie Dossier. Znani i nieznani w materiałach archiwalnych” można zobaczyć wystawiony 19 marca 1903 roku akt urodzenia Józefa, syna Pawła i Małgorzaty, czy budzący zainteresowanie historyków literatury kwestionariusz autorski Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Oddziału Sztuki i Kultury, który wypełnił dwudziestoletni wówczas Czechowicz. Napisał tam, że używa pseudonimu Iwan Modry.

Odręcznie wypisany dokument pozwolił dopisać do licznych pseudonimów poety kolejny.

Co ciekawe, dzięki zachowanemu kwestionariuszowi Jarosław Cymerman i Aleksander Wojtowicz rozszyfrowali kto jest autorem opowiadania „Paradoks Wielkiej Nocy” opublikowanego w 1927 roku w „Expressie Lubelskim”.

Ówcześni czytelnicy byli przekonani, że to przekład z ukraińskiego. Tłumaczem miał być „S.C” a autorem „Iw. Modryj”. Tymczasem współcześni naukowcy odkryli podwójną mistyfikację Czechowicza, który pod jednym pseudonimem napisał opowiadanie a pod drugim sfingował przekład.

Nagraj poemat

To ostatni moment, by wziąć udział w akcji „Nie tylko poeci czytają Poemat”. Odczytany przez siebie wybrany fragment „Poematu o mieście Lublinie” trzeba przesłać na adres weronika.rechul@tnn.lublin.pl w formie pliku dźwiękowego z dopiskiem zawierającym imię, nazwisko, zawód. Wszystkie interpretacje zostaną opublikowane na stronie internetowej Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN” wraz z nagraniami z poprzednich lat. Nagrania można wysyłać do 15 marca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30