Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 lutego 2021 r.
8:09

20 koncertów na 2021 rok. Zbliża się jubileuszowa edycja cyklu Fonii Lublina

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
2 0 A A
Grzegorz Biegas, Łukasz Jakubowski, Ewa Biegas, Karol Furtak i Paweł Giergisiewicz
Grzegorz Biegas, Łukasz Jakubowski, Ewa Biegas, Karol Furtak i Paweł Giergisiewicz (fot. P. Giergisiewicz)

Już 7 lutego wracają Fonie Lublina, cykl koncertów kameralnych realizowanych przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski. O tegorocznej, jubileuszowej edycji opowiada Karol Furtak, sekretarz stowarzyszenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Przed rokiem koronawirus nie zablokował realizacji Fonii Lublina, chociaż koncerty trzeba było przenieść do sieci. Jak w czasie pandemii funkcjonować będzie nadchodząca edycja?

– Pandemia zaskoczyła nas wszystkich i w ubiegłym roku musieliśmy podejmować decyzje w mało korzystnych warunkach. Ostatecznie w opcji internetowej transmisji odbył się każdy z zaplanowanych koncertów. Tym razem przygotowujemy się nieco inaczej, staramy się zadbać o wyższy profesjonalizm. Wiemy już, co to znaczy produkcja takich wydarzeń w charakterze online i wyciągamy wnioski.

Tegoroczne koncerty będą realizowane w dwóch formułach: pierwsza to koncert na żywo z publicznością, o ile będzie to możliwe, druga to transmisja online w późniejszym terminie, tak aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców, także do melomanów którzy w normalnych warunkach nie mogliby wysłuchać koncertu na żywo. Zależy nam, aby w zalewie przeróżnych informacji w internecie, miłośnicy muzyki kameralnej mogli dotrzeć do każdego z planowanych przez nas wydarzeń.

  • Co nowego czeka nas podczas jubileuszowej edycji Fonii Lublina?

– Planujemy aż 20 koncertów. To, czy uda się zorganizować wszystkie, zależy od środków jakie pozyskamy na ten cel. 19 z nich będzie tradycyjnie wydarzeniami kameralnymi, chociaż w stosunku do lat ubiegłych, posługującymi się dużą ilością wykonawców. Zależy nam na wymianie praktyk i doświadczeń między artystami lokalnymi i z całej Polski.

Występy będą się odbywać nie tylko w Trybunale Koronnym, jak dotychczas, ale też w innych lokalizacjach, miejscach które swoim poziomem artystycznym mogą rezonować na koncerty.

Do tych miejsc należą świeżo wyremontowana aula Szkoły Muzycznej czy Muzeum Narodowe w Lublinie. Będzie też muzyka sakralna, dla której najbardziej godnymi przestrzeniami są lubelskie kościoły: Klasztor oo. Dominikanów oraz Archikatedra Lubelska. Chcielibyśmy również, aby finał nadchodzącej edycji odbył się w Filharmonii Lubelskiej.

  • Dotychczas każda z odsłon Fonii Lublina miała swojego patrona, do którego twórczości odwoływały się poszczególne występy. Kto będzie muzycznym przewodnikiem po tegorocznej edycji?

– Ten rok w panoramie polskiej kultury nie będzie przebiegał pod znakiem jednego człowieka, więc i w tej kwestii stawiamy tym razem na inną formułę. Zawsze staraliśmy się prezentować dzieła mniej nieznane, rzadko grane, a nawet niewykonywane od czasu prapremiery. Dodatkowo zależy nam na promocji najnowszej kultury muzycznej, stąd kilka wydarzeń będzie zawierało dzieła nowo napisane lub prawykonania, pojawi się miedzy innymi kantata dedykowana Foniom Lublina prof. Anny Ignatowicz-Glińskiej z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Kluczem do programowania tegorocznej edycji jest zarówno odwołanie się do muzyki zapomnianej, jak i promowanie twórczości najnowszej oraz dzieł nieznanych kompozytorów bardzo znanych, takim przykładem są na przykład „Satyry” Szostakowicza, które usłyszymy 7 lutego. Oczywiście będziemy również nawiązywać do rocznic. Jeszcze w lutym odbędzie się koncert poświęcony Camille’owi Saint-Seansowi, w stosunku do którego przypada 100. rocznica śmierci.

  • Będą też lokalne akcenty?

– Stawiamy w dużej mierze na muzykę polską, chociaż nie zabraknie akcentów francuskich, rosyjskich czy niemieckich. Jako organizacja lokalna oczywiście sięgniemy po dorobek kompozytorów związanych z Lubelszczyzną, takich jak Henryk Wieniawski czy Tadeusz Szeligowski. Pojawią się również kompozycje młodego lubelskiego kompozytora Michała Malca.

  • Jakich wykonawców możemy się spodziewać w tym roku?

– Trzon wykonawczy stanowią artyści rdzennie związani z Lubelszczyzną. Tu pracują, tu osiągali wszystkie etapy swojej drogi artystycznej. Chcemy również zaprosić gości zarówno z Polski jak i polskiego pochodzenia z zagranicy, takich jak pianista Piotr Sałajczyk czy śpiewaczka Urszula Kryger.

  • Początek już 7 lutego. Muzyka rosyjska XIX i XX wieku, dwóch kompozytorów: Modest Musorgski i Dymitr Szostakowicz

– Na ten koncert nie możemy jeszcze zaprosić na żywo. 7 lutego o godzinie 19 zapraszamy na kanał YouTube stowarzyszenia oraz na naszą stronę internetową. Zacznijmy od gości. Ewa Biegas, sopranistka ze Śląska, która miała przyjemność występować na najbardziej prestiżowych scenach Europy i Świata, obecnie jest dziekanem wydziału Katowickiej Akademii Muzycznej. Wraz ze swoim mężem, Grzegorzem Biegasem, który zagra na fortepianie, zgodziła się przygotować dla nas wykonanie koncertu. Pierwsza część to cykl pieśni romantycznych rosyjskich z lat 70. XX wieku, czyli „Pieśni i Tańce Śmierci” Modesta Musorgskiego. Drugi cykl pieśni to absolutny unikat, bo był wykonany w Polsce dosłownie kilka razy. Mam tu na myśli „Satyry” Szostakowicza. Koncert inaugurujący Fonie Lublina to nie tylko dwa zupełnie różne światy muzyczne oraz bogactwo kontekstów, które determinowały sztukę ostatnich 150 lat zarówno na terenie Rosji jak i w całej Europie. To także ważne kompozycje z perspektywy Polski, biorąc pod uwagę konwencje romantyzmu i socrealizmu.

Stawiamy w dużej mierze na muzykę polską, chociaż nie zabraknie akcentów francuskich, rosyjskich czy niemieckich. Jako organizacja lokalna oczywiście sięgniemy po dorobek kompozytorów związanych z Lubelszczyzną – mówi Karol Furtak (fot. K. Zielonka)

Fonie Lublina

W niedzielę, 7 lutego o godzinie 19, odbędzie się premiera online koncertu inaugurującego tegoroczną, jubileuszową edycję kameralnych koncertów z cyklu Fonie Lublina. Na początek organizatorzy zapraszają na koncert „Z kart muzyki rosyjskiej” z kompozycjami Modesta Musorgskiego i Dymitra Szostakowicza. W recitalu udział wezmą śpiewaczka Ewa Biegas oraz pianista Grzegorz Biegas.

W programie pieśni rosyjskie z XIX i XX wieku. W pierwszej części będzie można usłyszeć cykl „Pieśni i tańce śmierci” Modesta Musorgskiego, w drugiej - „Satyry. Obrazy z przeszłości” op. 109 Dymitra Szostakowicza.

Koncert będzie dostępny na kanale YouTube Fonii Lublina oraz na stronie internetowej www.fonielublina.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu
galeria

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu

O blisko 3 tys. zł więcej niż rok temu trafiło do puszek kwestarzy podczas zorganizowanej w weekend w Zwierzyńcu zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Szymon Ładniak będzie miał okazję na występ w Grand Prix Makau

Szymon Ładniak wystartuje w prestiżowym wyścigu Grand Prix Makau

Szymon Ładniak idzie śladami Roberta Kubicy. Lublinian w listopadzie będzie miał okazję wystąpić w prestiżowym Grand Prix Makau.

Kury w ogrodzie - nowa moda w Polsce na woliery z siatki

Kury w ogrodzie - nowa moda w Polsce na woliery z siatki

W ostatnich latach rosnącą popularność zdobywa trend hodowania kur w przydomowych ogrodach. Moda ta, choć inspirowana przede wszystkim względami ekologicznymi i praktycznymi, nieustannie rozwija się w całej Polsce. Jednym z kluczowych elementów takiej hodowli są woliery z siatki z drobnym oczkiem, które pozwalają na utrzymanie ptaków w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. W niniejszym artykule opowiemy o tym, dlaczego kury w ogrodzie stają się tak popularne oraz jakie zalety niosą przydomowe woliery. Musimy jeszcze nadmienić, że przygotowując się do napisania tego artykułu odwiedziliśmy kilku hodowców kur – hodowców hobbystów, którzy utrzymują swoje ptaki w celach rekreacyjnych i kulinarnych. Jak mówią Państwo Kosterscy z Ostrzeszowa którzy na działce ROD maja mały kurnik i wolierę – nic nie zastąpi swojego jajka, a tylko rosół z własnej kury smakuje wyśmienicie.

Atrakcje na event firmowy - jak zaskoczyć pracowników?

Atrakcje na event firmowy - jak zaskoczyć pracowników?

Zastanawiasz się, jakie atrakcje wybrać na event firmowy? Ta decyzja może przesądzić o sukcesie wydarzenia! Trafnie dobrane aktywności zapewnią świetną zabawę, wzmocnią integrację zespołu i poprawią atmosferę w firmie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium