Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

2 stycznia 2023 r.
6:37

50 milionów na budowę fabryki autobusów w Świdniku. Nowe miejsca pracy

Autobus marki NesoBus
Autobus marki NesoBus (fot. Materiały Prasowe)

Jeden z najbogatszych Polaków chce postawić w Świdniku fabrykę autobusów na wodór. Spółka Zygmunta Solorza właśnie otrzymała 50 mln zł pożyczki na ten cel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Solorz bardziej znany jest jako twórca telewizji Polsat, która przez 30 lat rozwinęła się do wielkiej grupy medialnej. Solorz jest też właścicielem sieci komórkowej i inwestuje w energetykę oraz nowe źródła energii. Ostatnio zainteresował się poważnie produkcją pojazdów na wodór.

Zgodnie z najnowszym rankingiem najbogatszych Polaków Solorz zajmuje 4. miejsce z majątkiem szacowanym na  13,9 mld złotych.

Wróćmy jednak do jego biznesowych planów, w których znaczącą rolę odgrywa Świdnik.

– Jesteśmy dumni, że budujemy w Polsce fabrykę w Świdniku, w regionie z tradycjami motoryzacyjnymi i z bardzo doświadczonym, profesjonalnym zespołem – takie słowa padły w maju tego roku ze strony firmy PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy.

Należy właśnie do Zygmunta Solorza i wybrała Świdnik jako lokalizację swojej fabryki autobusów wodorowych.

Przyszła fabryka w Świdniku ma już decyzję środowiskową wydaną przez burmistrza na wniosek spółki PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Zakład produkcyjny z biurowcem ma powstać na terenach przy ul. Nadleśnej.

Nawet 500 nowych miejsc pracy

– Będziemy mogli produkować tam ponad 100 autobusów rocznie – deklarował inwestor, a Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, spodziewał się, że pracę w nowym zakładzie znajdzie nawet od 300 do 500 osób.

PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy podpisała właśnie umowę na dofinansowanie fabryki autobusów wodorowych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na jej mocy otrzyma do 50 milionów złotych w ramach preferencyjnej pożyczki, a pieniądze mają zostać przeznaczone na postawienie fabryki w Świdniku. Inwestycja to nie tylko hala produkcyjna, ale także infrastruktura towarzysząca oraz stacja tankowania wodoru.

Pojazdy, które mają być tu produkowane to zaprezentowany niedawno autobus NesoBus. Był już testowany w tym roku m.in. na ulicach Gdańska, Wrocławia czy Warszawy. Część nazwy wodorowego autobusu to akronim od słów „Nie emituje spalin i oczyszcza” (Neso). Pojazd ma 12 m długości, 37 miejsc siedzących (łącznie blisko 100).

Autobus jest napędzany silnikiem elektrycznym. Zasilająca go energia jest wytwarzana przez ogniwo paliwowe łączące wodór ze zbiornika z tlenem pobieranym z powietrza pobieranego i filtrowanego przez pojazd. Z rury wydechowej ulatuje jedynie para wodna. Producent twierdzi, że jego autobus, dzięki filtrowaniu, będzie wręcz oczyszczać pobierane powietrze.

Pojazd został zaprojektowany od podstaw: za wygląd odpowiadała włoska firma Torino Design, wykorzystane ogniwa paliwowe wyprodukowała firma Ballard, a zbiorniki na wodór firma Hexagon.

Piętnastominutowe tankowanie powinno wystarczyć na przejechanie 450 km. Producent twierdzi, że można zastosować zbiorniki dostosowane do wyższego ciśnienia wodoru, zwiększając w ten sposób zasięg pojazdu.

Tymczasem firma informuje, że zrealizowano już około 30 proc. prac przy inwestycji zlokalizowanej na terenie Świdnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej

Więcej wodoru

Już wiadomo, że Świdnik będzie miał nie tylko fabrykę wodorowych autobusów, ale także same pojazdy. Miasto zamierza kupić trzy takie pojazdy. Tym samym ma w Świdniku powstać miejska komunikacja. Nie będzie jednak zagrożeniem (na razie) dla Lubelskiego ZTM, który realizuje kursy Lublin – Świdnik. Autobusy, które kupi Świdnik, mają jeździć wyłącznie w obrębie miasta albo najdalej do pętli na skraju Lublina.

Z kolei uruchomienie w Lublinie fabryki autobusów wodorowych zapowiada spółka Arthur Bus. To niemiecka firma, która założyła polską spółkę o tej samej nazwie. Wyprodukowany przez nią pojazd debiutował w kwietniu na targach w Berlinie, a został wyprodukowany na terenie dawnej fabryki Ursus Bus w Lublinie.

Fabryka w Lublinie

– W razie pozyskania takich zamówień produkcja będzie się odbywała w Lublinie – mówił w listopadzie Rafał Słomka, szef polskiej spółki Arthur – Chcielibyśmy zacząć od rozsądnych ilości dziesięciu do czterdziestu sztuk rocznie, rozbudowując jednocześnie nasz koszyk produktowy, nasze portfolio, dochodząc do trzystu, trzystu pięćdziesięciu rocznie.

Poszukująca zleceń spółka stanęła wiosną do przetargu na dostawę autobusu wodorowego dla Lublina. Jej pojazd, chociaż był najtańszy (3,5 mln zł), nie wygrał przetargu, bo przy ocenie ofert liczyła się nie tylko cena, a pod względem parametrów technicznych Arthur Bus ustępował konkurentom. Przetarg wygrał pojazd marki Solaris (za 3,7 mln zł), którego dostawy można się spodziewać najpóźniej w przyszłoroczne wakacje.

Jednak miasto chciałoby kupić więcej takich pojazdów, ale czeka z tym na możliwość wykorzystania funduszy unijnych.

Jednocześnie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne snuje już plany uruchomienia produkcji wodoru. – Oceniam, że na przestrzeni roku wodór będzie tańszy niż ropa – szacował Tomasz Fulara, prezes MPK.

Spółka zamierza wytwarzać wodór w procesie elektrolizy, czyli rozkładania wody prądem elektrycznym. Niezbędny do tego prąd miałby pochodzić z planowanej przez MPK farmy fotowoltaicznej. – Może nam zapewnić w procesie produkcji wodoru zabezpieczenie na około 10-15 pojazdów. Oceniam, że perspektywa roku do dwóch jest bardzo realna – dodał szef MPK.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium