Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

7 maja 2013 r.
9:41

Matura 2013: ODPOWIEDZI język polski (Pobierz arkusz)

74 57 A A

We wtorek maturzyści zdają maturę z języka polskiego (poziom podstawowy). Arkusze oraz odpowiedzi publikujemy na naszej stronie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Matura 2013 matematyka - odpowiedzi i arkusze


Na skróty:
Sprawdź, co było na maturze
Arkusz z języka polskiego
Terminy egzaminów
Zobacz arkusz
Pobierz arkusz

Zobacz odpowiedzi





Edukacja: Matura 2013

Podobnie jak w latach ubiegłych, geografia i biologia są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze - wybrał je mniej więcej co piąty abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski - zdawać go będzie prawie 90 proc. maturzystów. Wynika to z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, matematykę, język obcy i wybrany przedmiot (lub kilka przedmiotów - do sześciu).

Wśród języków obcych na maturze 2013 najpopularniejszy jest język angielski - wybrało go blisko 90 proc. maturzystów, czyli prawie 330 tys. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki - zdawać go będzie 45 tys. maturzystów. Rosyjski chce zdawać 14 tys. tys. maturzystów. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać mniej niż jeden proc. abiturientów (odpowiednio: 2,5 tys., 1,3 tys. i 713 osób).

Maturę 2013 z geografii chce zdawać ponad 80 tys. maturzystów (21,8 proc. ogółu abiturientów), biologię - 77 tys. maturzystów (20,9 proc.), wiedzę o społeczeństwie - 54 tys. maturzystów (14,8 proc.), chemię - 47 tys. (12,8 proc.)

Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż 10 proc. abiturientów. Swoją wiedzę z historii chce sprawdzić 21 tys. maturzystów, z fizyki z astronomią - 34 tys., z historii sztuki - 3,8 tys., z informatyki - 4,6 tys., z historii muzyki - 427 osoby, z filozofii - 690 osób, z łaciny z historią antyczną - 209 osoby, z wiedzy o tańcu - 104 osób, z kaszubskiego - 41 osób.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 233 osoby przystąpią do egzaminu z białoruskiego, 90 z ukraińskiego i 31 z litewskiego.

Maturzyści z klas dwujęzycznych będą zdawać egzaminy w językach obcych.

Wszyscy maturzyści muszą zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez nauczycieli.

Maturę 2013 w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 365 tys. uczniów. Część pisemna egzaminu rozpoczyna się w 7 maja, potrwa do 28 maja.


Matura 2013 terminy egzaminów


Terminy egzaminów

Egzaminy pisemne będą przeprowadzane rano (początek o godz. 9.00) i po południu (początek o godz. 14.00). Po południu będą egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów oraz egzaminy z języków obcych zdawane na poziomie rozszerzonym.

W drugim dniu sesji egzaminacyjnej, 8 maja rano, odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu - egzamin z historii muzyki.

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przeprowadzony zostanie w piątek 10 maja po południu; tego samego dnia rano przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Egzamin maturalny z języka angielskiego przeprowadzony zostanie w czwartek 9 maja, z niemieckiego - 21 maja, z rosyjskiego - 23 maja, z francuskiego - 24 maja, z hiszpańskiego - 27 maja, z włoskiego - 28 maja. Na 16 maja wyznaczono egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruski, litewski i ukraiński) oraz z języka kaszubskiego. Rano przeprowadzane będą egzaminy na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym.

13 maja będą egzaminy maturalne: z wiedzy o społeczeństwie (rano) i z filozofii (po południu), 14 maja - z chemii (rano) i z geografii (po południu), 17 maja - z biologii (rano) i z historii (po południu), 20 maja - z fizyki i astronomii (rano), z języka łacińskiego i kultury antycznej (po południu), 22 maja - z informatyki i z historii sztuki (po południu). 16 maja od rana przeprowadzane będą egzaminy z różnych przedmiotów zdawanych w językach obcych.


Matura 2013: Arkusze język polski


Arkusze

Arkusze z egzaminu maturalnego Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni po godzinie 14. Arkusze z części podstawowej i rozszerzonej z języka polskiego będą dostępne także na naszej stronie online oraz do pobrania.


Matura 2013: Odpowiedzi język polski, klucz


- Co było na maturze

"Przedwiośnie”, Baczyński, tekst popularno-naukowy - z tym musieli się zmierzyć dziś maturzyści na części podstawowej z matury z języka polskiego. Analizując "Przedwiośnie” maturzyści musieli zająć się zagadnieniem autorytetu. Musieli odpowiedzieć na pytanie, jak Żeromski przedstawił autorytet oraz jaki był stosunek bohaterów książki do niego.

Mogli też wybrać drugie zadanie dot. porównania "Gloria Victis” i "Mazowsza” Baczyńskiego. Pytania zamknięte dotyczyły tekstu popularno-naukowego m.in. o nauce, odkryciach i wpływie pracy naukowców na ludzkość.

Arkusz - Pobierz arkusz



Zobacz także: Matura 2013: POLSKI. Arkusze i odpowiedzi

Jak Wam poszło na egzaminie maturalnym z języka polskiego?. Czekamy na komentarze


Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium