Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

30 listopada 2018 r.
13:58

10 zasad bezpieczeństwa na stoku

Narty Fischer
Narty Fischer

Jak jeździć na nartach, aby zachować bezpieczeństwo na stoku? Na podstawie zaleceń GOPR, TOPR i FIS przygotowaliśmy dla was dekalog bezpiecznego narciarza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1. Zwracaj uwagę na inne osoby na stoku.

Zachowuj się tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa na stoku. Dla zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa równie istotne co uważność na stoku, jest dobre przygotowanie sprzętu do jazdy. Zadbaj o to, aby dobrze dopiąć buty narciarskie, odpowiednio ustawić siłę wypięcia wiązań, a także naostrzyć i nasmarować narty. Przed rozpoczęciem jazdy sprawdź, czy Twój ubiór narciarski nie utrudnia ruchów i widoczności trasy. Pamiętaj również, aby zawsze w odpowiedni sposób zostawiać sprzęt na stoku. Najlepiej, jeżeli umieścisz narty lub deskę na specjalnie przeznaczonym do tego stojaku.

2. Kontroluj swoją prędkość i sposób jazdy.

Jak jeździć na nartach, żeby sprawiało nam to przyjemność i równocześnie nie zagrażało innym? Grunt to umieć dopasować szybkość jazdy do swoich umiejętności. Jeżeli jedziesz szybko, trudniej zapanować nad nartami. Skraca się również czas reakcji na sytuacje na stoku. Nigdy nie ścigaj się na zatłoczonej trasie! Pamiętaj również, aby zwracać uwagę na oznaczenie tras i wybieraj te dopasowane do swoich możliwości jazdy. Kolorem niebieskim oznaczone są trasy łatwe, czerwonym - trudne, a czarnym - bardzo trudne. Do wielu wypadków dochodzi na końcu przejazdu, dlatego zawsze zwalniaj przy dojeździe do wyciągu.

3. Panuj nad torem jazdy

Jadąc na trasie pamiętaj, że oprócz Ciebie na stoku są też inni narciarze, dlatego poruszaj się tak, by w razie konieczności móc zatrzymać się lub skręcić. Zachowaj bezpieczną odległość, aby uniknąć kolizji.

4. Wyprzedzaj bezpiecznie.

Inaczej niż w przypadku jazdy samochodem, na stoku można wyprzedzać zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Zanim zaczniesz wyprzedzać lub omijać narciarza lub snowboardzistę, obejrzyj się za siebie i dobrze oceń odległość, która dzieli Cię od wyprzedzanego lub ewentualnych przeszkód, które mogą znajdować się na trasie. Zachowaj odstęp, który nie uniemożliwi wyprzedzanemu kontynuowanie jazdy dotychczasowym śladem i tempem.

5. Rozejrzyj się przed rozpoczęciem jazdy.

Zawsze przed ruszaniem upewnij się, że nikt nie przetnie Twojego toru jazdy. Wiele kolizji i wypadków bierze się ze zwykłej nieuwagi. Narciarz, który wjeżdża na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu się znowu chce ruszać, ma obowiązek sprawdzić patrząc w górę i w dół stoku, czy może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Nigdy nie zatrzymuj się na środku trasy!

Powinniśmy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, szczególnie w miejscach o ograniczonej widoczności. Jeżeli koniecznie musisz się zatrzymać, pamiętaj, aby stanąć w punkcie, który będzie widoczny dla zjeżdżających z góry. Najlepiej zatrzymać się z boku trasy, aby nie stwarzać dodatkowego utrudnienia dla pozostałych narciarzy i snowboardzistów.

7. Unikaj podchodzenia i schodzenia na nogach.

Podchodź i schodź na nogach tylko w wyjątkowych sytuacjach. Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy. Jeżeli widoczność jest słaba, zejdź zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół. Specjaliści FIS podkreślają, że ślady butów odciśniętych w śniegu mogą spowodować zagrożenie dla zjeżdżających z góry. Tylko w razie absolutnej konieczności można zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak jest to możliwe. Narciarz może schodzić lub podchodzić tylko skrajem trasy, a w razie złej widoczności powinien zejść z trasy. Każdy narciarz ma obowiązek stosowania się do znaków i sygnalizacji. W razie wypadku każdy narciarz ma obowiązek niesienia pomocy. Każdy kto uczestniczy w wypadku lub jest jego świadkiem, powinien podać swoje dane osobowe.

8. Przestrzegaj znaków narciarskich.

Każdy narciarz powinien zwracać uwagę na znaki narciarskie, które są ustawione na trasach zjazdowych. Należy się do nich bezwzględnie stosować, aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie i innym!

9. Reaguj w razie wypadku!

Jeżeli byłeś świadkiem wypadku, postaraj się zapamiętać, jak doszło do zdarzenia, ponieważ może to mieć znaczenie dla specjalistów, którzy przyjadą na miejsce wypadku. Jak najszybciej podejdź do poszkodowanych i oceń wzrokiem jakich obrażeń mogli doznać poszkodowaniu. Jeżeli widzisz, że ofiara nie może wstać, ma problemy z oddychaniem lub straciła przytomność - jak najszybciej oznacz miejsce wypadku. Najlepiej zrobicie to wbijając narty pionowo w śnieg i robiąc z nich literę X ok. 3 metrów powyżej leżącego poszkodowanego. Idealnie sprawdzą się wtedy narty Fischer Worldcup SC Yellow Base, których ślizg ma odblaskowy, intensywnie żółty kolor.

10. Miej przy sobie dokument tożsamości.

Obowiązkowo każdy - obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym, czy też świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe, dlatego pamiętaj, aby mieć zawsze przy sobie dokument potwierdzający Twoją tożsamość.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium