Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

30 listopada 2018 r.
13:58

10 zasad bezpieczeństwa na stoku

Narty Fischer
Narty Fischer

Jak jeździć na nartach, aby zachować bezpieczeństwo na stoku? Na podstawie zaleceń GOPR, TOPR i FIS przygotowaliśmy dla was dekalog bezpiecznego narciarza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1. Zwracaj uwagę na inne osoby na stoku.

Zachowuj się tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa na stoku. Dla zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa równie istotne co uważność na stoku, jest dobre przygotowanie sprzętu do jazdy. Zadbaj o to, aby dobrze dopiąć buty narciarskie, odpowiednio ustawić siłę wypięcia wiązań, a także naostrzyć i nasmarować narty. Przed rozpoczęciem jazdy sprawdź, czy Twój ubiór narciarski nie utrudnia ruchów i widoczności trasy. Pamiętaj również, aby zawsze w odpowiedni sposób zostawiać sprzęt na stoku. Najlepiej, jeżeli umieścisz narty lub deskę na specjalnie przeznaczonym do tego stojaku.

2. Kontroluj swoją prędkość i sposób jazdy.

Jak jeździć na nartach, żeby sprawiało nam to przyjemność i równocześnie nie zagrażało innym? Grunt to umieć dopasować szybkość jazdy do swoich umiejętności. Jeżeli jedziesz szybko, trudniej zapanować nad nartami. Skraca się również czas reakcji na sytuacje na stoku. Nigdy nie ścigaj się na zatłoczonej trasie! Pamiętaj również, aby zwracać uwagę na oznaczenie tras i wybieraj te dopasowane do swoich możliwości jazdy. Kolorem niebieskim oznaczone są trasy łatwe, czerwonym - trudne, a czarnym - bardzo trudne. Do wielu wypadków dochodzi na końcu przejazdu, dlatego zawsze zwalniaj przy dojeździe do wyciągu.

3. Panuj nad torem jazdy

Jadąc na trasie pamiętaj, że oprócz Ciebie na stoku są też inni narciarze, dlatego poruszaj się tak, by w razie konieczności móc zatrzymać się lub skręcić. Zachowaj bezpieczną odległość, aby uniknąć kolizji.

4. Wyprzedzaj bezpiecznie.

Inaczej niż w przypadku jazdy samochodem, na stoku można wyprzedzać zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Zanim zaczniesz wyprzedzać lub omijać narciarza lub snowboardzistę, obejrzyj się za siebie i dobrze oceń odległość, która dzieli Cię od wyprzedzanego lub ewentualnych przeszkód, które mogą znajdować się na trasie. Zachowaj odstęp, który nie uniemożliwi wyprzedzanemu kontynuowanie jazdy dotychczasowym śladem i tempem.

5. Rozejrzyj się przed rozpoczęciem jazdy.

Zawsze przed ruszaniem upewnij się, że nikt nie przetnie Twojego toru jazdy. Wiele kolizji i wypadków bierze się ze zwykłej nieuwagi. Narciarz, który wjeżdża na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu się znowu chce ruszać, ma obowiązek sprawdzić patrząc w górę i w dół stoku, czy może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Nigdy nie zatrzymuj się na środku trasy!

Powinniśmy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, szczególnie w miejscach o ograniczonej widoczności. Jeżeli koniecznie musisz się zatrzymać, pamiętaj, aby stanąć w punkcie, który będzie widoczny dla zjeżdżających z góry. Najlepiej zatrzymać się z boku trasy, aby nie stwarzać dodatkowego utrudnienia dla pozostałych narciarzy i snowboardzistów.

7. Unikaj podchodzenia i schodzenia na nogach.

Podchodź i schodź na nogach tylko w wyjątkowych sytuacjach. Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy. Jeżeli widoczność jest słaba, zejdź zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół. Specjaliści FIS podkreślają, że ślady butów odciśniętych w śniegu mogą spowodować zagrożenie dla zjeżdżających z góry. Tylko w razie absolutnej konieczności można zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak jest to możliwe. Narciarz może schodzić lub podchodzić tylko skrajem trasy, a w razie złej widoczności powinien zejść z trasy. Każdy narciarz ma obowiązek stosowania się do znaków i sygnalizacji. W razie wypadku każdy narciarz ma obowiązek niesienia pomocy. Każdy kto uczestniczy w wypadku lub jest jego świadkiem, powinien podać swoje dane osobowe.

8. Przestrzegaj znaków narciarskich.

Każdy narciarz powinien zwracać uwagę na znaki narciarskie, które są ustawione na trasach zjazdowych. Należy się do nich bezwzględnie stosować, aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie i innym!

9. Reaguj w razie wypadku!

Jeżeli byłeś świadkiem wypadku, postaraj się zapamiętać, jak doszło do zdarzenia, ponieważ może to mieć znaczenie dla specjalistów, którzy przyjadą na miejsce wypadku. Jak najszybciej podejdź do poszkodowanych i oceń wzrokiem jakich obrażeń mogli doznać poszkodowaniu. Jeżeli widzisz, że ofiara nie może wstać, ma problemy z oddychaniem lub straciła przytomność - jak najszybciej oznacz miejsce wypadku. Najlepiej zrobicie to wbijając narty pionowo w śnieg i robiąc z nich literę X ok. 3 metrów powyżej leżącego poszkodowanego. Idealnie sprawdzą się wtedy narty Fischer Worldcup SC Yellow Base, których ślizg ma odblaskowy, intensywnie żółty kolor.

10. Miej przy sobie dokument tożsamości.

Obowiązkowo każdy - obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym, czy też świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe, dlatego pamiętaj, aby mieć zawsze przy sobie dokument potwierdzający Twoją tożsamość.

Pozostałe informacje

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Twoja reputacja w sieci ma ogromne znaczenie – to od niej często zależy, czy potencjalny klient wybierze właśnie Twoją firmę. Obecność online to coś więcej niż wizytówka – to fundament zaufania i profesjonalnego wizerunku. Spójna i dobrze zaplanowana strategia internetowa może przyciągnąć nowych klientów i wyróżnić Cię na tle konkurencji.

Wizualizacja Galerii Lwowskiej w miejscu po dawnym Tesco

Nowe życie po dawnym Tesco: Galeria Lwowska na horyzoncie

Po latach niepewności i spekulacji w Chełmie szykuje się długo oczekiwana przemiana. W miejscu dawnego Tesco przy ul. Lwowskiej 24 powstanie nowoczesne centrum handlowe – Galeria Lwowska.

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Chociaż nie ma materialnej formy, jest wśród nas. Chociaż nie można zobaczyć go gołym okiem -możemy go poczuć. Chociaż łatwo go opisać – potrafi pobudzić kreatywność. Ciepło, bo to właśnie o nim mowa, towarzyszy ludziom już od setek tysięcy lat. W Lublinie dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nie tylko ogrzewa… ale i jest częścią ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów
Watykan
galeria

Kiedy pogrzeb Franciszka? Jest decyzja kardynałów

Dzisiaj o godz. 9 w Auli Synodu w Watykanie rozpoczęła się kongregacja generalna kardynałów związane ze śmiercią papieża Franciszka. W jej trakcie zapadnie kilka ważnych decyzji, w tym data pogrzebu Jorge Mario Bergoglio. Właśnie ją podali.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Wygraliśmy z bardzo niewygodnym przeciwnikiem

Górnik Łęczna w Lany Poniedziałek pokonał u siebie Chrobrego Głogów i odniósł piąte zwycięstwo z rzędu. O tym, że trzy punkty zostały w Łęcznej zadecydowała piękna bramka Fryderyka Janaszka. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu drużyn?

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi
QUIZ

Czy naprawdę znasz Ziemię? A swoją małą ojczyznę? Sprawdź się w naszym quizie na Dzień Ziemi

Co roku, 22 kwietnia, obchodzimy Dzień Ziemi – święto planety, która przez cały rok cierpliwie znosi nasze dobre chęci, złe nawyki i niekończące się emisje. A skoro już jesteśmy w nastroju do dbania o Ziemię, warto sprawdzić, ile tak naprawdę o niej wiemy.

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Pirat na elektrycznej hulajnodze potrącił dziecko. Rozpoznajesz go?

Policjanci od piątku szukają mężczyzny, który 18 kwietnia w Lublinie potrącił trzynastolatkę. Dziewczynka trafiła do szpitala. Sprawca zdarzenia uciekł nie udzielając jej pomocy.

Świeże smoothies. W czym je przechowywać?

Świeże smoothies. W czym je przechowywać?

Lubisz sięgać po smaczne, a jednocześnie zdrowe napoje, jakimi są smoothie? Powinieneś wiedzieć, że istotne jest nie tylko to, z jakich składników zostały przygotowane, ale również to, jak i w czym są przechowywane. Co powinieneś do tego wykorzystać?

ChKS Chełm rozpoczyna rywalizację w półfinale play-off

ChKS Chełm rozpoczyna rywalizację w półfinale play-off. Przeciwnikiem KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off PLS 1. Ligi ChKS Chełm zmierzy się z KPS Siedlce. Początek w hali w Chełmie o godzinie 18

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego
zdjęcia
galeria

Trwa walka z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego

W nocy z poniedziałku na wtorek powierzchnia pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego nie zmieniła się, ale jak informują strażacy - sytuacja się stabilizuje. W akcji gaśniczej biorą udział jednostki z całego kraju, także z Lublina.

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

50 milionów złotych w LAWP na badania i innowacje dla firm z Lubelszczyzny

Jeśli prowadzisz firmę w województwie lubelskim i planujesz wprowadzić nowy produkt, usprawnić procesy w firmie lub rozpocząć działalność na nowych rynkach, masz szansę na wsparcie z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Działanie 1.3, skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to konkretna pomoc na wdrożenie innowacji oraz B+R. Do podziału jest prawie 50 milionów złotych. Warto się pospieszyć, bo termin składania wniosków upływa już wkrótce.

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników
PLEBISCYT

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników

Na co dzień pracują w gospodarstwie, urzędzie, szkole czy prywatnej firmie. Gdy jednak zawyją syreny w remizie, ludzie są w potrzebie, zapieje czerwony kur czy dojdzie do wypadku, natychmiast stawiają się gotowi do akcji. (Nie)zwykli ludzie, strażacy-ochotnicy – to w podzięce za oddanie służbie organizujemy nasz plebiscyt „Floriany 2025 Dziennika Wschodniego”. Pula nagród wynosi aż 18 tysięcy złotych.

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

W archikatedrze lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Budzik.

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 10:00

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach

Przez pięć ostatnich lat zawody nie były organizowane. Ale w tym roku znów się odbędą. Ogólnopolski Cukrowniczy Bieg Uliczny w Werbowicach zaplanowano na pierwszą niedzielę po świętach.

Panie mają wychodne
Foto
galeria

Panie mają wychodne

Impreza w Helium Club była absolutnym szaleństwem! Jeśli nie udało Wam się tam być, nie martwcie się – przygotowaliśmy dla Was fotogalerię, która przeniesie Was prosto w serce tej niesamowitej nocy! Tańce, emocje, najlepsza muzyka i mnóstwo pozytywnej energii – to wszystko na zdjęciach. Zobaczcie, jak imprezował Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium