Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

17 maja 2018 r.
12:05

4 etapy rekrutacji na studia licencjackie

0 1 A A

Rekrutacja na studia zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zacząć już teraz kompletować dokumenty oraz sprawdzać, które czynności należy wykonać przez internet, a jakie etapy wymagają spotkania się z komisją. Okazuje się, że rekrutacja wcale nie jest taka skomplikowana, jak może się niektórym wydawać, zwłaszcza gdy podchodzi się do całego procesu nieco wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wybór kierunku i uczelni

Zanim kandydat przystąpi do procesu rekrutacji, musi zdecydować, co chce studiować. To najważniejszy moment przy wyborze kierunku kształcenia, ponieważ w dużej mierze zależy od  niego dalsza kariera i ścieżka aplikującego.

Najbardziej przyszłościowe kierunku to te związane z:

  • IT,
  • medycyną,
  • logistyką,
  • finansami,
  • przodują w rankingach również kierunki techniczne.

Bez względu na to, czy kandydat wybierze studia mniej lub bardziej perspektywiczne według rankingów, może odnieść sukces, jeśli włoży wystarczająco dużo pracy w swój rozwój. Często pomaga w tym uczelnia i sama lokalizacja. Wybierając na przykład studia licencjackie w Warszawie, jest mnóstwo możliwości poszerzania swojej wiedzy. Warsztaty, praktyki, staże w dużych firmach to duża szansa dla wszystkich, którzy są zainteresowani wychodzeniem poza program obowiązkowy. Dotyczy to wszystkich większych ośrodków kształcenia.

 

Strona internetowa uczelni i rejestracja w systemie

Wracając jednak do samej rekrutacji, warto zaznaczyć, że na każdej uczelni proces ten może się nieco różnić, jednak szkoły wyższe zwykle korzystają z nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają przyspieszyć wszystkie działania (internetowa rejestracja). To ogromne ułatwienie, ponieważ oszczędza czas i pozwala na aplikowanie nawet z najdalszych zakątków świata.

Dobrą praktyką jest dokładne sprawdzenie stron internetowych różnych uczelni jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji: zarówno państwowych, jak i prywatnych. Znajdziemy tam informacje nie tylko o dostępnych kierunkach, ale również szczegółowy harmonogram rekrutacji, opłaty czy wymagania dla kandydatów. Przykładem są studia I stopnia w Warszawie na jednej z popularnych uczelni niepublicznych: vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/studia-licencjackie/.

Wystarczy wybrać dany kierunek, by dowiedzieć się więcej o programie, specjalnościach czy opłatach. To bardzo duża baza wiedzy. Właśnie dlatego warto tam zaglądać nawet z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli więc jesteś dopiero w drugiej klasie liceum, możesz również zrobić research, by przygotować się do rekrutacji na studia I stopnia poprzez zbieranie cennych informacji.

W tym momencie kandydaci są w komfortowej sytuacji, ponieważ mogą startować na wiele kierunków, dzięki czemu mają wolność wyboru i dodatkowy czas na podjęcie decyzji, jakie studia wybrać. Często zdarza się również, że aplikujący z list rezerwowych są również przyjmowani, ponieważ część osób zmieniła swoje zdanie co do preferowanego kierunku.

Kolejny etap (ten właściwy) to rejestracja na stronie uczelni w systemie. Ważne jest poprawne wpisanie swoich danych, dlatego warto robić to w domu, gdy ma się dostęp do wszystkich dokumentów. Po otrzymaniu wyników matury należy je uzupełnić w panelu (wymagane przedmioty podczas rekrutacji).

 

Opłata rekrutacyjna

Warto pamiętać, że przystąpienie do rekrutacji na studia nie jest darmowe. Wymagana opłata rekrutacyjna uzależniona jest od danej szkoły wyższej, ale zwykle wynosi około 80 złotych. Może to być oczywiście więcej lub mniej, jednak zazwyczaj można spodziewać się podobnej kwoty, zwłaszcza w szkołach publicznych.

Należy również dokładnie zapoznać się z harmonogramem na danej uczelni, aby wiedzieć, do którego dnia trzeba uiścić opłatę rekrutacyjną. Zwykle jest to przelew na wskazane podczas procesu rekrutacji konto. Można od razu wydrukować potwierdzenie przelewu opłaty, ponieważ będzie ono być potrzebne podczas składania dokumentów na studia po rozstrzygnięciu rekrutacji. Jeśli chodzi o szkoły prywatne, warto sprawdzać samodzielnie każdy ośrodek, ponieważ nie tylko czesne, ale i wpisowe oraz sam proces rekrutacji może różnić się od siebie.

 

Oczekiwanie na wyniki i składanie dokumentów

Kiedy dane w panelu są już uzupełnione i opłaty uregulowane, wystarczy czekać na wyniki rekrutacji. Ostatnim krokiem jest już tylko złożenie odpowiednich dokumentów, jakie są wymagane przez szkołę wyższą. Należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami, zwłaszcza jeśli jest to uczelnia poza miejscem zamieszkania. Dobrze mieć wszystkie dokumenty poukładane w koszulkach i segregatorze (oryginały i kopie). Trzeba też pomyśleć już wcześniej o zdjęciu do legitymacji studenckiej.

Pozostałe informacje

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Dwóch Polaków znalazło się w finale Grand Prix Niemiec, ale żaden z nich nie sięgnął po końcowy triumf. Bartosz Zmarzlik, podobnie jak tydzień temu w Warszawie zajął drugie miejsce. Tym razem lidera Orlen Oil Motoru wyprzedził… były żużlowiec lubelskiej ekipy Mikkel Michelsen.

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem meczu z Karpatami Krosno, piłkarze Orląt Spomlek musieli pogodzić się ze spadkiem do IV ligi. Powód? Wygrana Podhala Nowy Targ z Sokołem Sieniawa. Biało-zieloni mimo wszystko starali się pokonać rywala z Podkarpacia. Prowadzili od 35 minuty jednak w dramatycznych okolicznościach przegrali 1:2.

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Tym razem skromnie wygrała drużyna Ireneusza Zarczuka. Janowianka szybko strzeliła gola w spotkaniu z Górnikiem II Łęczna, ale skończyło się „tylko” wynikiem 1:0. Tym samym gospodarze zmniejszyli straty do lidera – Lewartu Lubartów zaledwie do jednego punktu. Rywale grają jednak swój mecz w niedzielę, ze Stalą Kraśnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium