Rekrutacja na studia zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zacząć już teraz kompletować dokumenty oraz sprawdzać, które czynności należy wykonać przez internet, a jakie etapy wymagają spotkania się z komisją. Okazuje się, że rekrutacja wcale nie jest taka skomplikowana, jak może się niektórym wydawać, zwłaszcza gdy podchodzi się do całego procesu nieco wcześniej.
Wybór kierunku i uczelni
Zanim kandydat przystąpi do procesu rekrutacji, musi zdecydować, co chce studiować. To najważniejszy moment przy wyborze kierunku kształcenia, ponieważ w dużej mierze zależy od niego dalsza kariera i ścieżka aplikującego.
Najbardziej przyszłościowe kierunku to te związane z:
- IT,
- medycyną,
- logistyką,
- finansami,
- przodują w rankingach również kierunki techniczne.
Bez względu na to, czy kandydat wybierze studia mniej lub bardziej perspektywiczne według rankingów, może odnieść sukces, jeśli włoży wystarczająco dużo pracy w swój rozwój. Często pomaga w tym uczelnia i sama lokalizacja. Wybierając na przykład studia licencjackie w Warszawie, jest mnóstwo możliwości poszerzania swojej wiedzy. Warsztaty, praktyki, staże w dużych firmach to duża szansa dla wszystkich, którzy są zainteresowani wychodzeniem poza program obowiązkowy. Dotyczy to wszystkich większych ośrodków kształcenia.
Strona internetowa uczelni i rejestracja w systemie
Wracając jednak do samej rekrutacji, warto zaznaczyć, że na każdej uczelni proces ten może się nieco różnić, jednak szkoły wyższe zwykle korzystają z nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają przyspieszyć wszystkie działania (internetowa rejestracja). To ogromne ułatwienie, ponieważ oszczędza czas i pozwala na aplikowanie nawet z najdalszych zakątków świata.
Dobrą praktyką jest dokładne sprawdzenie stron internetowych różnych uczelni jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji: zarówno państwowych, jak i prywatnych. Znajdziemy tam informacje nie tylko o dostępnych kierunkach, ale również szczegółowy harmonogram rekrutacji, opłaty czy wymagania dla kandydatów. Przykładem są studia I stopnia w Warszawie na jednej z popularnych uczelni niepublicznych: vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/studia-licencjackie/.
Wystarczy wybrać dany kierunek, by dowiedzieć się więcej o programie, specjalnościach czy opłatach. To bardzo duża baza wiedzy. Właśnie dlatego warto tam zaglądać nawet z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli więc jesteś dopiero w drugiej klasie liceum, możesz również zrobić research, by przygotować się do rekrutacji na studia I stopnia poprzez zbieranie cennych informacji.
W tym momencie kandydaci są w komfortowej sytuacji, ponieważ mogą startować na wiele kierunków, dzięki czemu mają wolność wyboru i dodatkowy czas na podjęcie decyzji, jakie studia wybrać. Często zdarza się również, że aplikujący z list rezerwowych są również przyjmowani, ponieważ część osób zmieniła swoje zdanie co do preferowanego kierunku.
Kolejny etap (ten właściwy) to rejestracja na stronie uczelni w systemie. Ważne jest poprawne wpisanie swoich danych, dlatego warto robić to w domu, gdy ma się dostęp do wszystkich dokumentów. Po otrzymaniu wyników matury należy je uzupełnić w panelu (wymagane przedmioty podczas rekrutacji).
Opłata rekrutacyjna
Warto pamiętać, że przystąpienie do rekrutacji na studia nie jest darmowe. Wymagana opłata rekrutacyjna uzależniona jest od danej szkoły wyższej, ale zwykle wynosi około 80 złotych. Może to być oczywiście więcej lub mniej, jednak zazwyczaj można spodziewać się podobnej kwoty, zwłaszcza w szkołach publicznych.
Należy również dokładnie zapoznać się z harmonogramem na danej uczelni, aby wiedzieć, do którego dnia trzeba uiścić opłatę rekrutacyjną. Zwykle jest to przelew na wskazane podczas procesu rekrutacji konto. Można od razu wydrukować potwierdzenie przelewu opłaty, ponieważ będzie ono być potrzebne podczas składania dokumentów na studia po rozstrzygnięciu rekrutacji. Jeśli chodzi o szkoły prywatne, warto sprawdzać samodzielnie każdy ośrodek, ponieważ nie tylko czesne, ale i wpisowe oraz sam proces rekrutacji może różnić się od siebie.
Oczekiwanie na wyniki i składanie dokumentów
Kiedy dane w panelu są już uzupełnione i opłaty uregulowane, wystarczy czekać na wyniki rekrutacji. Ostatnim krokiem jest już tylko złożenie odpowiednich dokumentów, jakie są wymagane przez szkołę wyższą. Należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami, zwłaszcza jeśli jest to uczelnia poza miejscem zamieszkania. Dobrze mieć wszystkie dokumenty poukładane w koszulkach i segregatorze (oryginały i kopie). Trzeba też pomyśleć już wcześniej o zdjęciu do legitymacji studenckiej.