Wprowadzenie na rynek aparatów cyfrowych rozpoczęło rewolucję w amatorskiej fotografii. Już nie trzeba było obawiać się, że zdjęcie nie wyjdzie i zmarnujemy cenną kliszę. Dlatego coraz więcej osób chętniej sięgało po aparaty. Z czasem zwykły kompakt już przestał wystarczać, dlatego wielu producentów wprowadziło na rynek kompakty w wersji premium. Jednak i to z czasem było za mało.
Przeciętny użytkownik chciał mieć większą kontrolę nad ustawieniami aparatu, co do niedawna dawała jedynie bardzo skomplikowana w obsłudze i często droga lustrzanka. Odpowiedzią na potrzeby konsumentów było wprowadzenie na rynek aparatów bezlusterkowych, które idealnie wpasowały się pomiędzy kompaktami a lustrzankami. Czym dokładnie różni się lustrzanka od aparatu bezlusterkowego i jakie są wady i zalety obu rodzajów sprzętu fotograficznego?
Rozmiar i waga aparatu
Lustrzanki są zazwyczaj większe i cięższe od aparatów bezlusterkowych. Najmniejsze lustrzanki ważą ok. 400 g zaś bezlusterkowce ok. 250 g. Trzeba przy tym pamiętać, że jest to waga samego korpusu aparatu i doliczyć do niej trzeba wagę obiektywu. Jeżeli zatem zależy nam na tym, aby aparat był w miarę lekki i poręczny to lepiej postawić na bezlusterkowiec. Z uwagi na to, że aparaty bezlusterkowe nie mają lustra, ich wielkość zbliżona jest bardziej do klasycznych kompaktów, są one zatem bardziej poręczne i wygodniejsze w przechowywaniu. Lustrzanka będzie dobrym rozwiązaniem do zdjęć studyjnych, gdzie aparat nie będzie musiał być długo noszony. Pozwoli ona również na uzyskanie ciekawych efektów poprzez zmiany ustawień oraz wykorzystanie specjalnego tła fotograficznego.
W teren, z uwagi na mniejsze rozmiary i wagę lepiej będzie zabrać ze sobą bezlusterkowiec, szczególnie jeśli zdjęcia będziemy chcieli wykonywać w czasie długiej pieszej wycieczki. Zapoznaj się również z artykułem "Kupujemy aparat cyfrowy. Na co zwrócić uwagę?"
Autofocus
W tym przypadku lustrzanka będzie lepszym rozwiązaniem – autofocus w tym rodzaju aparatu jest najszybszy i działa najlepiej. W przypadku bezlusterkowców autofocus jest nieco wolniejszy, zdarza się też, że może nieco „krążyć” zanim złapie punkt ostrości, co wydłuża czas zrobienia zdjęcia, a to nie jest pożądane, gdy zależy nam na momentalnym uchwyceniu danej chwili. Trzeba jednak zaznaczyć, że autofocus bezlusterkowaca będzie lepszy niż niejednego kompaktu.
Jakość zdjęć
Tutaj wyniki będą zależały przede wszystkim od tego, jak dużą matrycę ma aparat. Mitem jest to, że jakość zdjęć będzie zależeć od tego, ile pikseli ma aparat. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę właśnie na matryce. A tutaj zarówno lustrzanki, jak i bezlusterkowce mogą pochwalić się bardzo dobrymi podzespołami. Warto tutaj podkreślić, że obecnie nawet nieco tańsze aparaty oferują już wysoką jakość zdjęć, a te najlepsze mogą wykonać zdjęcia w jakości, o jakiej jeszcze kilkanaście lat temu mógł pomarzyć każdy fotograf amator.
Filmowanie przy pomocy aparatu
Jeżeli często będziemy chcieli nagrywać filmy przy pomocy aparatu, to lepszym wyborem może okazać się bezlusterkowiec, który lepiej pracuje w trypie ciągłego autofocusa (AF-C), który odpowiedzialny jest za ostrość w czasie nagrania. Ten tryb w lustrzankach często może nie nadążać za filmowaną sceną przez co obraz może być nieostry. Dodatkowo bezlusterkowce mają funkcję focus peaking, która również jest przydatna w czasie nagrywania filmów przy pomocy aparatu fotograficznego.