Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

22 października 2018 r.
14:36

Autokarem na Ukrainę i nie tylko

0 7 A A

Podróżujemy z konieczności lub dla przyjemności. Przemieszczamy się za chlebem, za pracą. Za przygodą. Czasem po prostu wracamy do domu. Autokar to nie tylko środek transportu. To pewien styl podróżowania, dla niektórych nawet sposób na życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ukraina – podróże małe i duże dawniej

Jeszcze do niedawna przeciętny Polak na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się Ukraina?” odpowiadał, że z barszczem ukraińskim. O kraju naszych sąsiadów wiedzieliśmy niewiele lub prawie nic. Wyjątkiem byli miłośnicy historii, którzy potrafili wskazać miasta ukraińskie leżące niegdyś w Polsce oraz wybrać inne, warte obejrzenia miejsca na turystycznej mapie Ukrainy. Przy czym trzeba przyznać, że mapa ta nie była dla Polaków zbyt bogata: Lwów, Kijów, Odessa były sztandarowymi kierunkami w ofertach biur podróży. Tylko miłośnicy podróży po bezdrożach, niedający zwieść się propagandzie mówiącej o tym, że na Ukrainie jest niebezpiecznie, mieli odwagę zapuścić się w rejony, w których turystów widuje się rzadko. Oni też przywozili najcenniejsze wspomnienia z podróży i najbardziej zaskakujące pamiątki.

Podróż na Ukrainę dziś

Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Kontakty polsko-ukraińskie są znacznie ściślejsze, a duża liczba mieszkańców Ukrainy w Polsce sprawiła, że każdy, lub prawie każdy zna przynajmniej jednego Ukraińca. A jeśli nie zna Ukraińca, to na pewno zna kogoś, kto takiego Ukraińca zna. A to już wystarczy, by mieć powód do wyjazdu na Ukrainę. Mieszkańcy tego kraju są bowiem bardzo serdeczni i otwarci na turystów. Również pracujący w Polsce Ukraińcy także często jeżdżą do domu, na urlop, na święta, przy okazji różnych rodzinnych uroczystości. Dlatego też transport publiczny na Ukrainę przeżywa prawdziwy rozkwit, a przewoźnicy prześcigają się w przygotowywaniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert. Autobusem z Warszawy do Lwowa pojedziemy za mniej niż 100 złotych. Biorąc pod uwagę długość trasy, trzeba przyjąć, że to niemal darmo.

Inną zaletą podróżowania autobusem z Polski na Ukrainę jest możliwość bezpośrednich podróży pomiędzy mniejszymi miejscowościami. Brak konieczności zmiany środka transportu jest wygodny szczególnie dla osób, które podróżują z dużym bagażem, osób starszych i podróżujących z dziećmi. Nieco inaczej podchodzą do tego studenci, którzy zazwyczaj podróżują z jednym plecakiem i przyświeca im hasło: byle do przodu. Jednak nawet oni częściej wybierają autobus niż pociąg lub samolot. Tu akurat decydującym argumentem jest cena. Podróż autobusem na Ukrainę jest relatywnie tania.

Bilet samolotowy na Ukrainę kosztuje kilkaset złotych. Drogą powietrzną dostaniemy się tylko do tych miast, które dysponują międzynarodowymi lotniskami. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią długich podróży, a celem ich wycieczki jest Lwów, Kijów, Odessa lub Charków, bo właśnie tam lądują samoloty z Polski.

Wycieczki autokarowe po Europie

Jeśli chcielibyśmy skategoryzować podróże po Europie, bardzo łatwo wyodrębnimy dwie grupy: wycieczki do określonego celu i wycieczki objazdowe. Te pierwsze dotyczą głównie południa Europy: Hiszpanii, Włoch, Grecji, gdzie podróżujemy samolotami w celach typowo rekreacyjnych. Magnesem jest słońce, egzotyczna kuchnia, ciepłe morza.

Wycieczki objazdowe organizowane są głównie w krajach bliższych Polsce, wydawałoby się mniej atrakcyjnych turystycznie, szczególnie ze względu na pogodę. Bo też i nie po słońce jeździmy do Rumunii, Czech, Austrii, czy na Węgry. Tym, co zachęca do tego typu podróżowania, jest ciekawość świata, poznawanie kultur, może niezupełnie obcych, ale jednak mocno różniących się od polskiej.

Wycieczki objazdowe – jak zorganizować samodzielnie

Wycieczkę objazdową można wykupić w biurze podróży lub… zorganizować samodzielnie. To nie jest tak trudne, jak można by przypuszczać. Wystarczy określić, które miasta chcemy zobaczyć, jak długo się w nich zatrzymać, gdzie chcemy nocować i… skorzystać z dobrodziejstwa internetu, by zarezerwować bilety autobusowe oraz hotele. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z takich portali, które oferują możliwość zarezerwowania i kupienia biletów na dowolny środek transportu, mogą zaproponować niskie ceny, a także umożliwiają rezerwację noclegów. Dobrym przykładem będzie tu www.transpomat.pl, którego wyszukiwarka dopasowuje indywidualną ofertę spośród milionów dostępnych na rynku połączeń, biletów i noclegów.

Dla kogo wycieczki objazdowe

Z tej formy uprawiania turystyki chętnie korzystają osoby starsze, które z racji osłabionej kondycji fizycznej nie mogą sobie pozwolić na długie marszruty połączone z dźwiganiem plecaka, osoby z problemami zdrowotnymi wykluczającymi latanie samolotem, a także ci, którzy lubią się dużo przemieszczać i spędzać każdy dzień w innym miejscu. Dużą zaletą podróżowania autokarem jest możliwość dotarcia praktycznie w każdy zakątek Europy. Jedynym warunkiem jest istnienie dróg.

Pozostałe informacje

W pierwszej edycji konkursu Politechnika Lubelska przekazała ok. 120 tys. zł na realizację 8 projektów dla 8 szkół

Nastoletni naukowcy chcą rewolucjonizować świat. Pomaga im w tym uczelnia

Robot medyczny, innowacyjny i ekologiczny pojazd ogrodowy, szybka stacja ładowania, badanie jakości powietrza i hałasu w Lublinie oraz maszyna produkująca filament z odpadów – to tylko niektóre ze szkolnych projektów, które były realizowane przy wsparciu Politechniki Lubelskiej. Przed nami kolejna edycja programu

Wsparcie dla cudzoziemców. W regionie powstaną Centra Integracji

Wsparcie dla cudzoziemców. W regionie powstaną Centra Integracji

Nauka języka polskiego, aktywizacja zawodowa i społeczna oraz integracja. W czterech miejscach w województwie lubelskim powstaną ośrodki dla obcokrajowców.

Rafał Zwolak, prezydent Zamościa

Nie chciał, ale musi. Rafał Zwolak zarobi jednak więcej

Radni Zamościa ponownie głosowali dzisiaj (27 maja) wysokość wynagrodzenia prezydenta Rafała Zwolaka. Bo okazało się, że uchwała przyjęta na poprzedniej sesji (16 maja), przygotowana zgodnie z oczekiwaniami zainteresowanego, była sprzeczna z przepisami.

Akcja przewożenia niewybuchów na poligon trwała dwa dni

Ponad 100 pocisków artyleryjskich skrywała ziemia w Leokadiowie

Do odkrycia doszło podczas stawiania tunelu foliowego. Na miejsce przyjechali saperzy

Sokół Adamów wygrał w Milanowie. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Sokół Adamów wygrał w Milanowie. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Cenne zwycięstwo Sokoła Adamów nad LKS Milanów. Orlęta II Radzyń Podlaski podzieliły się punktami w derbach z Młodzieżówką po remisie 3:3. Az-Bud Komarówka Podlaska rozgromił Tytana Wisznice aż 20:0. Dziewięć goli strzelił Marcin Mróz, pięć Karol Borkowski

Policjanci przypominają, że przestępcy stale doskonalą swoje metody

Miała odebrać paczkę z Jemenu – straciła 12 tys. złotych

W tajemniczej przesyłce rzekomo znajdowało się złoto i pieniądze. 68-latka nie zorientowała się w porę, że padła ofiarą oszustów

Dobrze zachowane pozostałości po piecu garncarskim archeolodzy znaleźli przy ulicy Zielonej w Lublinie.
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne znalezisko archeologiczne w centrum miasta

Jak mówią, ziemia skrywa wiele tajemnic. Na ciekawe znalezisko archeologiczne podczas prac budowlanych natrafiono tuż obok lubelskiego deptaka.

Po wypadku rowerzysta trafił do szpitala
Zamość

Wjechał wprost pod kię

60-letni cyklista trafił do szpitala po zderzeniu z samochodem kia. Rowerzysta wjechał na przejazd rowerowy bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód. Mężczyzna trafił do szpitala. Do wypadku doszło w Zamościu, na ul. Partyzantów.

Kłos Gmina Chełm wraca do Hummel IV Ligi. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Kłos Gmina Chełm wraca do Hummel IV Ligi. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Prowadzący w tabeli Kłos Gmina Chełm nie miał problemów z pokonaniem Ruchu Izbica 5:0. Wicelider Sparta Rejowiec Fabryczny tylko zremisowała z Bugiem Hanna 2:2. Taki wynik, już trzy kolejki przed końcem sezonu, premiuje chełmian awansem do IV ligi

Jan "Ptaszyn" Wróblewski

Zamość uczci pamięć Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Dzisiaj pogrzeb

Był Honorowym Obywatelem Zamościa. Zmarł na początku maja. Dzisiaj odbędzie się pogrzeb Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Miasto, w którym często bywał, uczci jego pamięć w szczególny sposób.

Straci audi za 3 promile

Straci audi za 3 promile

Ponad 3 promile alkoholu miał w organizmie 44-latek, który w takim stanie kierował audi. Przewoził pasażera. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że mężczyzna posiada także aktualny zakaz kierowania pojazdami. Zgodnie z obowiązującym przepisami za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Artur Szymczyk - nowy prezes MPWiK Lublin, dotychczas wiceprezydent Lublina.

Artur Szymczyk nowym prezesem lubelskiego MPWiK

Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju, został dzisiaj rano wybrany przez radę nadzorczą Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na prezesa tej spółki. Zastąpi on na tym stanowisku Sławomira Matyjaszczyka. Szymczyka na stanowisku wiceprezydenta Lublina zastąpi dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Tomasz Fulara.

Cztery dożywotnie zakazy i dalej jeździł „na gazie”

Cztery dożywotnie zakazy i dalej jeździł „na gazie”

Dęblińscy policjanci zatrzymali 52-letniego mieszkańca powiatu ryckiego, który po pijaku kierował oplem. Jak się okazało złamał cztery sądowe dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Beztroski kierowca będzie teraz tłumaczyć się przed sądem, grozi mu kara do 5 lat więzienia.

22-latek z BMW podczas kontroli drogowej chwycił woreczek i chciał uciekać

Sprinter z BMW chciał zwiać z „maryśką”

22-latek z BMW podczas kontroli drogowej chwycił woreczek i chciał uciekać. Miał pecha, bo mundurowi byli szybsi. Okazało się, że 22-latek przewoził marihuanę, z której można byłoby wytworzyć blisko 120 porcji dilerskich. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Pod linkiem z taką informacją oszuści umieszczają fałszywe komentarze zachęcające do akcji

Uwaga na tajemnicze pudełka

- Cyberprzestępcy przesyłają maila na temat nagrody do odbioru – tajemnicze pudełko Media Expert. Wartość takiego prezentu to prawie 2000zł, więc jest to bardzo kusząca oferta. Aby otrzymać box, musisz podać jedynie adres do wysyłki i opłacić dostawę produktu w wysokości 13zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium