Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

22 października 2018 r.
14:36

Autokarem na Ukrainę i nie tylko

Podróżujemy z konieczności lub dla przyjemności. Przemieszczamy się za chlebem, za pracą. Za przygodą. Czasem po prostu wracamy do domu. Autokar to nie tylko środek transportu. To pewien styl podróżowania, dla niektórych nawet sposób na życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ukraina – podróże małe i duże dawniej

Jeszcze do niedawna przeciętny Polak na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się Ukraina?” odpowiadał, że z barszczem ukraińskim. O kraju naszych sąsiadów wiedzieliśmy niewiele lub prawie nic. Wyjątkiem byli miłośnicy historii, którzy potrafili wskazać miasta ukraińskie leżące niegdyś w Polsce oraz wybrać inne, warte obejrzenia miejsca na turystycznej mapie Ukrainy. Przy czym trzeba przyznać, że mapa ta nie była dla Polaków zbyt bogata: Lwów, Kijów, Odessa były sztandarowymi kierunkami w ofertach biur podróży. Tylko miłośnicy podróży po bezdrożach, niedający zwieść się propagandzie mówiącej o tym, że na Ukrainie jest niebezpiecznie, mieli odwagę zapuścić się w rejony, w których turystów widuje się rzadko. Oni też przywozili najcenniejsze wspomnienia z podróży i najbardziej zaskakujące pamiątki.

Podróż na Ukrainę dziś

Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Kontakty polsko-ukraińskie są znacznie ściślejsze, a duża liczba mieszkańców Ukrainy w Polsce sprawiła, że każdy, lub prawie każdy zna przynajmniej jednego Ukraińca. A jeśli nie zna Ukraińca, to na pewno zna kogoś, kto takiego Ukraińca zna. A to już wystarczy, by mieć powód do wyjazdu na Ukrainę. Mieszkańcy tego kraju są bowiem bardzo serdeczni i otwarci na turystów. Również pracujący w Polsce Ukraińcy także często jeżdżą do domu, na urlop, na święta, przy okazji różnych rodzinnych uroczystości. Dlatego też transport publiczny na Ukrainę przeżywa prawdziwy rozkwit, a przewoźnicy prześcigają się w przygotowywaniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert. Autobusem z Warszawy do Lwowa pojedziemy za mniej niż 100 złotych. Biorąc pod uwagę długość trasy, trzeba przyjąć, że to niemal darmo.

Inną zaletą podróżowania autobusem z Polski na Ukrainę jest możliwość bezpośrednich podróży pomiędzy mniejszymi miejscowościami. Brak konieczności zmiany środka transportu jest wygodny szczególnie dla osób, które podróżują z dużym bagażem, osób starszych i podróżujących z dziećmi. Nieco inaczej podchodzą do tego studenci, którzy zazwyczaj podróżują z jednym plecakiem i przyświeca im hasło: byle do przodu. Jednak nawet oni częściej wybierają autobus niż pociąg lub samolot. Tu akurat decydującym argumentem jest cena. Podróż autobusem na Ukrainę jest relatywnie tania.

Bilet samolotowy na Ukrainę kosztuje kilkaset złotych. Drogą powietrzną dostaniemy się tylko do tych miast, które dysponują międzynarodowymi lotniskami. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią długich podróży, a celem ich wycieczki jest Lwów, Kijów, Odessa lub Charków, bo właśnie tam lądują samoloty z Polski.

Wycieczki autokarowe po Europie

Jeśli chcielibyśmy skategoryzować podróże po Europie, bardzo łatwo wyodrębnimy dwie grupy: wycieczki do określonego celu i wycieczki objazdowe. Te pierwsze dotyczą głównie południa Europy: Hiszpanii, Włoch, Grecji, gdzie podróżujemy samolotami w celach typowo rekreacyjnych. Magnesem jest słońce, egzotyczna kuchnia, ciepłe morza.

Wycieczki objazdowe organizowane są głównie w krajach bliższych Polsce, wydawałoby się mniej atrakcyjnych turystycznie, szczególnie ze względu na pogodę. Bo też i nie po słońce jeździmy do Rumunii, Czech, Austrii, czy na Węgry. Tym, co zachęca do tego typu podróżowania, jest ciekawość świata, poznawanie kultur, może niezupełnie obcych, ale jednak mocno różniących się od polskiej.

Wycieczki objazdowe – jak zorganizować samodzielnie

Wycieczkę objazdową można wykupić w biurze podróży lub… zorganizować samodzielnie. To nie jest tak trudne, jak można by przypuszczać. Wystarczy określić, które miasta chcemy zobaczyć, jak długo się w nich zatrzymać, gdzie chcemy nocować i… skorzystać z dobrodziejstwa internetu, by zarezerwować bilety autobusowe oraz hotele. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z takich portali, które oferują możliwość zarezerwowania i kupienia biletów na dowolny środek transportu, mogą zaproponować niskie ceny, a także umożliwiają rezerwację noclegów. Dobrym przykładem będzie tu www.transpomat.pl, którego wyszukiwarka dopasowuje indywidualną ofertę spośród milionów dostępnych na rynku połączeń, biletów i noclegów.

Dla kogo wycieczki objazdowe

Z tej formy uprawiania turystyki chętnie korzystają osoby starsze, które z racji osłabionej kondycji fizycznej nie mogą sobie pozwolić na długie marszruty połączone z dźwiganiem plecaka, osoby z problemami zdrowotnymi wykluczającymi latanie samolotem, a także ci, którzy lubią się dużo przemieszczać i spędzać każdy dzień w innym miejscu. Dużą zaletą podróżowania autokarem jest możliwość dotarcia praktycznie w każdy zakątek Europy. Jedynym warunkiem jest istnienie dróg.

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium