Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

22 października 2018 r.
15:07

Automatyka przemysłowa – korzyści czy zagrożenia?

0 0 A A

Współczesne przedsiębiorstwa bazujące na produkcji praktycznie nie istnieją bez automatyki przemysłowej. Celem tytułowego procesu jest wprowadzenie usprawnień, które sprawią, że produkcja będzie bardziej efektywna oraz wydajna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tego rodzaju rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści bez których trudno obecnie stawać w szranki z największymi przedsiębiorstwami. Stara mądrość mówi natomiast, że skoro pojawiają się korzyści, to i muszą występować zagrożenia. Czy ta uniwersalna prawda ma pokrycie w przypadku automatyki przemysłowej? Sprawdźmy!

Najważniejszą korzyścią w owym przypadku jest podniesienie wydajności produkcyjnej. Inwestycja w zaawansowane technologicznie urządzenia oraz maszyny odciąża człowieka tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia błędów. Dzięki owej korzyści przedsiębiorstwa mogą produkować więcej i taniej w krótszym czasie. Proces produkcyjny zaś, jest znacznie bardziej szybszy.

 

 

Skoro o tempie pracy mowa, to nie sposób nie wspomnieć o fakcie, iż automatyka przemysłowa pozwala rozpocząć i zakończyć proces produkcyjny na linii produkcyjnej. Czas ograniczony jest więc do absolutnego minimum – jak wiemy, czas to pieniądz, a zatem redukcji ulegają również koszta związane z owym procesem. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze mogą stanowić kolejną inwestycję w celu automatyzacji produkcyjnej.

Ale automatyzacja to nie tylko oszczędności, zwiększona wydajność oraz skuteczność, ale także kontrola procesów produkcyjnych. Przy zastosowaniu specjalnego oprogramowania stanowiącego element całego systemu możemy kontrolować przebieg produkcyjny w zakładzie, co w dużym stopniu przyczynia się do skutecznego planowania kolejnych zleceń. Owa skuteczność zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania technologicznego – we współczesnych rozwiązaniach możemy przy pomocy kilku kliknięć monitorować całą linię produkcyjną, co znacznie wpływa na komfort prac. W opinii ekspertów jednym z kluczowych ogniw rozwoju oraz konkurencyjności przedsiębiorstw produkcyjnych są współcześnie narzędzia kontrolne. Części i akcesoria do sterowania maszynami CNC można kupić w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-c-287.html

 

 

 

Na wstępie wspominaliśmy o potencjalnych zagrożeniach – i takowe występują także w przypadku automatyki przemysłowej. Pierwszym zagrożeniem jest paradoksalnie korzyść, czyli zminimalizowanie pierwiastka ludzkiego, które przy dynamicznym rozwoju technologii może doprowadzić do jego całkowitego wyeliminowania. Faktem jest, iż z roku na rok coraz większa liczba zakładów produkcyjnych dokonuje zwolnień z racji likwidacji stanowisk. Mówiąc w skrócie – maszyny wypierają ludzi. Czy mamy do czynienia z defektem? Poniekąd tak, bowiem zgodnie z definicją automatyki przemysłowej kluczowym jej celem winno być wsparcie człowieka, nie zaś wyparcie.

 

 

Kolejną wadą automatyki przemysłowej są ogromne koszta jakie ze sobą niesie. O ile w dalszej perspektywie inwestycja ta niemal zawsze się zwraca, o tyle dalsza perspektywa uwarunkowana jest tą bliższą – czyli wysokim kosztem wdrożenia technologii na który nie wszystkich stać, a zwłaszcza firmy średnie oraz małe, które giną pośród konkurencji. Koszta wstępne to jedno, zaś koszta utrzymania wynikające z nieustannej eksploatacji to drugie. Choć na pozór inwestycja ta zdaje się być racjonalna, to z drugiej strony stanowi poniekąd zaprzeczenie idei kapitalistycznej opiewającej w nieustanny rozwój.

 

 

Więcej na temat automatyki przemysłowej, maszyn cnc, narzędzi i mechaniki mogą Państwo przeczytać na portalu Wiedza EBMiA - https://www.ebmia.pl/wiedza/

Pozostałe informacje

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium