Współczesne przedsiębiorstwa bazujące na produkcji praktycznie nie istnieją bez automatyki przemysłowej. Celem tytułowego procesu jest wprowadzenie usprawnień, które sprawią, że produkcja będzie bardziej efektywna oraz wydajna.
Tego rodzaju rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści bez których trudno obecnie stawać w szranki z największymi przedsiębiorstwami. Stara mądrość mówi natomiast, że skoro pojawiają się korzyści, to i muszą występować zagrożenia. Czy ta uniwersalna prawda ma pokrycie w przypadku automatyki przemysłowej? Sprawdźmy!
Najważniejszą korzyścią w owym przypadku jest podniesienie wydajności produkcyjnej. Inwestycja w zaawansowane technologicznie urządzenia oraz maszyny odciąża człowieka tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia błędów. Dzięki owej korzyści przedsiębiorstwa mogą produkować więcej i taniej w krótszym czasie. Proces produkcyjny zaś, jest znacznie bardziej szybszy.
Skoro o tempie pracy mowa, to nie sposób nie wspomnieć o fakcie, iż automatyka przemysłowa pozwala rozpocząć i zakończyć proces produkcyjny na linii produkcyjnej. Czas ograniczony jest więc do absolutnego minimum – jak wiemy, czas to pieniądz, a zatem redukcji ulegają również koszta związane z owym procesem. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze mogą stanowić kolejną inwestycję w celu automatyzacji produkcyjnej.
Ale automatyzacja to nie tylko oszczędności, zwiększona wydajność oraz skuteczność, ale także kontrola procesów produkcyjnych. Przy zastosowaniu specjalnego oprogramowania stanowiącego element całego systemu możemy kontrolować przebieg produkcyjny w zakładzie, co w dużym stopniu przyczynia się do skutecznego planowania kolejnych zleceń. Owa skuteczność zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania technologicznego – we współczesnych rozwiązaniach możemy przy pomocy kilku kliknięć monitorować całą linię produkcyjną, co znacznie wpływa na komfort prac. W opinii ekspertów jednym z kluczowych ogniw rozwoju oraz konkurencyjności przedsiębiorstw produkcyjnych są współcześnie narzędzia kontrolne. Części i akcesoria do sterowania maszynami CNC można kupić w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-c-287.html
Na wstępie wspominaliśmy o potencjalnych zagrożeniach – i takowe występują także w przypadku automatyki przemysłowej. Pierwszym zagrożeniem jest paradoksalnie korzyść, czyli zminimalizowanie pierwiastka ludzkiego, które przy dynamicznym rozwoju technologii może doprowadzić do jego całkowitego wyeliminowania. Faktem jest, iż z roku na rok coraz większa liczba zakładów produkcyjnych dokonuje zwolnień z racji likwidacji stanowisk. Mówiąc w skrócie – maszyny wypierają ludzi. Czy mamy do czynienia z defektem? Poniekąd tak, bowiem zgodnie z definicją automatyki przemysłowej kluczowym jej celem winno być wsparcie człowieka, nie zaś wyparcie.
Kolejną wadą automatyki przemysłowej są ogromne koszta jakie ze sobą niesie. O ile w dalszej perspektywie inwestycja ta niemal zawsze się zwraca, o tyle dalsza perspektywa uwarunkowana jest tą bliższą – czyli wysokim kosztem wdrożenia technologii na który nie wszystkich stać, a zwłaszcza firmy średnie oraz małe, które giną pośród konkurencji. Koszta wstępne to jedno, zaś koszta utrzymania wynikające z nieustannej eksploatacji to drugie. Choć na pozór inwestycja ta zdaje się być racjonalna, to z drugiej strony stanowi poniekąd zaprzeczenie idei kapitalistycznej opiewającej w nieustanny rozwój.
Więcej na temat automatyki przemysłowej, maszyn cnc, narzędzi i mechaniki mogą Państwo przeczytać na portalu Wiedza EBMiA - https://www.ebmia.pl/wiedza/