Dzięki nowelizacji prawa budowlanego z 28 czerwca 2015 roku aranżacja ogrodu stała się łatwiejsza. Nowe przepisy dopuszczają wzniesienie pewnych budynków bez konieczności występowania o pozwolenie budowlane. Warto, więc odpowiedzieć na pytanie, co można wybudować w ogrodzie bez pozwolenia?
Zgłoszenie obejmujące altany ogrodowe
W świetle aktualnych przepisów wybrane budowle ogrodowe można wznieść w oparciu o zgłoszenie robót budowlanych. Przesyła się do urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego, właściwego dla miejsca zamieszkania. W dokumentacji należy przedstawić zakres prac i sposób ich wykonania oraz termin rozpoczęcia. Warto też dołączyć projekt, może być nawet wykonany ręcznie. Jeżeli w terminie 14 dni od otrzymania zgłoszenia odpowiedni urząd nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć prace.
Altany ogrodowe można bez problemu konstruować w oparciu o zgłoszenie robót budowlanych. Jednakże by nie doszło do komplikacji muszą spełniać pewne warunki. Powierzchnia altany nie może przekraczać 35 m², dopuszczalna wysokość przy dachu dwuspadowym wynosi 5 metrów. Jeżeli zaś chodzi o dachy innego typu, granica wysokości wynosi 4 metry. Trzeba też pamiętać, że na każde 500 m² działki mogą przypadać jedynie dwie altany ogrodowe.
W wielu ogrodach można natrafić na oranżerie lub wiaty. W przypadku ich budowy również nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie budowlane. Przepisy są właściwie takie same jak w przypadku altan, wiaty i oranżerie nie mogą przekraczać 35 m² powierzchni. Można postawić tylko dwie budowle na każde 500 metrów kwadratowych działki. W każdym innym wypadku konieczne będzie pozwolenie na budowę.
Może też dojść do sytuacji, że budowa altany czy wiaty nie musi być zgłaszana. Dotyczy to altanek znajdujących się na rodzinnych ogrodach działkowych. Oczywiście ich wymiary nie mogą przekraczać 35 m² oraz wysokości 5 metrów przy dachu dwuspadowym. Zgłoszenie nie wymagają też rozmaite lekkie konstrukcje przenośne, pergole, drewniane wiaty czy altany bez zabudowanych ścian i fundamentów. Mimo tego przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić lokalne przepisy prawne.
Więcej informacji w sprawie altan, ich budowy i ceny można znaleźć tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/budowa-altany-ogrodowej-wymogi-prawne-i-koszty/ .
Funkcjonalny budynek gospodarczy
Budowa w ogrodzie nie obejmuje jedynie altan, wiat czy oranżerii, istnieją jeszcze inne możliwości. Jedną z nich jest budynek gospodarczy, który może okazać się bardzo pomocny. Umożliwia w wygodny sposób magazynować narzędzia, meble ogrodowe itp.
Pozwolenie budowlane nie jest wymagane przy wznoszeniu tego obiektu o ile jego powierzchnia nie przekracza 35 m² a rozpiętość 4, 80 metrów. Ustawa z 16 grudnia 2016 roku mówi, że każdy parterowy budynek gospodarczy związany z produkcją rolną i uzupełniający zabudowę działki siedliskowej nie wymaga nawet zgłoszenia budowy.
Jeżeli chodzi o budynki gospodarcze wolnostojące w istniejącej zabudowie, przepisy są podobne. Pozwolenie oraz zgłoszenie robót budowlanych nie jest wymagane, jeśli obiekt nie przekracza 35 m² powierzchni. Jest ono potrzebne, jeśli chodzi o budynek gospodarczy czy garaż stojący na działce niezabudowanej, to właśnie nasz wcześniej wspomniany ogród. Tego typu budowli nie może być więcej niż dwie na każde 500 m² działki.
Więcej informacji na temat budynków gospodarczych można znaleźć na tej stronie: https://kb.pl/porady/budynek-gospodarczy-bez-pozwolenia-czy-mozna-wybudowac-go-na-zgloszenie-_sht/
Inne realizacje
Pozwolenie budowlane nie jest też wymagane przy innych pracach związanych z ogrodem. Należy do nich między innymi budowa basenu lub oczka wodnego. Wystarczy by obiekt nie przekraczał 50 m² , wtedy potrzebne będzie jedynie zgłoszenie prac w urzędzie. Podobnie jak budowa w ogrodzie płotów nieprzekraczających 2,2 metra wysokości czy na przykład szamb o pojemności do 10 mᵌ. Jeżeli działka z ogrodem znajduje się poza obrębem domu można postawić na niej w oparciu o zgłoszenie parterowy domek letniskowy nieprzekraczający 35 m² powierzchni.
Niejedna budowa w ogrodzie może powstać bez pozwolenia na budowę. Powyżej opisane przypadki wyczerpująco opisują ten interesujący temat.