Integracja, komfort, bezpieczeństwo oraz samodzielność. Na lubelskim osiedlu LSM powstał nowoczesny obiekt dla seniorów.
Według CBOS, w 2030 roku, większość gospodarstw jednoosobowych będzie prowadzona przez osoby w wieku powyżej 65 r.ż. Według raportu Komisji Europejskiej, Polska jest w czołówce, jeśli chodzi o kraje z najbardziej zaawansowanym procesem starzenia się społeczeństwa. Lubelski projekt ma być innowacją i alternatywą spełniającą potrzeby seniorów.
Villa Zakątek to nowy projekt przeznaczony dla osób powyżej 55 roku życia. To mieszkania w formie tzw. cohousingu, czyli przestrzeni pozwalającej na prywatność i samodzielność, a przy tym dającej możliwości do integracji społecznej.
Celem unikatowego projektu jest przeciwdziałanie samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Założenia wykorzystywane przez Villę Zakątek opierają się o koncepcję „Blue Zone”, która zakłada, że aktywność fizyczna, zdrowa dieta, a przy tym podtrzymywanie silnych relacji i więzi społecznych ma bezpośrednie przełożenie na długość i jakość życia seniorów.
- Izolacja społeczna skraca życie seniora o 15 lat. Jest dwukrotnie groźniejsza dla zdrowia niż otyłość. Wraz z poczuciem izolacji pogarsza się sen, podnosi ciśnienie i zwiększa się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Obniża się również odporność i zwiększa się ryzyko depresji. Brak kontaktów społecznych zwiększa o 50 proc. ryzyko chorób demencyjnych. Kluczową kwestią dla długowieczności, dobrego samopoczucia, rozwoju, aktywizacji i utrzymania samodzielności seniorów są więzi społeczne, potrzeba przynależności oraz celu i pasji – wylicza Magdalena Sobczak-Solarska, wiceprezes firmy MSCG, która pomogła w uzyskaniu dotacji norweskich na budowę Villi Zakątek.
Villa Zakątek to 43 w pełni wyposażone apartamenty, a także wspólne przestrzenie takie jak sala fitness, sala warsztatowa, pralnia z suszarnią, kawiarnia, a także kuchnia połączona z jadalnią, która ma być centrum życia społecznego. Mieszkania zapewniają prywatność i niezależność, ale również możliwość aktywnego uczestnictwa w tworzeniu wspólnoty. Senior ma możliwość korzystania z wielu aktywności, zajęć i warsztatów.
Każdy z apartamentów jest dostosowany do potrzeb osób starszych. W razie potrzeby zapewniona jest pomoc personelu oraz dostępne są rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo, takie jak przyciski alarmujące obsługę i opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe z możliwością zawiadomienia pomocy.
Projekt realizacji Villi Zakątek został wybrany do dofinansowania w programie „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje” w ramach Funduszy Norweskich. Spośród 738 wniosków, aż 101 wniosków dotyczyło „Technologii poprawiających jakość życia”. Lubelski projekt zajął 2 miejsce w rankingu, dzięki czemu jest współfinansowany przez królestwo Norwegii.
Więcej szczegółów dotyczących projektu można uzyskać na stronie internetowej: www.villazakatek.pl. Obiekt znajduje się przy ul. Leszka Czarnego 1 w Lublinie. W każdą środę marca, organizowane są dni otwarte, podczas których można zapoznać się z ofertą.