Wybierając oświetlenie – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne – warto pamiętać, że energia elektryczna potrzebna do jego zasilania stanowi niemałą część całkowitego zużycia prądu. Dlatego warto pomyśleć o inwestycji w najbardziej oszczędne rozwiązanie, czyli w systemy oświetlenia LED.
Oszczędzanie na oświetleniu nie polega tylko na wyłączaniu światła w pomieszczeniu, które opuszczasz – to także umiejętność wykorzystania nowoczesnych, ekonomicznych systemów i rozwiązań. Takimi atutami dysponuje technologia LED, którą wyróżnia także wysoka funkcjonalność (np. możliwość regulacji natężenia światła) oraz wygoda użytkowania (m.in. rzadsza konieczność wymiany żarówek).
Dlaczego LED?
Żarówki LED są obecnie najoszczędniejszym systemem oświetleniowym, a jednocześnie bardziej przyjaznym środowisku niż świetlówki energooszczędne starszej generacji, które zawierają rtęć. Choć kosztują więcej od tradycyjnych żarówek, na dłuższą metę zapewnią Ci znacznie większą oszczędność. Jeśli np. chcesz wymienić tradycyjną żarówkę o mocy 100 W na żarówkę ledową, podobną jasność zapewni ci punkt oświetleniowy o mocy 12 W.
Pamiętaj, by zwracać uwagę na jasność wyrażoną w lumenach – przykładowo standardowej żarówce 100-watowej odpowiada żarówka LED o jasności 1200 lumenów i mocy właśnie 12 W.
Oświetlenie LED zewnętrzne – jakie wybrać?
Żarówki ledowe możesz zamontować zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Wybierając oświetlenie LED zewnętrzne, przyjrzyj się lampom (np. kinkietom zawieszanym na ścianie budynku), które są wyposażone w czujniki ruchu i zmierzchu, dzięki czemu nie zapalają się za dnia. Tego typu urządzenia znajdziesz m.in. w sklepach Leroy Merlin. Zainteresuj się także lampami solarnymi, które – zwłaszcza latem – zapewnią ci bezpłatne oświetlenie ogrodu. W sprzedaży dostępne są zarówno kinkiety, jak i lampy wbijane w trawnik, z których możesz utworzyć elegancką ścieżkę świetlną po bokach chodnika.
Oświetlenie wnętrz – oszczędne i efektywne
Jeśli jesteś na etapie budowania i urządzania domu, możesz pomyśleć o zaplanowaniu otworów okiennych i świetlików tak, aby jak najpełniej spożytkować światło dzienne. W przypadku remontu wykorzystanie światła słonecznego zoptymalizujesz choćby dzięki pomalowaniu pomieszczenia na jasne kolory. Jeżeli natomiast chodzi o światło sztuczne, zastanów się, gdzie najlepsze zastosowanie znajdą jego strefowe źródła (czyli kinkiety lub lampy stojące zamiast lampy sufitowej), które doświetlą konkretne miejsca i dzięki którym energia nie będzie marnowana na niepotrzebne oświetlenie całej przestrzeni pokoju, również tej nieużywanej.
Do niektórych pomieszczeń możesz wybrać też silne światło punktowe lub oświetlenie skupiskowe w postaci wielu pojedynczych źródeł światła o niskiej mocy jednostkowej. Przykładem mogą być taśmy LED, które można z powodzeniem wykorzystać w kuchni do oświetlania blatu, a także m.in. do podświetlania schodów i wnętrz szklanych witryn. Przy dobrze zaplanowanych rozwiązaniach punktowych i strefowych nie będzie trzeba włączać tak często lampy sufitowej. Pamiętaj też o dostosowaniu odpowiedniej mocy żarówki oraz temperatury barwnej do oświetlanej przestrzeni – np. w sypialni silne światło sufitowe nie jest ci potrzebne. Dodatkowe oszczędności pozwoli także wygenerować zastosowanie systemów przyciemniania i regulacji oświetlenia.
Istnieje wiele sposobów na oszczędne oświetlenie domu. Wybierz te, które najbardziej ci odpowiadają – by twoje rachunki za energię elektryczną stały się niższe, a iluminacja była bardziej funkcjonalna.