Samodzielne zaprojektowanie łazienki to duże wyzwanie. Osoby, które nie mają w tej kwestii doświadczenia często popełniają błędy sprawiają, że korzystanie z tego pomieszczenia staje się bardzo uciążliwe. Projektanci wnętrz z Krakowa przypominają o kilku najpopularniejszych problemach jakie pojawiają się na etapie tworzenia łazienki. Warto się z nimi zapoznać, żeby w przyszłości móc ich uniknąć.
Błąd pierwszy – problemy z ergonomią
Jednym z najczęstszych błędów, które popełniają niedoświadczone osoby projektujące łazienkę jest zapominanie o zasadach ergonomii. Są one bardzo ważne, gdyż łazienka powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalna. Błędy z zakresu ergonomii to na przykład wybór zbyt małej umywalki. Kiedy się w niej myjemy, woda spływa na wszystkie strony, co za każdym razem wymusza na nas wycieranie podłogi.
Część osób montuje szafkę nad umywalką na niewłaściwej wysokości, co sprawia, że osoba myjąca twarz w tym miejscu często uderza głową o mebel. Powszechnie występującą nieprawidłowością jest także niezachowanie odpowiednich odległości pomiędzy meblami i sprzętem wykorzystywanym w łazience. Zdarza się, że pralka stoi zbyt blisko prysznica, co podczas prania może doprowadzić do jego uszkodzenia.
Posiadacze bardzo małych łazienek za wszelką cenę próbują zaoszczędzić przestrzeń, co niekiedy skutkuje ustawieniem umywalki zbyt blisko toalety, itp.
Błąd drugi – nadmiar mebli
Problemem, który można obserwować w wielu polskich łazienkach jest nadmiar mebli, a nawet stosowanie mebli z kilku zestawów. W efekcie takie łazienki prezentują się wręcz karykaturalnie, są ciasne, a korzystanie z nich jest niewygodne.
Pamiętajmy, żeby umieścić w łazience tylko tyle mebli, ile rzeczywiście potrzebujemy. Żeby uniknąć efektu zagracenia dobrze jest wybierać zamykane szafki.
Błąd trzeci – niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że łazienka powinna być przede wszystkim miejscem bezpiecznym. Niestety nie zawsze się tak dzieje. Zagrożenia mogą być różnej natury. Wystające gwoździe, na których zawieszamy sznury do suszenia bielizny, w chwili gdy stracimy równowagę mogą nas poważnie zranić. Śliska, mokra podłoga może doprowadzić do tragicznego w skutkach upadku. Podobnie część z nas zapomina o położeniu mat antypoślizgowych pod prysznicem. Niezabezpieczone gniazdka elektryczne są poważnym zagrożeniem dla dzieci.
W wielu polskich łazienkach do tej pory funkcjonują piece gazowe, których nikt nie kontroluje. Jeżeli nie mamy możliwości rezygnacji z takiego pieca, koniecznie zakupmy do łazienki specjalny sygnalizator, który zawczasu poinformuje nas o ulatniającym się gazie.
Błąd czwarty – wadliwa wentylacja lub jej brak
W wielu polskich łazienkach brakuje systemu wentylacyjnego lub nie działa on sprawnie. W efekcie na ścianach szybko zaczyna pojawiać się grzyb, który nie tylko negatywnie wpływa na estetykę tego pomieszczenia, ale jest także niebezpieczny dla zdrowia domowników.
Jeżeli nie mamy w łazience okna, powinniśmy bezwzględnie zadbać o sprawną wentylację. Pamiętajmy również, że wentylator wymaga czyszczenia.
Błąd piąty – słabej jakości materiały
Duża część osób chce za wszelką cenę zaoszczędzić na projektowaniu łazienki. W efekcie do jej wykończenia używa nieodpowiednich, słabej jakości materiałów. Należy pamiętać, że kiedy wykorzystamy w łazience meble, które nie są specjalnie dedykowane do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza, bardzo szybko ulegną one zniszczeniu. Podobnie z podłogą – owszem, w łazience można położyć deski drewniane, jednak nie z najtańszego krajowego drewna, które nie jest odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.
Jeżeli nie chcemy w najbliższej przyszłości przeprowadzać gruntownego remontu naszej łazienki, koniecznie zastanówmy się zanim zdecydujemy się na zakup podłogi lub mebli do tego pomieszczenia. Nie oznacza to wcale, że musimy przepłacać. Jeżeli nie stać nas na zakup drogiego kamienia, wybierzmy tańsze płytki ceramiczne, które równie dobrze sprawdzą się w warunkach dużej wilgotności.
Artykuł powstał we współpracy z firmą DreamDesign Projektanci Wnętrz z Krakowa. Jeżeli masz do nas jakieś pytania - zapraszamy do kontaktu, Więcej zdjęć z realizacji tutaj