Denerwują cię drgania obrazu na twoich filmach? Ten problem możesz rozwiązać kupując gimbala. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model.
Filmy najlepszych vlogerów pod względem realizacji do złudzenia przypominają dziś profesjonalne produkcje. Jest to zasługą przede wszystkim coraz lepszej dostępności sprzętu, który dotąd był używany tylko przez zawodowych operatorów. Świetny przykład to gimbal – urządzenie stabilizujące obraz nagrywany kamerą.
Drgania przenoszone z ręki operatora do niedawna były zmorą amatorskich nagrań. W skrajnych przypadkach nawet najciekawszych materiałów po prostu nie dało się oglądać. Dziś nie tylko vlogerzy z największymi zasięgami nagrywają stabilne i czyste filmy. Pomagają im w tym gimbale, których najtańsze modele możesz kupić już za kilkaset złotych. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń? Na co musisz zwrócić uwagę, by wybrać model dopasowany do twoich potrzeb?
Jak działa gimbal?
Gimbal to rodzaj uchwytu na kamerę sportową lub smartfon, który od innych monopodów odróżnia obecność układu elektronicznego sterującego silniczkami utrzymującymi urządzenie nagrywające w tej samej pozycji. Jeszcze stosunkowo niedawno akcesoria o tej funkcjonalności były niezwykle drogie i miały spore rozmiary – z tych względów były wykorzystywane tylko przez profesjonalnych operatorów.
Współczesne gimbale są lekkie, dzięki czemu nie obciążają dłoni. To szczególnie ważne przy dynamicznych nagraniach. Po gimbal sięgają niemal wszyscy vlogerzy, jednak najbardziej przydatny okazuje się przy kręceniu filmów dotyczących sportów ekstremalnych, podróży (zwłaszcza tych w trudnym terenie), a także klipów reportażowych z centrum wydarzeń. Zapewniają stabilizację obrazu nawet, jeśli nagrywasz w ciągłym ruchu.
Który gimbal wybrać?
Gimbale dostępne są w wielu wersjach. Jak wśród nich wybrać ten, który będzie najlepiej dopasowany do specyfiki kręconych przez ciebie filmów? Najważniejsza jest jego kompatybilność ze sprzętem nagrywającym. Kluczowy okazuje się udźwig urządzenia, zależny przede wszystkim od mocy silniczków. Jeśli planujesz nagrywać smartfonem lub kamerą sportową, możesz zdecydować się na któryś z najprostszych modeli. Na medialove.pl funkcjonalny i lekki gimbal FeiyuTech Vimble 2 kupisz już za niespełna 400 złotych. Jeżeli jednak do nagrań używasz lustrzanki, wybierz wersję z odpowiednio dużym udźwigiem.
Uwagę zwróć też na dodatkowe funkcje urządzenia. Szczególnie przydatne okaże się możliwość sterowania kamerą z poziomu przycisków umieszczonych na uchwycie gimbala. Najbardziej zaawansowane modele umożliwiają nie tylko zmianę pozycji kamery, ale też zmianę zoomu i ostrości.
Gimbal z kamerą
Dla osób szukających kompaktowego i lekkiego gimbala dobrym rozwiązaniem będzie gimbal zintegrowany z kamerą oferującą obraz w wysokiej jakości 4K w 60fps. Zmieści się w każdym plecaku, nerce, a a nawet w większej kieszeni spodni. Dobry przykład to DJI Osmo Pocket – kamera z gimbalem na medialove.pl.
Urządzenie waży tylko 116 gramów, co na pewno docenisz przy nagrywaniu filmów z wędrówek czy uprawiania sportów. Dzięki umieszczonemu w uchwycie ekranowi możesz na bieżąco kontrolować to, co filmujesz, a parametry kamery gwarantują bardzo dobrą jakość materiałów wideo. Zabranie DJI Osmo Pocket w drogę będzie jeszcze łatwiejsze dzięki wytrzymałemu i poręcznemu pokrowcowi, a komunikację ze smartfonem i komputerem umożliwią dołączone do zestawu adaptery.