Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

19 listopada 2018 r.
9:51

Kombucha - dlaczego warto ją pić?

Kombucha, inaczej grzyb herbaciany. Na jego bazie przygotowuje się napój z kombuchy. Jego właściwości lecznicze są od wieków wykorzystywane w medycynie naturalnej. Napój z kombuchy jest polecany na prawie wszystkie schorzenia, jako eliksir życia i uniwersalny środek leczniczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jest kombucha

Nie można z całą pewnością określić pochodzenia kombuchy. Prawdopodobnie grzyb został odkryty na Kaukazie przez japońską lekarkę, która badała przyczyny długowieczności mieszkańców jednej z wioski gdzie ludzie żyli nawet ponad 100 lat. Kombucha stosowana od ponad 2000 lat przez Chińczyków, Japończyków, Koreańczyków i Rosjan. Sama nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka japońskiego od słowa „kombu” - brązowa alga oraz „cha” - oznaczającego herbatę.

W Europie znana była już od dawna, ale w zniknęła zupełnie podczas II wojny światowej. Z powrotem trafiła w latach sześćdziesiątych do Niemiec i Austrii przywieziona z Europy Wschodniej.

Inne nazwy kombuchy to: grzyb herbaciany, grzybek japoński lub cudowny grzyb. Składa się z bakterii i specjalnej kultury drożdży współistniejących ze sobą w symbiozie. Razem tworzą galaretowatą formę o kolorze kremowym, która dopasowuje się do kształtu naczynia. Drożdże i bakterie probiotyczne wchodzące w skład kombuchy: Acetobacter, Saccharomyces, Pediococcus , Lactobacillus i inne.

Aby uzyskać ten cudowny napój należy do posłodzonej herbaty dodać kombuchy. Powstaje orzeźwiający napój, lekko musujący o jabłkowym smaku.

Właściwości zdrowotne

Kombucha zawiera liczne kwasy organiczne, m.in. kwas octowy, mlekowy i glukonowy, witaminy z grupy B, kwas askorbinowy i składniki mineralne: cynk, magnez, wapń, żelazo i miedź. W składzie możemy także znaleźć alkohol, kofeinę, cukier i inne substancje.

Napój z grzybka herbacianego skutecznie oczyszcza organizm z toksyn oraz metali ciężkich, przy czym także korzystnie wpływa na usuwanie zaskórników i zmian bakteryjnych na skórze. Wzmacnia układ odpornościowy oraz zapobiega rozwojowi patogenów. Korzystnie wpływa na układ krwionośny regulując ciśnienie krwi.

Kolejnym walorem kombuchy jest wsparcie układu trawiennego oraz przyspieszenie metabolizmu – w szczególności korzystne dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy. Reguluje wytwarzanie żółci i wpływa na proces oczyszczania wątroby z toksyn.

Grzybek herbaciany koi układ nerwowy, dodaje energii i sił witalnych do działania. Przyspiesza odbudowę tkanki łącznej, zwłaszcza stawy i chrząstki oraz można stosować kombuchę jako okład na stłuczenia lub zwichnięcia.

Jak stosować napar z kombuchy oraz przeciwwskazania

Lepiej wstrzymać się z piciem grzybka herbacianego, jeśli cierpimy z powodu:

  • grzybicy – drożdże zawarte w napoju mogą sprzyjać infekcji

  • cukrzycy – podczas fermentacji powstaje alkohol, który zakłóca działanie leków przeciwcukrzycowych

  • drażliwych jelit – zawarta kofeina może nasilać żołądkowe dolegliwości oraz działa rozwalniająco

  • choroby nerek – w składzie znajduje się kwas szczawiowy, który sprzyja tworzeniu się kamieni

Na początku należy pić 1-2 łyżki napoju trzy razy dziennie. A następnie zwiększać dawkę do 120 ml, popijając kombuchę szklanką przegotowanej wody. Więcej na temat kombuchy oraz innych napojów przeczytasz na stronie: herbata.info

Pozostałe informacje

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Goście przegrywają i grają w dziesiątkę. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium