Już niebawem ruszą pożyczki dla przedsiębiorców z województwa lubelskiego. Środki pochodzą z RPO WL 2014-2020 w ramach podpisanej umowy pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Kra-jowego a Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie
BGK jako Menadżer Funduszu Funduszy ogłosił przetarg na wybór Pośredników Finansowych. Profesjonalne instytucje finansowe będą bezpośrednio udzielały pożyczek zainteresowanym przedsiębiorcom z Lubelszczyzny. Uzyskane pieniądze będą przeznaczone na inwestowanie w rozwój mikro, małych i średnich firm, które chcą podnosić swoją konkurencyjność na rynku nie tylko regionalnym, ale także międzynarodowym. Pośrednikami mogą być instytucje takie jak fundusze pożyczkowe, fundusze poręczeniowe, banki komercyjne, banki spółdzielcze, podmioty zarządzające funduszami kapitałowymi podwyższonego ryzyka oraz instytucje otoczenia biznesu.
- Zachęcam instytucje finansowe do udziału w przetargu na Pośredników Finansowych BGK. Stworzenie profesjonalnej, ale przede wszystkim dostępnej sieci instytucji finansowych przełoży się na skuteczne udzielanie pożyczek mikro, małym i średnim firmom, które chcą inwestować w swój rozwój. Z mojej strony pragnę zagwarantować efektywną współpracę z wyłonionymi instytucja-mi w zakresie promowania nowych narzędzi finansowania. Planowany jest cykl spotkań z pośrednikami i przedsiębiorcami, podczas których zostanie przedstawiona szczegółowa oferta pożyczek oraz zasady ich udzielania. Pierwsze transze zostaną uruchomione w IV kwartale tego roku. Przypominam, że to dopiero początek oferty, jaką mamy przygotowaną dla biznesu. Poza długo wyczekiwanymi pożyczkami pojawią się poręczenia i wejścia kapitałowe – mówi Marceli Niezgoda, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.
BGK wyłoni wykonawców, którzy będą świadczyć zlecone działania związane z wdrażaniem i zarządzaniem produktami „pożyczka mała” i „pożyczka duża”, w zależności od potrzeb inwestycyjnych firmy. Jeden Wykonawca w niniejszym postępowaniu może się ubiegać o realizację maksymalnie jednej Części Zamówienia. BGK proponuje cztery warianty wdrażania pożyczek małych i dużych, które różnią się liczbą udzielonych pożyczek oraz minimalną, łączną wysokością wkładu finansowego.
Możliwości bezpośredniego docierania do przedsiębiorcy z pożyczką, inwestycje w obszarze innowacyjnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, sprawne wypłacanie pożyczek w krótkim czasie, to tylko niektóre kryteria pozwalające uzyskać przewagę punktową. Więcej informacji oraz warunki udziału w postepowaniu dostępne są na stronie internetowej BIP Banku Go-spodarstwa Krajowego.
Zainteresowane podmioty mogą składać oferty do 2 sierpnia 2017r. do godz. 11.00.