Choć wywodzi się z Włoch to jednak swoje odrodzenie przeżywa właśnie w Polsce. Odważni kucharze, ciekawi nowych połączeń konsumenci — to oni sprawiają, że klasyczny południowoeuropejski przysmak wciąż zaskakuje, zmienia się, smakuje. Jaka jest pizza w lubelskim wydaniu i czego nie może na niej zabraknąć? Sprawdź sam!
Ser, szynka, pieczarki, oregano — chyba każdy Polak zna to połączenie i automatycznie kojarzy je z hasłem "pizza". Tymczasem okazuje się, że odkrywszy tajemnicę perfekcyjnego placka drożdżowego, można w nieskończoność eksperymentować z nowymi składnikami. Wiedzą o tym choćby kucharze ze wschodniej części kraju, a w ich restauracjach serwowana jest oryginalna regionalna pizza. Lublin słynie z cebuli, maku, kaszy gryczanej, kapusty. Są one wykorzystywane do przyrządzania klasycznych dań, jak choćby pierogi czy wypieki. Dlaczego nie połączyć ich ze specjałami kuchni włoskiej i nie zaprezentować w zupełnie nowej odsłonie?
Pizza vs cebularz
Choć z tradycyjnym lubelskim cebularzem nie sposób konkurować, to jednak z powodzeniem można go nieco unowocześnić. Jak? Wystarczy, że na włoskim placku typu focaccia umieścisz farsz z cebuli i maku. Odpowiednio doprawiony i podany może stać się nawet elegancką przystawką na kolacji czy poczekajką przed obiadem dla gości.
Pizza z … kaszą?
Lublin i okolice słyną z kaszy. Gryczana i jaglana wykorzystywane są zarówno do dań tradycyjnych, jak również nowoczesnych. Nie powinno więc dziwić połączenie pizzy z kaszą. Jest ono nie tylko bardzo pomysłowe, ale też zdrowe i może okazać się doskonałym sposobem na urozmaicenie diety dziecka i wprowadzenie do jego menu wartościowych produktów.
Jak przyrządzić taki specjał w domu? Potrzebne Ci będzie:
- 175 g mąki ze zmielonej kaszy gryczanej białej (nieprażonej),
- 25 g siemienia lnianego,
- 125 ml ciepłej wody,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 1 łyżeczka soli,
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Połącz składniki suche, a następnie w drugiej misce składniki mokre i dodaj je do mąki, siemienia i proszku. Dokładnie wymieszaj i wyrabiaj ciasto aż będzie gładkie oraz sprężyste. Następnie rozwałkuj je na stolnicy podsypanej mąką. Na cieście wyłóż przygotowane ulubione składniki oraz sosy i podawaj np. w towarzystwie sałatki ze świeżych warzyw.
Kapusta i grzyby
Ostatnią, lecz równie ciekawą i smaczną wersją pizzy lubelskiej jest ciasto drożdżowe z farszem z kapusty kiszonej i grzybów. Skoro to połączenie tak dobrze smakuje w bigosie czy w pierogach, dlaczego nie miałoby sprawdzić się na pizzy? Wystarczy, że na spód wyłożysz przygotowany wcześniej farsz z posiekanej cebuli, kiszonej kapusty, grzybów, gotowany z liściem laurowym i doprawiony pieprzem oraz solą.
Będąc w Lublinie natrafisz na dziesiątki lokali gastronomicznych, w których serwowana jest pizza. Prawdopodobnie to miasto, które może pochwalić się największą liczbą miejsc specjalizujących się we włoskich smakach w Polsce. Odbywając jednak kulinarną podróż warto zrezygnować z klasycznej ristorante, aby bliżej poznać smak regionu. Na szczęście, dzięki kreatywności roztoczańskich kucharzy możesz rozkoszować się smakiem ulubionej pizzy w lubelskim wydaniu.