Głównym zadaniem mebli łazienkowych jest uporządkowanie wnętrza i zachowanie estetycznego ładu. Skrywają one wszystkie butelki, kosmetyki i środki czystości, które pozostawione na zewnątrz, zabierałyby niepotrzebnie przestrzeń. A przecież każdy pragnie cieszyć się przestronnym i przejrzystym salonem kąpielowym o harmonijnym wystroju.
Mniej znaczy więcej
Rosnąca popularność łazienek minimalistycznych sprowadza meble do czysto praktycznej roli, pozbawiając je estetycznej, nietypowej formy. Stają się one niekiedy wręcz niewidzialne i służą jedynie do ukrycia zbieraniny higieniczno-sanitarnych przedmiotów, aby zapobiec przeładowaniu wnętrza zbędnymi dodatkami. Należy zatem tak zagospodarować przestrzeń, by maksymalnie ukryć elementy wyposażenia i pozostawić dużo miejsca.
Łazienka o oszczędnym wystroju wyróżnia się dużymi i gładkimi płytkami oraz prostym, często geometrycznym designem. Wnętrza pozbawione są akcesoriów dekoracyjnych oraz kolorystycznych kontrastów, a całość utrzymana jest najczęściej w stonowanej bieli i szarości. Zastosowanie aranżacyjnych trików, takich jak np. umywalki na stelażu czy pokaźnego lustra wypełniającego całą ścianę, może znacznie powiększyć przestrzeń, a wręcz jest wskazane w przypadku małym metraży.
Użyteczność szafki pod umywalką
Umywalki z szafką traktuje się wręcz jako jednolity mebel, gdyż projekty doskonale scalają te dwa elementy w zintegrowaną całość. Taką skonsolidowaną powierzchnię można z łatwością utrzymać w czystości. Estetyczne zakrycie odpływu zapewni również spójny design całemu pomieszczeniu. Polecane są modele złożone z obszernej umywalki i wiszącej szafki, których konstrukcja znacznie ułatwia sprzątanie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wersja z praktycznym mechanizmem cichego domykania, który nie będzie generował hałasu.
Meble łazienkowe wręcz powinny być wykonane ze specjalnych płyt odpornych na wilgoć, gdyż funkcja ta zapewni im długą żywotność. Dostępne są w różnorodnych wariantach kolorystycznych i materiałowych, dlatego warto zastanowić się, jaki charakter ma mieć styl naszego salonu. Jeśli pragniemy wersję tradycyjną, polecane są szafki na nóżkach, które można powtórzyć w przypadku wanny wolnostojącej. Takie subtelne sztuczki odmienią wnętrze i wprowadzą akcenty retro, tak bardzo popularne w dzisiejszych projektach.
Jak zaoszczędzić miejsce?
Rolą mebli łazienkowych jest pomieszczenie jak największej ilości przedmiotów, by pozostawić w pomieszczeniu więcej wolnego miejsca. W tym celu projektanci tworzą umywalki z szafkami, umieszczają je na postumentach czy, w zakresie akcesoriów innego typu, decydują się na słupki, które doskonale wpasowują się we wnętrze łazienki, a dzięki podłużnemu kształtowi i większej ilości półek, mogą ulokować wiele produktów. Dostępne są wersje otwarte lub zamknięte oraz warianty mieszane. Niezwykle praktyczne są tego typu obiekty o dwustronnej konstrukcji.
Innym rozwiązaniem jest szafka na kółkach, którą można bardzo sprawnie przemieszczać. Pozwala ona na zmianę aranżacji wnętrza w przeciągu chwili. Jeśli mamy wannę wolnostojącą, może ona posłużyć jako stolik w trakcie kąpieli. Wyposażona w pojemne półki i szuflady sprawdzi się idealnie jako obiekt przechowujący najróżniejsze przedmioty. Może także zawierać kosz na brudne pranie, co znajdzie zastosowanie w przypadku oddzielnej pralni. Pomocna będzie również w trakcie wykonania makijażu, kiedy umiejscowi się ją w pobliżu lustra.
Praktyczne meble szczególnie sprawdzają się w małych łazienkach, natomiast właściciele dużych salonów kąpielowych mogą pozwolić sobie na większą dozę szaleństwa. Każdy pragnie robić efektowne wrażenie pięknie zaprojektowanym wnętrzem, jednakże nie można zapominać o codziennym użytkowaniu pomieszczenia i czynnościach higienicznych, które rutynowo wykonujemy. Wtedy właśnie najważniejsza jest wygoda i praktyczność wystroju łazienki.