Podpisywanie kontraktu z nowym kontrahentem zawsze wiąże się z pewną dozą ryzyka. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności może być ono w znacznym stopniu zminimalizowane. Należy tylko wiedzieć jak i gdzie szukać informacji o kontrahencie, aby uniknąć niepożądanych niespodzianek w przyszłości. Służą do tego takie instrumenty, jak między innymi Krajowy Rejestr Sądowy, Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej (np. ERIF).
Całkowicie takiego ryzyka nie da się oczywiście wyeliminować. Nikt nie jest przecież w stanie przewidzieć ze stuprocentową pewnością, w jaki sposób zachowa się kontrahent w przyszłości. Jeśli jednak wierzyć powiedzeniu, że „historia jest nauczycielką życia”, to również w kwestii podpisywania nowych kontraktów można wyciągać wnioski z historii finansowej kontrahenta. Jeśli jest ona niepewna, będzie to znak, że przyszła współpraca nie do końca musi układać się po naszej myśli.
– Przed podjęciem współpracy z daną firmą warto sprawdzić jej wiarygodność płatniczą. Nikt przecież nie chciałby współpracować z przedsiębiorstwem, które ma na koncie niezapłacone faktury lub niepewną sytuację finansową – słusznie zauważa ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.
Co więc można zrobić, aby zminimalizować ryzyko rozczarowania nowym kontrahentem? Wystarczy umiejętnie posługiwać się dostępnymi powszechnie instrumentami, dzięki którym można prześwietlić daną firmę, z którą chcemy zacząć – być może długoterminową – współpracę. Na pewno lepiej zainteresować się tym przed podpisaniem kontraktu, niż po – dochodzenie należności może być bowiem procesem bardzo uciążliwym.
Wiarygodność finansowa firmy – jak sprawdzić?
W celu sprawdzenia wiarygodności finansowej firmy mamy do dyspozycji przynajmniej kilka powszechnie dostępnych instrumentów, z których możemy skorzystać. Na temat Biura Informacji Gospodarczej (BIG) oraz Biura Informacji Kredytowej (BIK) będziemy pisać nieco więcej poniżej – w tym miejscu poświęćmy kilka zdań pozostałym narzędziom weryfikującym wiarygodność kontrahenta – nie tylko zresztą finansową.
Na samym początku warto sięgnąć do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (do której dostęp jest bezpłatny) w celu weryfikacji danych kontrahenta oraz sprawdzenia, czy przedsiębiorstwo rzeczywiście istnieje i działa (nie jest zawieszone). Można też zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego, żeby otrzymać te informacje.
Również Internet może przyjść z pomocą: warto sprawdzić opinie na różnych forach internetowych czy w serwisach społecznościowych na temat firmy, choć należy pamiętać, aby podchodzić do nich z dużą ostrożnością, gdyż nie zawsze mogą być rzetelne.
– Przydają się tu zwłaszcza serwisy społecznościowe typu Facebook i Google+ oraz różne zewnętrzne strony, na których można znaleźć opinie o danej firmie jako pracodawcy czy partnerze biznesowym. Bywa, że w takich miejscach można znaleźć komentarze bądź ślady świadczące o tym, że dana firma miała problemy z regulowaniem należności. Warto być szczególnie czujnym wtedy, kiedy skargi na brak płatności pochodzą od pracowników bądź małych firm (typu jednoosobowe działalności gospodarcze), bo to może świadczyć o pogłębiających się problemach finansowych – czytamy na blogu Saldeosmart.pl.
W dodatku można sięgnąć jeszcze po dwa rozwiązania. Po pierwsze, uzyskać stosowne zaświadczenie z Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u, że dana firma nie ma problemów z regulowaniem bieżących zobowiązań, w tym z płaceniem podatków. Po drugie, zlecić sprawdzenie kondycji finansowej ewentualnego kontrahenta profesjonalnej wywiadowni gospodarczej, która zbierze dla nas wszystkie potrzebne do oceny jego wiarygodności dane.
Sprawdź firmę w BIG i BIK
Poświęćmy teraz nieco uwagi dwóm pozostałym instrumentom weryfikacyjnym, czyli wspomnianym Biurom: Informacji Gospodarczej oraz Informacji Kredytowej. Pierwsze z nich, czyli BIG, jest instytucją, która gromadzi i udostępnia informacje zarówno negatywne (nierzetelni dłużnicy), ale również w niektórych przypadkach pozytywne (płatnicy rzetelnie i terminowo regulujący swoje zobowiązania).
W Polsce jest kilka biur informacji gospodarczej. Jednym z nich jest wspomniany ERIF, który prowadzi własną listę dłużników. Biura Informacji Gospodarczej działają na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
W jakich sytuacjach warto poświęcić czas, aby sprawdzić kontrahenta w BIG? Odpowiedzi udziela wspomniane ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.
– Przede wszystkim wtedy, gdy zamierzasz podjąć długofalową współpracę z danym przedsiębiorstwem, wpłacasz jakąkolwiek zaliczkę na poczet zamówionego towaru lub usługi, czy też przekazujesz materiały niezbędne do wykonania zlecenia. Sprawdzenie firmy jest zalecane również w sytuacjach, kiedy jej niewywiązanie się z umowy mogłoby narazić Cię na duże straty oraz niedogodności. Na przykład kłopoty finansowe biura podróży, z którym planujesz wyjechać na zagraniczne wakacje, to zarówno zmarnowany urlop, jak i niepotrzebny stres związany z zagrożeniem bezpiecznego powrotu do kraju – czytamy na stronie https://erif.pl/promocja/jak-sprawdzic-firme-big/.
Drugim ze wspomnianych tutaj instrumentów jest Biuro Informacji Kredytowej. BIK jest przedsiębiorstwem założonym przez Związek Banków Polskich oraz banki prywatne, które działa w oparciu o zapisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe. Podstawowym zadaniem BIK jest gromadzenie i udostępnianie danych o zobowiązaniach kredytowych danego podmiotu (zarówno spłaconych, jak i spłacanych na bieżąco).
– Do BIK trafiają wszystkie informacje dotyczące kredytów zaciąganych we wszystkich bankach, SKOK-ach i ponad 70 największych firmach pożyczkowych. Są to zarówno informacje pozytywne, czyli te o kredytach spłacanych terminowo, które tworzą pozytywną historię kredytową, ułatwiając w przyszłości uzyskanie kredytu, jak i informacje negatywne – o kredytach niespłacanych lub spłacanych z opóźnieniami – możemy przeczytać na stronie bik.pl.
Sprawdzanie kontrahenta – dlaczego warto poświęcić na to czas?
Sprawdzanie potencjalnych kontrahentów wymaga poświęcenia nieco czasu, jednak jeśli wziąć pod uwagę korzyści, jakie niesie to za sobą – z pewnością warto go poświęcić. W ten sposób zabezpieczamy się przed ewentualnym niewywiązaniem się kontrahenta z zaciągniętych wobec nas zobowiązań.
Jednocześnie – jak już o tym wspomnieliśmy powyżej – należy pamiętać, że sprawdzenie kontrahenta nie powinno odbywać się wówczas, kiedy dopiero zaczynamy mieć jakieś podejrzenia co do jego kondycji finansowej, ale za każdym razem, kiedy planujemy podpisać nowy kontrakt. A nawet częściej – weryfikacja powinna raczej nosić znamiona regularności, powinna przybrać postać stałego monitoringu. Nikt bowiem nie zagwarantuje nam, że kontrahent, z którym co prawda do tej pory nie było żadnych problemów, nie zacznie – z różnych powodów, na przykład zmianach w kierownictwie firmy – zachowywać się zgoła odmiennie niż dotychczas.
Stały monitoring nie musi być czynnością uciążliwą. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy biur informacji gospodarczej takich jak ERIF. Korzystając z usługi monitorowania wybranej firmy będziemy otrzymywać powiadomienia, gdy tylko w rejestrze dłużników ERIF pojawi się nowy wpis o zadłużeniu naszego kontrahenta. Dzięki temu będziemy mogli w porę zareagować.
Współpracuj tylko z godnymi zaufania
Z tego wszystkiego wynika jeden klarowny wniosek – warto współpracować jedynie z tymi kontrahentami, którzy są godni zaufania. Po przejściu odpowiedniej weryfikacji z wykorzystaniem wyżej wymienionych i pokrótce opisanych instrumentów, będziemy mogli być spokojniejsi, że dany kontrahent wywiąże się z przyjmowanych na siebie zobowiązań. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy zamierzamy podpisać długoterminowy kontrakt – wówczas lepiej, aby historia finansowa danej firmy była bez zarzutu.
Warto więc poświęcić nieco czasu przed podpisaniem umowy, bowiem w przypadku braku odpowiedzialności nowego kontrahenta możemy stracić nieporównywalnie więcej przez dochodzenie swoich roszczeń. W takich wypadkach Polak (czy też każdy polski przedsiębiorca) bez wątpienia powinien być mądry jeszcze przed szkodą.
Źródła:
- BIK – Jak działamy, https://www.bik.pl/jak-dzialamy (dostęp: 11.09.2019)
- Jak sprawdzić firmę w BIG?, https://erif.pl/promocja/jak-sprawdzic-firme-big/ (dostęp: 11.09.2019)
- Newsletter Kredytowy BIK, https://media.bik.pl/publikacje/4314 (dostęp: 11.09.2019)
- Wiarygodny kontrahent – jak go sprawdzić?, https://blog.saldeosmart.pl/wiarygodny-kontrahent-jak-go-sprawdzic/ (dostęp: 11.09.2019)