Prawidłowy sposób przechowywania żywności jest kluczowy, aby produkty spożywcze pozostały świeże i nie utraciły swoich wartości odżywczych. Chodzi tu nie tylko o zapewnienie właściwych warunków termicznych, ale również o wybór odpowiedniego opakowania. Musi spełniać określone standardy i być dopuszczone do kontaktu z żywnością, ale to nie wszystko. Zobacz, za co jeszcze jest odpowiedzialny rodzaj opakowania i jak oddziałuje na artykuły spożywcze.
Opakowania na żywność – jakie pełnią funkcję?
Większość produktów, zanim trafią na sklepowe półki, jest już fabrycznie umieszczona w opakowaniach na żywność z nazwą i logo producenta. Nawet artykuły świeże sprzedawane na wagę przed wystawieniem na ekspozycję są przechowywane w odpowiednich osłonach. Opakowania na żywność pełnią bowiem wiele istotnych funkcji, które nie ograniczają się tylko do zachowania estetyki oferowanego towaru. Wśród najważniejszych można wymienić:
- ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych,
- zapewnienie higienicznych warunków przechowywanej żywności,
- zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym,
- zapobieganie zmianie konsystencji, smaku oraz zapachu,
- informowanie od zawartości, składzie oraz producencie,
- wygodne porcjowanie produktów według określonej gramatury.
Jeżeli chodzi o opakowania, pakowanie żywności powinno uwzględniać rodzaj artykułów spożywczych oraz warunki ich przechowywania. Nie ma więc uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się przy każdej kategorii produktów żywnościowych.
Opakowania – pakowanie żywności i wpływ na żywność
Niewłaściwy sposób przechowywania artykułów spożywczych może przyczynić się do drastycznego spadku ich jakości oraz skrócenia terminu przydatności. Dotyczy to w szczególności świeżych produktów, takich jak mięso, nabiał, ryby czy pieczywo. Owinięcie wędliny czy sera zwykłą folią spożywczą nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nie zapewnia odpowiedniej bariery ochronnej.
Niektóre opakowania na żywność mogą ponadto wchodzić w interakcję z substancjami zawartymi w surowcach spożywczych i przyczynić się do szybszego zepsucia. Tworzywo, z jakiego zostały wykonane, musi mieć odpowiedni skład chemiczny, aby zapobiec migrowaniu substancji do żywności. Uwalniane związki chemiczne, wchodząc w interakcję ze składnikami wyrobów spożywczych, mogą bowiem zmienić smak, zapach oraz właściwości produktów. Tworzywa i technologie wykorzystywane do pakowania żywności powinny więc spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa oraz higieny.
Opakowania na żywność – jakie wybrać?
Technika pakowania żywności powinna być dobrana pod kątem kategorii produktów, ich właściwości oraz wymaganych warunków przechowywania, aby jak najdłużej pozostały świeże. Ponadto musi uwzględniać cechy fizyczne, takie jak konsystencja czy gramatura.
Najbardziej uniwersalne rozwiązanie stanowi pakowanie próżniowe, gdyż usunięcie tlenu hamuje rozwój mikroflory bakteryjnej odpowiedzialnej za szybsze psucie wyrobów. Ponadto zapobiega rozwojowi pleśni, jełczeniu tłuszczów oraz zmianie walorów smakowych i zapachowych, dzięki czemu produkt długo zachowuje swoje właściwości. Pakowanie próżniowe sprawdzi się w przypadku wędlin, świeżego mięsa, wyrobów garmażeryjnych oraz serów i ryb.
Podobnymi parametrami cechują się termokurczliwe opakowania na żywność i folie termoformowalne, gdyż zapewniają dobrą barierowość na tlen, parę wodną oraz aromaty. Również służą do pakowania próżniowego, dlatego znajdą zastosowanie do większości wyrobów świeżych i przetworzonych.
Owoce morza, mielone mięso, nabiał oraz wyroby garmażeryjne można też przechowywać na specjalnych tackach i opakowaniach pokrytych laminatem. Taka technika pakowania pozwala na atrakcyjną ekspozycję produktu i zabezpiecza przed odkształceniem. Ponadto laminowane opakowania na żywność są wygodne dla konsumenta, gdyż ułatwiają przechowywanie porcjowanej żywności takiej jak sery czy wędliny w plastrach.
Mimo że opakowania na żywność mają istotny wpływ na produkty spożywcze, to nie można zapominać także sposobie ich przechowywania. Dla zachowania najwyższej jakości wyrobów należy więc zadbać o stworzenie optymalnych warunków podczas transportu i magazynowania artykułów spożywczych.