Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

23 października 2018 r.
13:17

Współuzależnienie - groźne następstwo życia z nałogowcem

0 0 A A

Stwierdzenie, że życie z osobą uzależnioną jest trudne, to często za mało. Partnerzy, współmałżonkowie, rodzice albo dzieci nałogowca mogą przechodzić przez piekło. Osoba uzależniona jest nieprzewidywalna. Jednego dnia romantyczna, urocza i kochająca, drugiego, niebezpieczna i agresywna. Życiem rodzinnym zaczyna rządzić nałóg. Dlatego u ludzi blisko żyjących z nałogowcem może rozwinąć się współuzależnienie. Poznaj jego objawy i dowiedz się, co zrobić, żeby sobie pomóc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wygląda życie z uzależnionym?

Nałóg może mieć różne oblicza, tak samo, jak różne bywają związki i relacje rodzinne. Dlatego trudno jest wyszczególnić uniwersalne cechy rodzin narkomanów lub alkoholików. Niemniej jednak w rodzinach tych często rozwijają się podobne schematy. Bardzo często współmałżonek lub partner/partnerka nałogowca musi przejąć bardziej lub mniej typowe „obowiązki” domowe oraz przyzwyczaić się, że żyjąc z uzależnionym, trudno jest cokolwiek zaplanować i podjąć wspólną odpowiedzialność - dotyczyć to może dalekiej podróży, zaciągnięcia kredytu, opieki nad dziećmi. To nie wszystko, bo nałogowcy często pakują się w tarapaty, z których trzeba ich wyciągnąć. Są bardziej podatni na problemy zdrowotne i wypadki, przez co wymagają uważnej opieki. Zaniedbują pracę i doprowadzają do problemów finansowych, a w ciężkich przypadkach stosują przemoc domową.

Co mogą wtedy czuć bliskie osoby? Z jednej strony pojawiają się napięcie, złość, gniew, z drugiej zaś strach, smutek, rozpacz, poczucie osamotnienia, wstyd, upokorzenie oraz zmartwienie o męża/ żonę, bo przecież nałóg jest ciężką chorobą i w dużym stopniu steruje myślami i zachowaniami. Uzależniony potrzebuje pomocy i jego rodzina czuje się za niego odpowiedzialna. Taka reakcja jest pozytywna i wręcz oczywista, jednak ma swoją ciemną stronę, bo bliscy uzależnionego zapominają o sobie, zaniedbują własne życie, obowiązki i co ważne, sami potrzebują wsparcia.(1,2) 

Jakie są objawy współuzależnienia?

Współuzależnienie nie jest chorobą, a specyficznym sposobem funkcjonowania, który rozwinął się u osoby żyjącej z nałogowcem. Najczęściej mówi się o nim w kontekście alkoholizmu.

Charakterystyczne dla niego są:

  • postawy autodestrukcyjne,
  • potrzeba kontroli i poczucie ciągłej odpowiedzialności,
  • negowanie i zaniedbywanie własnych potrzeb,
  • strach przed zmianą i samotnością.(2)

Do objawów współuzależnienia należą także:

  • zaprzeczanie, że istniej problem, choć fakty są oczywiste,
  • poszukiwanie „obiektywnych” powodów uzależnienia,
  • łagodzenie skutków picia alkoholu u partnera, ukrywanie jego nałogu przed otoczeniem (dbanie o jego wygląd, higienę, płacenie długów),
  • próby przejęcia kontroli nad uzależnieniem bliskiej osoby, jak wylewanie alkoholu, odmierzanie dawek, osobiste kupowanie alkoholu (żeby partner sam nie chodził do sklepu),
  • utrata zdolności obrony swoich praw, a także interesów dzieci,
  • unikanie konfliktów.(2,3,4)

Jakie są psychologiczne konsekwencje życia z nałogowcem?

Nawet, jeśli osoba współuzależniona udaje, że wszystko gra, w istocie odczuwa przewlekły stres i napięcie. Czasami taka sytuacja trwa latami i może przyczynić się do rozwoju różnych zaburzeń: nerwicy, huśtawki nastrojów, stanów lękowych, depresji. Typowe są także poczucie chaosu, zagubienia, braku skuteczności własnych działań, poczucie ogólnego bezsensu, pustka duchowa, utrata nadziei na poprawę sytuacji, samotność, trudności w rozpoznawaniu własnych potrzeb oraz realizacji ambicji, celów, pragnień. Jakość życia osób żyjących z uzależnionym jest niższa, niestety często nie mają motywacji ani pomysłu, jak ją zmienić.(2,3) 

Bardzo ważnym problemem jest większe ryzyko popadnięcia w nałóg przez osobę współuzależnioną. Ciągłe borykanie się z poczuciem osamotnienia, przygnębienia i beznadziei jest niebezpieczną sytuacją, która sprzyja sięganiu po alkohol, leki nasenne i uspokajające. Ponadto u części osób współuzależnionych występują ostra reakcja na stres, zaburzenia stresowe pourazowe lub zaburzenia adaptacyjne (trudności w przystosowaniu się do nowych okoliczności życiowych). (3,5)

Jednocześnie, chcąc pomóc partnerowi pozostającemu w sidłach nałogu, osoba współuzależniona może nieświadomie ten nałóg wspierać. Alkoholik, który czuje, że ktoś inny go broni, próbuje tuszować jego zachowanie i wyciąga go z każdych tarapatów, ma komfortową sytuację do picia.(2)

Czy dziecko również może być współuzależnione?

Tylko wtedy, kiedy jest już dorosłe i może decydować o swoim życiu. Małe dzieci są uzależnione od rodziców, więc nie mają wyboru i muszą żyć w warunkach stworzonych im przez dorosłych.(3)

Co robić w przypadku współuzależnienia?

Sama osoba współuzależniona ma tendencję do wypierania oczywistych okoliczności. Dlatego może mieć problem ze zgłoszeniem się po pomoc, ewentualnie szuka pomocy dla partnera, nie dla siebie. Dlatego ważne jest wsparcie bliskich osób, które się o nią zatroszczą lub/i profesjonalna opieka terapeutyczna.

Placówki terapii uzależnień oferują bezpłatną pomoc rodzinom osób uzależnionych. Możliwość podjęcia terapii oferują także ośrodki prywatne. Terapia powinna być wieloetapowa. W jej trakcie terapeuta, wspólnie z pacjentką lub pacjentem, analizują sytuację rodzinną, relacje z osobą uzależnioną, typowe reakcje na problemy. Osoba współuzależniona, która żyje w przewlekłym stresie, musi nauczyć się radzenia sobie z napięciami, znaleźć sposoby na relaks i zrozumieć, że jej zdrowie, przyjemności i aspiracje mają znaczenie. Pozytywne działanie terapeutyczne ma także uczestnictwo w spotkaniach grupy wsparcia, której członkowie dzielą się doświadczeniami oraz niwelują poczucie odrzucenia i osamotnienia.

Jeśli szukasz placówki, do której możesz zgłosić się po pomoc jako osoba żyjąca z nałogowcem, a także gdy szukasz miejsca, w którym bliska Ci osoba ma szansę rozstać się z uzależnieniem, zapoznaj się z ofertą prywatnej, całodobowej kliniki AKME. Pracujący w niej profesjonaliści pomagają osobom dotkniętym nałogiem, a także ich bliskim, którzy mogą skorzystać z oferty terapeutycznej skierowanej specjalnie z myślą o nich i polepszeniu ich stanu.

Bibliografia:

  1. Lancer D. Living with an addict - alcoholic. https://www.whatiscodependency.com/living-addict-alcoholic/ Data dostępu: 11.10.2018
  2. Mellibruda J. Problematyka współuzależnienia. http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/50-artykuly/156-problematyka-wspoluzaleznienia.html Data dostępu: 11.10.2018
  3. Współuzależnienie. http://www.parpa.pl/index.php/rodzina-dzieci/wspoluzaleznienie Data dostępu: 11.10.2018
  4. Lancer D. Symptoms of Codependency. https://psychcentral.com/lib/symptoms-of-codependency/ Data dostępu: 11.10.2018
  5. Frąckowiak M., Motyka M.Charakterystyka problemów społecznych związanych z nadużywaniem alkoholu. Hygeia Public Health 2015, 50(2): 314-322

Pozostałe informacje

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki, policjant stołecznej komendy, który zginął w tragicznych okolicznościach na służbie zostanie pochowany w Białej Podlaskiej. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

W dzisiejszych czasach, sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, zapewniając komfort i wygodę w naszych domach. Od pralek, przez lodówki, aż po zmywarki, niezawodność tych urządzeń jest niezbędna dla płynnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie przestaje działać? Odpowiedź znajduje się w autoryzowanych serwisach, które oferują profesjonalne naprawy, dając urządzeniom drugie życie.

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Czy zdarza Ci się myśleć, że na coś jest już za późno? Może gdzieś głęboko nosisz w sobie przekonanie, że nauka języka angielskiego jest dla młodszych, bardziej "otwartych umysłów"? Prawda jednak jest zupełnie inna. Czas przestać sobie wmawiać takie przekonania. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie potencjał, aby się rozwijać, otwierać na nowe doświadczenia i z dumą odkrywać nieznane. Nauka języka angielskiego to nie tylko zdobywanie nowej umiejętności, ale też sposób na ożywienie, rozbudzenie wyobraźni, wyjście poza codzienność i odkrycie nowych możliwości. I co najważniejsze – nigdy nie jest za późno. Nigdy nie jest za późno na aktywność.

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni z Białej Podlaskiej zostali prawomocnie skazani w aferze przetargowej. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał właśnie wyrok bialskiego wymiaru sprawiedliwości.

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Czy istnieje jakiś niezawodny sposób, aby stworzyć kultowe auto? Na pewno można zrobić to „po włosku” – wystarczy popatrzeć na modele marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Mocny silnik, znakomite właściwości jezdne oraz niesamowite, aczkolwiek niepraktyczne nadwozie to zdecydowanie skuteczna metoda. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba tworzyć supersamochodu wartego miliony, aby zbudować ikonę motoryzacji.

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium